Targi Wiatr i Woda: Nagrody Teligi, Wiktorowicza i PPJK wręczone, tłumy na spotkaniu z Aleksandrem Dobą
Kończą się Targi Wiatr i Woda 2015 w centrum wystawienniczym przy ulicy Marsa 56c w Warszawie. Serwis Zagle.com.pl od czwartku 12 do niedzieli 15 lutego relacjonował dla Was przebieg tej imprezy. CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU
Targi Wiatr i Woda 2015:
Targi Wiatr i Woda 2015. Dojazd na imprezę przy ulicy Marsa MAPKI
Nowości motorowe na targach Wiatr i Woda 2015
Żaglowe nowości na targach Wiatr i Woda 2015
Targi Wiatr i Woda 2015. Co dziś w programie?
NIE STÓJ W KOLEJKACH - KUP BILET NA TARGI ONLINE
W tym roku nagrodę za najlepsze regaty roku PPJK otrzymuje Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod wiatr”, organizator regat „Na Powitanie Wakacji” o Puchar Starosty Słupeckiego w Kosewie nad jeziorem Powidzkim.
Regaty w tym miejsu od wielu lat wyróżniają się doskonałą organizacją i wielkim zaangażowaniem miejscowych władz samorządowych oraz żeglarzy.
Nagrodę odbiorają Jacek Smuszkiewicz – Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod wiatr” i Mariusz Roga, starosta powiatu słupeckiego.
Kapitan Wojciech Maleika został laureatem czwartej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Kapitan Adam Jasser otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.
Kapitan Wojciech Maleika i załoga „Kapitana Głowackiego” zwycięstwem w The Tall Ships’ Race 2014 zapisali się w historii polskiego żeglarstwa i nawiązali do wspaniałych tradycji „Daru Pomorza”, „Daru Młodzieży” i „Fryderyka Chopina”, które odnosiły spektakularne zwycięstwa w tych regatach.
13:00 Po spotkaniu z Aleksandrem Dobą przyszła pora na wręczenie nagród im. Leonida Teligi.
Od roku 1971, miesięcznik „Żagle” przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju.
12:10 Trwa wydarzenie dnia - spotkanie z Aleksandrem Dobą, który opowiada między innymi o wysokich falach na oceanie.
- W całej wyprawie miałem do czynienia z ośmioma sztormami, fale miały około 9 metrów - opowiada Doba, a tłum słucha z wypiekami na twarzy.
11:30 A na scenie jest już Przemysław Tarnacki razem z Maciejem Cylupą, którzy organizują regaty meczowe Sopot Mtach Race i Polish Match Tour oraz organizują Polską Ekstraklasę Żeglarską...
11:11
11:02 Dzień zaczynamy od prezentacji laureatów Nagrody Rejs Roku 2014:
W e r d y k t J u r y:
„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2014”
Ryszard Wojnowski za pokonanie Przejścia Północno - Zachodniego na jachcie „Lady Dana 44” – równoznaczne z zamknięciem pętli wokół Bieguna Północnego; termin 31.05.2014 – 28.09.2014, dystans 10 411 Mm
II - III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2014”
- Mirosław Lewiński za wokółziemski rejs ze zmieniającymi się załogami na s/y „Ulysses”; termin 29.05.2010 – 25.11.2014, dystans 44 186 Mm
- Łukasz Natanek za rejs na s/y „Nekton”, prawie dookoła świata, z opłynięciem Przylądka Horn; Termin11.05.2010 – 25.08.2014, dystans ok. 40 000 M
Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2014
- Dobrochna Nowak i Katarzyna Sałaban za wyprawę „Dziewczyny na pokład” na Islandię na s/y „Atlantic Puffin”; Termin 17.05.2014 – 5.07.2014, dystans 3 411 Mm
- Marek Sobieski, za rejs na Horn na s/y „Tarka”, z załogą „Asteriasa” z 1988 r., w 26 rocznicę wspólnego, pierwszego przejścia Przylądka; termin – 9.02.2014 – 24.02.2014, dystans 477 Mm
- Eugeniusz Moczydłowski za polarny rejs badawczy na s/y „Magnus Zaremba” – efekt połączenia badawczej pasji z odkrywczym żeglarstwem; termin – 5.07.2014 – 26.09.2014; dystans 6 807 Mm
Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego
Polskie Bractwo Kaphornowców, w 40 rocznicę jego utworzenia, w uznaniu zasług dla propagowania zasad dobrej roboty żeglarskiej, oraz dokumentowanie osiągnięć polskiej bandery na najtrudniejszym żeglarsko akwenie wokół Przylądka Horn.
