Statystycznie - pogodnie i ciepło

2008-06-23 14:30 Stanisław Suchecki
_
Autor: archiwum Żagli

Niektórzy twierdzą, że na samym czele nauk "ścisłych" są: statystyka, meteorologia i wróżbiarstwo. Statystycznie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest pogodnie i ciepło - potwierdza to także pogoda. Klimat Krainy Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z walorów turystycznych oferowanych przez ten region.

Informacja o średnich miesięcznych, rocznych, wartościach temperatury, wiatru czy innych elementów pogody, wyznaczonych z co najmniej 30 letnich pomiarów i obserwacji, określa warunki klimatyczne miejsca czy regionu.
Wyznaczone wartości określamy jako normalne dla danego miejsca i czasu . Mogą służyć jako punkt odniesienia do oceny stanu pogody czyli warunków atmosferycznych w aktualnym, krótkim czasie.
W jakim stopniu klimat, czyli statystycznie przeciętne warunki atmosferyczne, odpowiadały pogodzie na Wielkich Jeziorach Mazurskich w sezonie nawigacyjnym 2001?

WIATR - w okresie maj - sierpień - w prawie 50% winien wiać z kierunków sektora SW - NW z czego 20% to wiatry z kierunku NW z przeciętną prędkością 2 do 3° B.
Tegoroczne lato prawie potwierdziło statystykę kierunku z odchyleniem w kierunku N. Prędkość przekroczyła wartości normalne i średnio osiągnęła 3 - 4° B z przypadkami, tragicznych w skutkach, prędkości 8 - 10° B.

TEMPERATURA POWIETRZA - zdecydowanie zrobiła miłą niespodziankę, pozostawiając w lipcu i sierpniu statystykę za rufą i osiągając rekordowe wartości miesięczne. Średnia miesięczna lipca przekroczona została o 4° C.

Gorzej niż statystycznie było w czerwcu i wrześniu.

OPADY ATMOSFERYCZNE - liczba dni z opadem w najcieplejszym miesiącu , lipcu, zdecydowanie przewyższyła normę. Przyczyną tej nadwyżki była lipcowa, rekordowa, nadwyżka temperatury. Sprawił to wręcz tropikalny typ pogody - słoneczne, z szybko rosnącą temperaturą, przedpołudnie. Rozwój chmur kłębiastych i parno w południe. Burze z przelotnymi opadami w godzinach popołudniowych.
Inna była przyczyna zdecydowanego przekroczenia normy liczby dni z opadem we wrześniu. Tu także osiągnięty został rekordowy wynik.

USŁONECZNIENIE - czyli rzeczywisty czas, w godzinach, świecenia słońca. Region północno-wschodniej Polski to obszar o największym usłonecznieniu. Statystycznie w roku czas ten przekracza tu 4 godziny dziennie, a w sezonie letnim w czerwcu i lipcu osiąga 8 godzin - i ten rok to także potwierdził.



Uwzględnione w porównaniu elementy klimatu nie są pełnym jego zobrazowaniem.
Można byłoby porównywać ilości dni z określonym zachmurzeniem, dni z ilością określonych zjawisk atmosferycznych, wartości ciśnienia atmosferycznego czy wilgotności.
Oceniając odchylenia warunków pogodowych od normy , musimy uwzględnić fakt, że tak zwane warunki normalne to tylko 40% zaobserwowanych warunków pogodowych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.