Techniki masażu - dla sportowców i turystów

2012-04-14 9:31 Materiały prasowe www.sportconnect.pl
Wałek do rozciagania
Autor: Materiały www.sportconnect.pl Wałek do rozciagania

Różne techniki masażu spotykamy we wszystkich medycynach świata. Współcześnie odgrywają ogromną rolę zarówno w przygotowaniu sportowców wyczynowych jak i w codziennym życiu nas wszystkich, zażywających sportu okazjonalnie, szukających relaksakcji i rozluźnienia po dniu pełnym pracy i stresu. Polecamy uwadze artykuły specjalistów, na początek o rozciąganiu, coś co możemy wykonać sami, dysponujac jedynie specjalnym wałkiem.

Rozciąganie SMR - wstęp

Self Myofascial Release to technika masażu, którą możemy sami wykonać przy pomocy specjalnych wałków. Dziś rozpoczynamy nową serię artykułów, poświęconą rehabilitacji i regeneracji po wysiłku.

Różne rodzaje wałków do rozciągania zaadoptowane zostały na stałe w treningach sportowych i fitness. Mamy wałki długie i krótkie, różniące się twardością pianki i tworzywa z jakiego są wykonane, jak również te najnowsze z różnego rodzaju kolcami czy wypustkami działającymi mocno na punkty spustowe w naszym organizmie. Starsi sportowcy z większa masa mięśniową najchętniej sięgają po te twardsze i solidniejsze, gdyż tylko wtedy osiągają efekt rozluźnienia tkanek, natomiast młodzież i początkujący powinni zacząć od miękkich, nie powodujących mocnego ucisku na tkanki.

Aby zrozumieć koncepcję zastosowania wałka, na początek kilka podstawowych słów o działaniu narządu ruchu. Składa się on z kości, mięśni i stawów, które ze sobą współpracują. Rozwój i czynności każdego elementu są od siebie uzależnione. Zaburzenie jednego z nich prowadzi do kompensacji polegającej na zwiększeniu zakresu ruchów sąsiadujących stawów, przejęcia roli jednego segmentu przez drugi, doprowadzając do przemęczenia tkanek i nieprawidłowego ruchu, co prowadzi do zapoczątkowania cyklu skumulowanych obciążeń, skutkujących kontuzją.

Zastosowanie wałka i aplikacja są łatwe i pozwalają zarówno osobom aktywnym jak i prowadzącym siedzący tryb życia na szybką reakcję związaną z napięciem tkanek. Wykorzystując koncepcję akupresury i automasażu, używając wagi swojego ciała uciskamy lub masujemy bolące miejsca, zmniejszając napięcie w mięśniach. Regularne jego stosowanie pozwala na rozluźnienie mięśni i powięzi, wpływa na zmniejszenie zrostów i blizn powstałych podczas urazów.  Poprawienie elastyczności tkanek miękkich przyspiesza proces ich regeneracji przez co zmniejsza się ryzyko urazów wynikających z przykurczu i sztywności mięśni. Zwiększenie ukrwienia mięśni, działanie na punkty spustowe w mięśniach, rozciągnięcie i wydłużenia zarówno mięśni jak i powięzi powoduje, że może być stosowany zarówno na początku treningi jak i po nim.

Trenując większą grupę, gdzie nie zawsze dostępny jest masażysta, wałek jest przydatnym narzędziem możliwym do wykorzystania w każdym miejscu.

Jest jednak kilka przeciwwskazań do jego stosowania: nowotwory, cukrzyca, problemy z naczyniami krwionośnymi, otwarte rany, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, złamania i egzema. Również po zastosowaniu wałka (nie w trakcie) nie powinno się odczuwać bólu i mieć śladów w postaci siniaków.

Technikę masowania mięśni poszczególnych partii i zastosowanie wałka w treningu przedstawimy w kolejnych artykułach.

Więcej na stronie http://www.sportconnect.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.