Nagroda prezydenta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”
Polski Związek Żeglarski w 90 rocznicę powstania za tworzenie, popularyzację i rozwój żeglarstwa polskiego w każdej postaci, niezależnie od czasów i warunków.
Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców
Łukasz Natanek za wykazane podczas rejsu „prawie dookoła świata” pasji, uporu w dążeniu do realizacji celu, hartu ducha i przestrzeganie zasad dobrej roboty żeglarskiej.
Nagroda magazynu sportów wodnych „ŻAGLE”
Kolegium redakcyjne, tradycyjnie wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach, tym razem przyznało nagrodę Bogusławowi Małolepszemu za niezwykle ciekawą wyprawę jachtem śródlądowym s/y „Badwa” - 340 mil z Głogowa, wokół Rugii, Uznamu i Wolina
Tradycyjna gala żeglarska odbędzie się 6 marca 2015 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.
Wracamy do relacjonowania targów. Dziś ostatni dzień, ale pełen atrakcji!
17:00 Kończymy relację z trzeciego dnia targów i zapraszamy na niedzielę. Jutro w programie m.in. spotkanie z Aleksandrem Dobą oraz wręczenie nagród im. Leonida Teligi.
14:00 Obiecywaliśmy, że będzie się działo i rzeczywiście dzieje się! Wręczamy kolejne nagrody, tym razem pora na nagrody Polish Boat of the Year.
13:20 A tak wręczaliśmy Gwoździe:
13:18 Oprócz Gwoździ Targów nagrodzono też właścicieli najładniejszych stoisk podczas targów Wiatr i Woda 2015. Pierwszą nagrodę otrzymała firma Parker Poland (stoiska 1a, 2a i 14a).
13:00 Rozpoczyna się wręczenie nagród dla GWOŹDZI TARGÓW. Kliknijcie, by poznać listę nagrodzonych. Nagrody wręcza Zbigniew Benbenek, prezes rady nadzorczej Grupy ZPR Media wydającej miesięcznik Żagle i serwis zagle.com.pl.
12:20 Przypominamy:
12:05 Zaczyna się wręczanie nagród laureatom konkursu "Przyjazny Brzeg" - zobacz listę nagrodzonych.
12:00
11:20 A w targowej sali B od godziny 10 trwa Dzeiń Kajakarza. W programie między innymi spotkanie z Aleksandrem Dobą (godz. 13), który w niedzielę będzie gościem sceny głównej (w samo południe).
11:13 Łódka klasy MOTH kosztuje około 20 tysięcy dolarów amerykańskich!
11:09
10:03 Na stoisku "Żagli" rozstawiamy właśnie książki i magazyny, dziś spodziewamy się tłumów:) Ważna informacja dotycząca dojazdu na targi:
Witamy w Walentynki:)
Tak relacjonowaliśmy drugi dzień targów. Z relacją wracamy w sobotę po godzinie 10.
15:45 Właśnie zakończyła się prezentacja Delphia Sailing Team.
15:00 Na scenie nagrodzono lauratów konkursu Panteanius Jacht Foto.
13:51 A teraz przyszła pora na Marcina Gienieczkę, który w tym roku chce przepłynąć Amazonkę w canoe.
- Wszyscy podróżnicy chcą dokonywać rzeczy wielkich, odkrywać to, co odległe. Ale to wszystko nie udałoby się bez pomocy ludzi, którzy pomagają mi na całym świecie - mówi z targowej sceny targów Wiatr i Woda.
Podróżnik opowiada też mrożące w żyłach historie i zdradza, że na wyprawę weźmie... kamizelkę kuloodporną.
13:20 Na scenie pojawił się też kapitan Jarosław Kaczorowski, który zachwala Dominika Życkiego jako sternika "Selmy".
13:06 Humory na scenie dopisują.
- Jeszcze, gdy nie wiedziałem, co to jest żeglarstwo będąc dzieckiem, już wtedy słyszałem gdzieś o Sydney - Hobart, więc można powiedzieć, że magia tych regat towarzyszyła mi od dziecka - mówi Dominik Życki.
12:50 Za 10 minut Dominik Życki będzie opowiadał o starcie w regatach Sydney - Hobart.
12:07 Już wkrótce w Polsce odbędzie się kongres ICOMIA (Międzynarodowej Organizacji Przemysłu Nautycznego), czyli stowarzyszenia zrzeszającego organizatorów targów nautycznych na świecie. Na targowej scenie zaczynają się rozmowy o polskim przemyśle jachtowym i wystawienniczym w 2015 roku.
