Światowe Dni Morza i "Dar Młodzieży" w Szczecinie

2018-06-14 14:57 Wiesław Seidler
Światowe Dni Morza i Dar Młodzieży w Szczecinie
Autor: Wiesław Seidler

Tuż po zakończonych w poniedziałek 11 czerwca Dniach Morza 2018, Szczecin gości na Łasztowi – od środy 13.06 – dwa największe w całej branży międzynarodowe morskie wydarzenia, czyli Światowe Dni Morza oraz 6. Międzynarodowy Kongres Morski.

Właśnie z tej okazji zmieniona została nawet początkowa bałtycka trasa rocznicowego wokółziemskiego Rejsu Niepodległości i już od wtorku cumuje w Szczecinie "Dar Młodzieży".

Światowe Dni Morza to nadzwyczajna okazja do promocji portowego, morskiego i żeglarskiego Szczecina, tym bardziej, że po raz pierwszy zagościły w Europie Wschodniej. Dla uczestników uroczystości przygotowano specjalne, eleganckie namioty-pawilony oraz czasowe chodniki. Usypano też specjalną plażę, na której można się po naradach zrelaksować, a wszystko to na końcu Łasztowi, za budynkiem Starej Rzeźni.

Tam też – przy Nabrzeżu Bułgarskim – cumuje "Dar Młodzieży" i statek szkolny AM "Nawigator XXI", a po raz pierwszy do Szczecina zawinie także ORP "Kormoran", najnowocześniejszy okręt Marynarki Wojennej RP. Przez cztery dni światową stolicą branży morskiej będzie więc Szczecin i historyczna ale "nowa" Łasztownia.

Światowe Dni Morza i Dar Młodzieży w Szczecinie
Autor: Wiesław Seidler

– Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża– powiedział we wtorek minister GMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Dodał, że podczas tej imprezy najistotniejsze dla rządu jest promowanie roli Polski w światowej gospodarce morskiej.

Będzie to też okazja do spotkania dla 15 ministrów z całego świata oraz 30 delegacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), która obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania i razem z ONZ jest głównym organizatorem wydarzenia.

Obchody Światowych Dni Morza rozpoczęły się w środę 13 czerwca i potrwają do piątku 15 czerwca, kiedy w tym samym miejscu rozpoczną się obrady 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Oba wydarzenia zgromadzą m.in. oficjalne delegacje z całego świata, wielu zagranicznych i krajowych ekspertów i prelegentów oraz przedstawicieli biznesu i nauki z branży morskiej. Obecnie ponad 80 procent towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

Światowe Dni Morza będą nie tylko zamkniętym spotkaniem fachowców. Towarzyszył im będzie otwarty dla wszystkich Festyn Morski. Na nim m.in. miasteczko portowe z Mobilnym i Morskim Centrum Edukacyjnym. Będą także rejsy po Odrze statkiem "Penne Queen", zwiedzanie statków i okrętów, pokazy kulinarne.

Wiele naukowych atrakcji przygotowały obie Akademie Morskie, ze Szczecina i Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Światowe Dni Morza i Dar Młodzieży w Szczecinie
Autor: Wiesław Seidler

Specjalnym gościem jest "Dar Młodzieży", na którym 20 maja wyruszyła z Gdyni pierwsza załoga niezwykłego wokółziemskiego Rejs Niepodległości. Oprócz załogi stałej, w rejsie weźmie udział łącznie ponad 530 praktykantów, w tym studentów Akademii Morskiej z Gdyni i uczniów średnich szkół morskich z ZSM w Świnoujściu i z ZCEMiP w Szczecinie oraz 400 laureatów ogólnopolskiego konkursu.

Zaplanowano siedem wymian grup praktykantów i załogantów – w sumie ponad 930 młodych ludzi z całej Polski weźmie udział w tym przedsięwzięciu. Właśnie słuchacze obu średnich szkół morskich – ze Szczecina i Świnoujścia – stanowili dużą część pierwszej grupy praktykantów na pokładzie. Wszyscy z uśmiechem, ale i z żalem rozstawali się z żaglowcem, podobnie jak pierwsza grupa laureatów konkursu.

Uroczyste pożegnanie "Daru Młodzieży", wypływającego – już z nową załogą – dalej w Rejs Niepodległości odbędzie się w piątek w godz. 10-11, kiedy będzie też okazja do wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle żaglowca, które chwilę po tym będzie można odebrać w specjalnym namiocie. Pierwsze 150 osób otrzyma ponadto okazjonalną "łapę", którą będzie można na pożegnanie pomachać załodze, z życzeniami pomyślnych wiatrów i szczęśliwego powrotu do kraju w marcu 2019 roku…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.