Tablica "Brdy" powieszona

2010-10-08 11:50 Jerzy Kuliński/Maciej Krzeptowski
_
Autor: Z archiwum Macieja Krzeptowskiego

Na stronie internetowej Jerzego Kulińskiego czytamy: To jest żelazna konsekwencja - od pomysłu do realizacji. 26 września na wewnętrznym falochronie portu Hanstholm załoga jachtu "Dar Szczecina" odsłoniła tablicę poświęconą rybakom z trawlera "Brda", którzy zginęli w tym miejscu 35 lat temu.

Były na ten temat już 2 newsy na SSI. Chciałbym tu teraz zwrócić uwagę na szczególną rolę, jaką w tym przedsięwzięciu odegrali żeglarze. Ja to odbieram jako namacalny dowód siły solidarności ludzi morza: rybaków, naukowców, portowców, żeglarzy. Moje skromne wyrazy uznania!
Pogadamy o tym w Pucku.
Przydałby się Maciej w Pucku, oj przydałby się.
Żyjcie wiecznie!
D'Jorge
----------------------------------------
Korespondencja kpt. Macieja Krzeptowskiego:

Witaj Jerzy,
Krótko przed północą 4 października "Dar Szczecina" powrócił z rejsu do Hanstholm. Oceniając najkrócej, był to rejs bardzo potrzebny, piękny i trudny. Przez cały czas było zimno i towarzyszył nam silny SE wiatr. Do Hanstholm dopłynęliśmy przez Skagerrak wracalismy przez Kanał Kiloński.
26 września na wewnętrznym falochronie portu odsłoniliśmy tablicę poświęconą rybakom z trawlera "Brda", którzy zginęli w tym miejscu 35 lat temu. W uroczystości uczestniczyły rodziny zmarłych, które przybyły z Trójmiasta specjalnym autokarem, przedstawiciele miejscowych władz, portu, Klubu Rotary, Przedsiębiorstwa "Dalmor", Morskiego Instytutu Rybackiego, załogi jachtów "Dar Szczecina" i "Idol" oraz Tomasz Kamiński, który dojechał tu rowerem ze Świnoujścia.

"To dla nas wielkie szczęście, że stoimy dzisiaj w tym miejscu, było to nasze życiowe marzenie. Dziękujemy za to co zrobiliście", usłyszeliśmy od członków rodzin zmarłych rybaków.
Tych, którzy żeglują po Północnym zachęcam do odwiedzenia Hanstholm, przyjaznego portu z rybacką atmosferą i tablicą przypominającą kawałek naszej morskiej historii. Zapraszam też na www.nordseememorial.org Strona się rozwija, może ktoś chciałby zająć się opracowaniem tragedii żeglarskich z Morza Północnego?
Pozdrawiam serdecznie.
Maciej 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.