Sebastian Nietupski, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY, i Jack Oryl, Prezes Murator EXPO, Dyrektor Targów WIATR i WODA opowiadają o przemyśle jachtowym w kontekście targów i zapowiadają kongres ICOMIA.
11:39 Jury konkursu Gwóźdź Targów od rana sprawdza i ocenia zgłoszone do rywalizacji produkty. Przypomnijmy, że wręczenie nagród dla Gwoździ odbędzie się w sobotę o godzinie 13 na targowej scenie.
11:21 Opływanie przylądka Horn ma także ciemną stronę. Kaphornowcy wspominają tych, którzy zginęli próbując dokonać tego niesamowitego wyczynu żeglarskiego, m.in. na jachcie "Nashachata".
11:00 Polskie Bractwo Kaphornowców powołano do życia podczas pamiętnej gdyńskiej "Operacji Żagiel 1974”, a jego siedzibą jest „Dar Pomorza” – pierwszy polski statek żaglowy, który opłynął Horn, czyli słynny Przylądek Nieprzejednany w1937 roku. W ramach "Operation Sail Gdynia 2014", w sierpniu 2014 roku uroczyście obchodzili 40-lecie Bractwa i tej okazji – oczywiście na pokładzie statku muzeum „Dar Pomorza”, odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej ,,Polacy na Hornie", ilustrującej historię obejścia Hornu przez polskich żeglarzy, począwszy od „Daru Pomorza”, do czasów współczesnych.
Na scenie z Waldemarem Heflichem rozmawiają Dariusz Nerkowski i Jerzy Jaszczuk. Kaphornowcy wspominają swoje opłynięcia Hornu i mówią o tym, dlaczego ci, którym udał się ten wyczyn cieszą się wyjątkową estymyą.
10:30 Czekamy już na pierwsze ważne piątkowe wydarzenie - prezentację wystawy "Polacy na Hornie" z okazji 40-lecia Bractwa Kaphornowców.
Na scenie rozmowę z Kaphornerami poprowadzi Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazyny "Żagle".
Wracamy do relacji na żywo.
Tak relacjonowaliśmy pierwszy dzień targów:
16:30 Za nami pierwszy dzień targów, który stał pod znakiem spotkań branżowych. Jeszcze dziś wieczorem w Pałacu Prymasowskim odbędzie się bal wystawców, a od jutra hale targów zapełnią się zwiedzającymi. Z relacją ruszamy ponownie w piątek o godzinie 10. Zapraszamy!
16:00 W sali wykładowej centrum wystawienniczego przy Marsa zaczyna się wykład "8 najczęstszych wypadków na wodzie", ale można też się skupić na bardziej przyjemnych zajęciach...
15:43
15:02 Na scenie trwa właśnie światowa premiera pierwszego elektrycznego gokarta wodnego JETPAD.
14:23 Zakończyła się polska premiera samochodów Mercedes Marco Polo i Marco Polo Activity z udziałem Przemysława Miarczyńskiego i Mateusza Kusznierewicz.
14:00 Na targowej scenie trwa prezentacja Zachodniopomorskiego Szlaku Turystycznego, z kolei na stanowisku Mercedesa nasz brązowy medalista z Londynu Przemysław Miarczyński za chwilę zaprezentuje nowy model Marco Polo.
13:01
12:04 Trwa ceremonia otwarcia targów, które w tym roku są tak samo duże, jak te przed rokiem na Stadionie Narodowym. W halach przy ulicy Marsa zgromadziliśmy tym razem 442 wystawców.
- Mam nadzieję, że znów uda się przyciągnąć na targi tyle osób, ile na Stadion Narodowy. Wtedy odwiedziło nas 40 000 zwiedzających. Liczba wystawców świadczy o tym, że nasz przemysł jachtowy wciąż się rozwija - mówi Jacek Oryl, prezes Murator EXPO, organizatora targów Wiatr i Woda.
10:57 Kwadrans po godzinie 11 na targach odbędzie się spotkanie przedstawicieli Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - POLSKIE JACHTY z delegacją studentów oraz profesorów Politechniki Gdańskiej (wydział Oceanografii i Okrętownictwa).
10:50 Hale targowe przy Marsa powoli zapełniają się wystawcami. Jako ciekawostkę możemy Wam zdradzić, że w tym roku chętni do wystawiania się na naszych targach byli nawet... producenci samolotów. Niestety, zgłosili się trochę za późno i nie zdołaliśmy przygotować tyle miejsca wystawowego;)
10:00 Oficjalne rozpoczęcie targów Wiatr i Woda o godzinie 12, ale już teraz w halach centrum wystawienniczego przy Marsa widać wystawców i ich jachty. Wkrótce zamieścimy pierwsze zdjęcia z targów.