Szlakiem Wielkich Wypraw: pod żaglami edukacji morskiej

2019-08-20 14:23 Wiesław Seidler
Szlakiem Wielkich Wypraw: pod żaglami edukacji morskiej
Autor: mat. pras. projektu

Są jeszcze uczniami szkół podstawowych albo średnich, tylko niektórzy podjęli już naukę w średnich zawodowych szkołach morskich, być może za kilkanaście lat sami będą samodzielnie prowadzić podobne żaglowce albo statki handlowe po morzach i oceanach całego świata… Na razie przeżyli niezwykłą przygodę pod żaglami edukacji morskiej – uczestniczyli w niezapomnianych wakacyjnych rejsach "Na Szlaku Wielkich Wypraw" realizowanych przez Pałac Młodzieży w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.

Celem tego wakacyjnego projektu jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia żeglarskiego przez dzieci i młodzież oraz promowanie Programu, który za rok obchodził będzie swoje 25-lecie. Podczas tegorocznych wakacji czekały laureatów Programu cztery kilkunastodniowe bałtyckie rejsy, z autokarowymi podmianami załóg w portach Danii i w Niemiec, w tym dwa na miejskim flagowym jachcie "Dar Szczecina" dla starszych uczniów i dwa na wyczarterowanym 101-letnim żaglowcu STS "Kapitan Burchardt", w sierpniu, dla młodszych jungów.

Łącznie było ponad 70 uczestników tych rejsów, uczniów i nauczycieli, opiekunów Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Wszyscy bez wyjątku uczestniczyli w dobrej żeglarskiej szkole – pełnili wachty nawigacyjne, trapowe i kambuzowe, obsługiwali żagle i liny, stali "na oku", wybijali "szklanki", czyścili mosiądze, wiązali węzły, brali udział w alarmach i w porannym stawianiu bandery, podziwiali nocne niebo, czasem oddawali hołd Neptunowi, ale z uśmiechem i wieczorną szantą. Byli po prostu załogantami jachtu i żaglowca, przy okazji poznawali obce porty i świat oglądany od strony morza. Schodzili z trapu z dobrymi opiniami z rejsu i z bagażem morskich wspomnień, umawiali się na kolejne rejsy, może za rok…

Szlakiem Wielkich Wypraw: pod żaglami edukacji morskiej
Autor: mat. pras. projektu

"Dar Szczecina" wrócił z nimi do macierzystej przystani Centrum Żeglarskiego już 11 sierpnia, druga podmiana na "Kapitanie Borchardzie" zaokrętowała w Rostoku, potem pożeglowali do historycznych hanzeatyckich portów – Lubeki i Stralsundu, gdzie dużym przeżyciem była m.in. wizyta w tamtejszym bogatym Muzeum Morskim. Rejs zakończyli w czwartek 15 sierpnia w Świnoujściu, skąd powrócili do Szczecina autokarem. Żaglowiec pozostał przy Nabrzeżu Władysław IV, jako jeden z kilku oldtimerów uczestniczących w Sail Świnoujście 2019.

Przypomnę, że "Dar Szczecina" uczestniczył w międzyczasie i zwyciężył w klasie C/D w tegorocznej edycji słynnych międzynarodowych regat The Tall Ships Races, a podobny sukces – zwycięstwo w klasie A – odniósł żaglowiec "Fryderyk Chopin", oba z oficjalną młodzieżową reprezentacją Szczecina na pokładach. Być może w kolejnych latach do reprezentacji trafią też uczestnicy tegorocznych rejsów "Na Szlaku Wielkich Wypraw". Cały świat i wszystkie morza przed nimi…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.