Szan(s/t)a na sukces - podsumowanie
Jesienią 2003 roku na "szantowej" mapie Polski pojawiło się nowe miejsce - Kielce. Koncertem zespołu "Banana Boat" wystartowały Kieleckie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Szanta na sukces". Już od pierwszych koncertów wyróżniał się od innych festiwali.
W odróżnieniu od zdecydowanej większości wodniackich imprez muzycznych, odbywa się poza sezonem żeglarskim, od jesieni do wiosny kolejnego roku Można powiedzieć, iż jest to najdłuższy festiwal w Polsce. Jesień i zima to czas, w którym wykonawcy mają za zadanie przygotować cztery piosenki - dwie autorskie, jedną wylosowaną wśród dwunastu standardów przygotowanych wcześniej przez organizatorów i ostatnią - obowiązkową, wybieraną przez organizatorów wśród szant tradycyjnych. Repertuar musiał zaliczać się do tradycyjnych szant, pieśni kubryku lub współczesnej autorskiej piosenki żeglarskiej. Kolejną różnicą były koncerty kwalifikacyjne. Zespoły konkursowe miały możliwość zaprezentować się widzom w czasie dłuższych występów (każdy dostawał 40 minut czasu na występ). Warunkiem udziału w finale było uczestnictwo w jednym z koncertów kwalifikacyjnych.
II edycja "Szanty na sukces" rozpoczęła się koncertem w dniu 8 lutego 2005r. Gwiazdą byli "Mechanicy Szanty". Kolejne koncerty przedkonkursowe odbyły się w marcu i w kwietniu. Na scenie zaprezentowało się 7 zespołów konkursowych, które przyjechały do Kielc z całej Polski od Trójmiasta do Śląska. Finał odbył się w dniach 18-20 maja 2005r.
W trakcie finałowego koncertu gwiazd na scenie Kieleckiego Centrum Kultury (które było współorganizatorem imprezy) pojawili się: Segers, Canoe (ubiegłoroczny zwycięzca), Anam na Eirean, Fair Lady, Zejman i Garkumpel, EKT Gdynia oraz..... niespodzianka: Nordet z Francji. Tym samym "Szanta" stała się, już podczas drugiej edycji, festiwalem międzynarodowym.
Laureatami II edycji Festiwalu "Szanta na Sukces" zostali: miejsce trzecie zajął zespół "Passat", za "wyjątkową kulturę muzyczną oraz umiejętność stworzenia rodzinnej atmosfery na scenie, a także interesujące piosenki autorskie" (oceny zaczerpnięto z werdyktu jury). "Wyszukane aranżacje, lekkość i wdzięk interpretacyjny, dobre głosy, subtelną i pełną wrażliwości sekcję rytmiczną" to cechy, jakie spodobały się jury w zespole "Fałszerze na bis", przyznając im drugie miejsce. Natomiast najlepszymi wśród najlepszych Kieleckich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Szanta na Sukces" okazał się zespół "The Grogers". Zarówno serca jury, jak i publiczności grupa "podbiła spójnością stylistyczną, wykonywaniem utworów w języku oryginału, świetnym wykonaniem piosenki obowiązkowej, dobrym współbrzmieniem głosów i ciekawymi aranżacjami instrumentalnym".
W skład jury weszli: Marzena Ślusarska, wokalistka jazzowa zaliczana do ścisłej czołówki polskich wykonawczyń, Janusz "Yasieq" Olszówka z zespołu "Ryczące Dwudziestki", Piotr Zdrożny na trwałe zapisany w historii piosenki żeglarskiej, Ireneusz "Messalina" Wójcicki z EKT Gdynia, Sławomir Klupś, lider "Atlantydy" i Bogusław Nowicki prezes ZAKR w charakterze przewodniczącego.
Tegoroczna edycja konkursu stała na bardzo wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym i na pierwszy rzut oka (czy ucha raczej) laikowi byłoby chyba trudno określić sprawiedliwy werdykt. Szczęśliwie jednak grono oceniające złożone z kompetentnych osób reprezentujących (czy wręcz wytyczających)diametralnie różne kierunki w standardach muzyki szantowo - żeglarsko - szuwarowej oraz fachowców nie związanych z naszym ruchem, bez problemu i niemal jednogłośnie dokonało podziału będących do zdobycia trofeów....
"Po raz bodaj pierwszy wyjechałem z konkursu pełen satysfakcji i zadowolenia z werdyktu, który w moim odczuciu nie wzbudza kontrowersji - a to rzadkość" - Janusz "Yasieq" Olszówka.
Najlepiej jednak okreœlaja ten jeden z młodszych festiwali słowa jednej z uczestniczek:
"…Żaden z innych przegl¹dów konkursowych w Polsce nie może poszczycić się tak oryginalnym sposobem przesłuchiwania pocz¹tkuj¹cych wykonawców, st¹d też do Kielc zjechali tłumnie wielbiciele żeglarskiego grania z całego kraju. Z pewnoœci¹ było warto! Pogoda urocza, towarzystwo zacne a i zabawa - zarówno na scenie, jak i poza ni¹ - przednia:). Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zespoły bior¹ce udział w festiwalu czuły się znakomicie i trzeba przyznać, że wyszło im całkiem nieŸle:). Podsumowuj¹c: Zwycięzcom - gratulujemy, Organizatorom - Dziękujemy, Publicznoœć pozdrawiamy.." - Aleksandra "Pola" Jędrzejec z zespołu Passat.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań z Piosenk¹ Żeglarsk¹ "Szanta na Sukces" było Stowarzyszenie Żeglarsko - Szantowe "Gejtawy" (www.szantanasukces.pl) oraz Kieleckie Centrum Kultury.
Kinga Kangier