Start wyprawy "Katharsis II" 23 grudnia!

2017-12-21 12:01 materiały prasowe projektu AntarcticCircle60S.com
Katharsis II
Autor: materiały prasowe projektu AntarcticCircle60S.com W oczekiwaniu na start wyprawy

Po krótkich, chwilowych opóźnieniach, spowodowanych oczekiwaniem na odpowiednie okno pogodowe oraz koniecznością odbioru ostatnich dostaw sprzętu, w tym dawno zamówionej kamery termowizyjnej, ustalono dokładną datę startu wyprawy. Kapitan Mariusz Koper po szczegółowej analizie map pogodowych zdecydował, że s/y "Katharsis II" wyruszy w swój rejs dookoła kontynentu Antarktydy w najbliższą sobotę, 23 grudnia pomiędzy 8:45 i 9:45 czasu lokalnego, czyli 7:45 i 8:45 czasu polskiego. Termin rozpoczęcia rejsu zarejestrowanego jako "Sailing Record Attempt" uzgodniono już ze Światową Radą Rekordów Żeglarskich (autoryzowaną przez ISAF). Na miejscu startu będzie oczekiwał specjalny sędzia (Commissioner) WSSR.

Przez ostatni tydzień pogoda w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei wyjątkowo nie sprzyjała załodze "Katharsis II". Sztormowy wiatr wiejący w porywach ponad 50 węzłów z kierunków przeciwnych do planowanego kursu rejsu powoli ustępuje. Pojawia się okno pogodowe, które kapitan Koper planuje wykorzystać na starcie. Wszystko jest gotowe – załoga i jacht sprawdzone i przygotowane. Po wypłynięciu z Kapsztadu następny bezpośredni kontakt z cywilizacją nastąpi dopiero za ok. 100 dni, po wykonaniu pętli dookoła kontynentu Antarktydy. Ale wszystko jak zawsze zależy od warunków pogodowych jakie załoga napotka na swojej drodze.

Żeglarze nie lubią kusić losu. Starą tradycją marynarską jest nie rozpoczynanie rejsów w piątek. Ostatni dzień w porcie zostanie wykorzystany na niezbędne odprawy portowe, celne i paszportowe, a także na wypoczynek oraz przygotowanie do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które załoga "Katharsis II" spędzi już na oceanie w drodze na przybrzeżne wody Antarktydy.

UWAGA: W momencie startu rejsu planowane jest także uruchomienie specjalnego, nowego trackingu rejsu, o czym powiadomimy oddzielnie. Przypominamy, że wyprawa "Katharsis II" ma własny dedykowany kanał wideo na platformie YOUTUBE. Pojawiają się tam co najmniej dwa-trzy razy w miesiącu nowe wideorelacje dotyczące zarówno rejsu, jak akcji społecznej Hanny Leniec - "Badajmy Się Nie Dajmy Się", a także projektów naukowych reailzowanych w trakcie wyprawy, prowadzonych przez profesora Piotra Kuklińskiego pod wspólna nazwą "Antarktyczne Laboratorium". Zapraszamy do oglądania!

Załoga "Katharsis II"

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka dot. akcji społecznej Hanny Leniec "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) Odc. 7: "Nadzieja"

Wyprawa "Katharsis II" Dookoła Antarktydy wzdłuż i na Południe od 60 Równoleżnika S dedykowana jest profilaktyce i walki z rakiem piersi u kobiet. Hanna Leniec po rocznej walce z rakiem piersi otrzymała wiadomość od lekarzy że jest zdrowa. Dwanaście miesięcy od operacji powróciła do Republiki Południowej Afryki, aby podjąć realizację swoich marzeń, tam gdzie je zostawiła. Przed nią wielki rejs jachtem żaglowym dookoła Antarktydy....

Więcej o wyprawie "Katharsis II" na www.AntarcticCircle60S.pl

Załoga Katharsis II
Autor: AntarcticCircle60s.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.