Nagroda Rejs Roku "Srebrny Sekstant" dla Asi Pajkowskiej

2020-01-02 17:16
Asia Pajkowska
Autor: Aleksander Nebelski

"Srebrny Sekstant" i I Nagroda Honorowa konkursu "Rejs Roku" 2019 dla Joanny Pajkowskiej. Jury doceniło samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie "Fanfan". Nagrodę Magazynu "ŻAGLE" wyróżniającą rejsy morskie na małych jachtach otrzymał Andrzej Remiszewski za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie "Tequila".

Już po raz 50 odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Od 2009 roku patronem „Rejsu Roku” jest Prezydent Gdańska; „Srebrny Sekstant” jest nagrodą Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obrady, ze względu na remont stoczniowy przeniesiono z tradycyjnego miejsca – salonu komendanta „Daru Pomorza” - na pokład „Daru Młodzieży”.

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2019, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Jedynie kwestia najwyższego trofeum nie wywołała kontrowersji i praktycznie bez dyskusji zatwierdzona została przez aklamację. Była to oczywiście wyraźnie wyróżniająca się wyprawa minionego sezonu – rejs kapitan Joanny „Asi” Pajkowskiej solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan” – jednogłośnie uznana kandydaturą do Srebrnego Sekstantu i Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2019”.

Przyznanie kolejnych nagród i wyróżnień poprzedzały merytoryczne dyskusje, prezentacja argumentów. Istotnym wątkiem było odniesienie się do rejsów w ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie w stanowisku i ocenach Jury podkreślono nadrzędność zachowania bezpieczeństwa pływania.

Podsumowując miniony sezon wspominano również o tych, spośród znaczących postaci w historii Rejsu Roku, którzy odeszli w 2019 roku na wieczną wachtę – Tadeusza Jabłońskiego (twórcę Rejsu Roku), Andrzeja Rościszewskiego (laureata Srebrnego Sekstantu nr 1 z 1970 r.), laureatów nagród w kolejnych latach: Piotra Bigaja, Edwarda Kinasa, Andrzeja Mendygrała…

Ostatecznie w wyniku głosowań wyłoniono następujących laureatów jubileuszowej, pięćdziesiątej edycji nagród „Srebrny Sekstant – Rejs Roku 2019”:

• Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019” i „Srebrny Sekstant”
- Joanna Pajkowska, która na jachcie „Fanfan” opłynęła świat w rejsie solo - non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Kapitan Pajkowska wystartowała z Plymouth 23 września 2018, tam też zakończyła swój rejs 28 kwietnia 2019. Na 12-metrowym aluminiowym jachcie „Fanfan” pokonała trasę 29 tysięcy mil morskich w czasie 216 dni i 16 godzin. Rejs odbywał się w ekstremalnych warunkach – na dalekim antarktycznym południu, podczas opływania kontynentów Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy nawet do 10 st. Beauforta, wysoka fala, zaś w rejonach okołorównikowych trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy cisze. Trawers Hornu - ostatniego z trzech groźnych przylądków – „Fanfan” minął 19 lutego 2019, w ciężkim sztormie. Kapitan Pajkowska, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Wcześniej zrealizowali podobne rejsy – Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla", 1980), Tomasz Lewandowski ("Luka", 2008) i Szymon Kuczyński („Atlantic Puffin”, 2018). W liczącej już pół wieku historii Rejsu Roku, kapitan Pajkowska jako pierwsza, uhonorowana została Srebrnym Sekstantem po raz trzeci (poprzednio 2009,2017)

• Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2019” Jury przyznało kapitanowi Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu, realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club. Koncepcja unikatowej formuły Pro/Am zakłada uczestnictwo w regatowych załogach Polaków – amatorów, intensywnie szkolonych przez najwybitniejszych światowych żeglarzy morskich – legendy najsłynniejszych regatowych zmagań. W minionym sezonie, godne odnotowania wyniki, tak zestawiane załogi zanotowały m.in. w regatach Rolex Middle East Sea Race czy Fastnet Race 2019

• Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kapitanowi Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie żeglarskie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku wyjściem z Hudson na Florydzie jachtem „Jolanta III”. Żeglarz i jacht po przejściu Kanałem Panamskim na Pacyfik, wędrówkę przez archipelagi Oceanii, azjatyckie wyspy, wody Oceanu Indyjskiego, porty południowej Afryki, po przejściu Atlantyku zawinął w 2019 roku do Hudson - portu wyjścia na Florydzie.

Jury postanowiło także przyznać dwa wyróżnienia za kolejne żeglarskie projekty:
• kpt. Janusz Madej za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych. Startując z Irlandczykiem Tomem Dolanem na 11-metrowym jachcie „One Way” (typ Sun Fast 3600) skalsyfikowany został na 6 miejscu – w połowie stawki startujących w klasie.

• kpt. Maciej Sodkiewicz, uparty polarny żeglarz, za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019 Żeglując ze zmiennymi załogami odwiedzał odludne i zapisane w historii podboju Arktyki wyspy, archipelagi i przystanie. Port początkowy Archangielsk - powrót z Arktyki przez Kanał Białomorsko-Bałtycki do Sankt Petersburga.

Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” Jury uhonorowało wielką wyprawę żaglowca
„DAR MŁODZIEŻY” dookoła świata – Rejs Niepodległości
Kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański dowodzili fregatą w tym rejsie. Wyprawa zorganizowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski i Fundację Misyjną Salvatti dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa prowadziła przez 23 porty, 5 kontynentów z uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W etapowym rejsie wzięło udział w sumie 950 młodych ludzi, w większości odbywających praktyki morskie studentów Uniwersytetu Morskiego oraz laureatów ogólnopolskiego konkursu niepodległości.

Przyznano także tradycyjną
Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego, którą wyróżniono:
kpt. Wojciecha Malejkę za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w The Tall Ships Races’2019. W kolejnych etapach zlotu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy wyłonionych w konkursie programu Morskiej Edukacji Młodzieży i reprezentacji Szczecina. W trudnych warunkach na wodach Morza Północnego i Skagerraku młode załogi z sukcesami zmagały się z konkurentami wygrywając m.in. regaty w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy).

• Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów”
przyznano kpt. Michałowi Weselakowi, uczestnikowi prestiżowych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650. Jest czwartym Polakiem, który wystartował w tych dwuetapowych regatach niewielkich jachtów wyścigowych na trasie La Rochelle – Las Palmas – Martynika. Na mecie Polaka sklasyfikowano na 12 pozycji, co w debiutanckim starcie i przy technicznych problemach uznać należy za sukces.

DOTYCHCZASOWY LAUREACI NAGRODY

REJS ROKU - HISTORIA NAGRODY

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.