Ster na Bydgoszcz - kolejne atrakcje
W tym roku festiwal STER NA BYDGOSZCZ odbędzie się po raz szósty. Będzie to największe wydarzenie wodniackie w regionie, łączące światy żeglarzy, artystów i podróżników. „STER NA BYDGOSZCZ” co roku przyciąga tysiące wodniaków i turystów oraz mieszkańców Bydgoszczy. Patronat nad imprezą mają "Żagle", dlatego przedstawiamy kolejne atrakcje, jakie czekają na uczestników festiwalu:
Rekordowa Zumba
W ubiegłym roku podczas STERU NA BYDGOSZCZ pobiliśmy rekord budując najdłuższy w dziejach kajak wyczynowy. Tym razem wspólnie pobijemy rekord ilości osób jednocześnie tańczących Zumbę. Startujemy 23 czerwca, w „sterową” niedzielę, w samo południe na Wyspie Młyńskiej. Nasz rekord będzie połączeniem dobrej zabawy, świetnej imprezy i treningu fitness. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, bez względu na zumbowe doświadczenie. Wystarczy obecność na Wyspie i chęć do zabawy! Impreza potrwa godzinę. Każdy z uczestników otrzyma numer startowy. Udział jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu zapraszamy w dniu 23 czerwca przed godziną 12.00 na Wyspę Młyńską. Rozgrzewka już od 10.00 podczas „Niedzielnego poranka dla zdrowia” organizowanego przez Miasto Bydgoszcz w ramach Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „STER NA BYDGOSZCZ” przy współpracy bydgoskich klubów fitness.
Nietuzinkowe regaty
W sterową niedzielę, 23 czerwca, punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczną się zawody na najszybszą łódź zbudowaną z plastikowych butelek. Ta niecodzienna atrakcja z roku na rok zyskuje coraz liczniejszą publiczność. Uczestnicy zawodów sami konstruują łodzie, tworząc niecodzienne kształty. Rywalizacja odbywa się na Brdzie w samym centrum Bydgoszczy. Wśród członków załóg nietypowych recyklingowych regat znajdziemy reprezentacje bydgoskich firm, przedstawicieli mediów, a nawet studentów z zagranicy”. W wyścigu wystartują drużyny: Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Urząd Miasta Bydgoszczy, TVP Bydgoszcz, Kabaret Oko, Gazeta Wyborcza, Remondis, Horus, Erasmus, Unilever, Radio PiK, Sławek & Przyjaciele.
Amerykański jazzman
Alvon Johnson obiera „Ster na Bydgoszcz”. Amerykański showman, gitarzysta i kompozytor wystąpi podczas VI Bydgoskiego Festiwalu Wodnego. Johnson zagra na pływającej scenie. Koncert odbędzie się w ramach drugiego dnia „Steru na Bydgoszcz”. Publiczność zasiądzie w plenerowym amfiteatrze przy Operze Nova. Rolę sceny pełnić będzie zakotwiczony przy nabrzeżu statek „Jantar”. Usłyszymy największe przeboje z pogranicza bluesa i jazzu. Zabrzmią, między innymi, „Stand by me”, „Sweet Home Chicago” czy „I love the blues”. Muzycy zagrają utwór dedykowany wyłącznie bydgoskiej publiczności. Alvon Johnson był wokalistą grupy „The Coasters”. Osiem lat temu przez magazyn „Guitar Player” został wybrany gitarzystą roku. Koncertował w Malezji, Rosji, Chinach, Francji, Włoszech, Japonii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Australii. W swej artystycznej karierze pracował z wieloma znanymi amerykańskimi komikami. Wspaniałe poczucie humoru nie opuszcza go podczas występów na scenie.
Wodne debaty
Warsztaty organizowane w ramach Steru na Bydgoszcz dotyczyć będą tematyki dróg wodnych Polsce, rzek i ich roli w transporcie multimodalnym. Będziemy dyskutować o wykorzystaniu potencjału szlaków wodnych, o zagrożeniach i barierach, jakie należy pokonać, by je udrożnić. Warsztaty odbędą się w Przystani Bydgoszcz w sobotę, 22 czerwca o godz. 10.00. Warsztaty będą miały charakter międzynarodowy. Zaproszeni zostaną przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i organizacji pozarządowych, marszałkowie województw, ośrodków naukowych, żeglugi śródlądowej, środowiska biznesowego, jak również delegaci środowisk zainteresowanych rewitalizacją dróg wodnych z Holandii, Rosji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Muzykalni Shantażyści
Ster na Bydgoszcz tradycyjnie łączy się z koncertami szant. Pośród wielu utytułowanych zespołów, usłyszymy w tym roku formację Shantażyści. Jest to młody zespół wykonujący muzykę marynistyczną zarówno tradycyjnie, a'capella, jak i przy użyciu instrumentów typowych dla tego gatunku. Grupa powstała w 2010 roku i szybko zaznaczyła swoją obecność na żeglarskiej scenie kilkoma ważnymi wyróżnieniami, między innymi Grand Prix w konkursie „Steru na Bydgoszcz 2011”. Shantażyści zajęli także III miejsce na II Ostrowieckich Spotkaniach Szantowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, III miejsce i nominację do przeglądu konkursowego "Shanties" na XIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach, I miejsce na II Granicznej Kuźni Szant w Zgorzelcu.
O innych atrakcjach festiwalu "Ster na Bydgoszcz" pisaliśmy TUTAJ