Spotkania Samosterowe: "O budowie sklejkowej łódki GIS"

2016-11-17 12:25 Waldemar Paszyński
Spotkania Samosterowe: o budowie sklejkowej łódki GIS
Autor: materiały prasowe Spotkania Samosterowe: "o budowie sklejkowej łódki GIS"

W poniedziałek 14 listopada w podziemiach Tawerny "Korsarz" Robert Hoffman opowiadał "o budowie sklejkowej łódki GIS dla niewtajemniczonych". Robert taką łódkę zrobił sam. Oto relacja słuchacza, który dzieli się informacjami z tymi, których nie było, tym co najważniejsze.

Robert wybudował już swą drugą łódkę sklejkową. Jak podkreśla do budowy przystępuje się z kilku powodów, m.in. z chęci znalezienia zajęcia dla rąk i umysłu lub sprawdzenia czy to co wybudujemy będzie pływać. W dzisiejszych czasach  budowa jest bardziej kosztowna niż zakup gotowej jednostki, ale sama budowa jest wartością dodaną i wprost bezcenną.

Robert budowę łódki zaczął od gromadzenia i zamówienia materiałów "budowlanych" w postaci arkuszy sklejki, desek, żywicy epoksydowej i utwardzacza itp. "Stocznię" umieścił w holu domu, w garażu i przed domem. Pracował po kilka godzin dziennie, przez okres wielu miesięcy od jesieni 2015 do lata 2016.  Pomagała mu w tym Kasia i kot, encyklopedie radzieckie jako przyciski oraz niezliczona ilość ścisków stolarskich.

Opowiadał i szczegółowo pokazywał uczestnikom spotkania zdjęcia z poszczególnych etapów budowy, od wytrasowania pierwszego elementu ze sklejki, poprzez sklejanie elementów, walkę z nierównościami i naprężeniami, aż do wodowania i pierwszego udanego rejsu po Zegrzu. Zgromadzeni w "Korsarzu" byli niemal świadkami tego jak krok po kroku żaglówka nabierała kształtu i jak budowniczowie "wkładają jej duszę do środka". Poznaliśmy tajniki kolejności i technologię skuteczną, zgodną z dobrą praktyką szkutniczą.

W trakcie prelekcji ciągle padały pytania z sali, a Robert cierpliwie odpowiadał i wyjaśniał. Otrzymał nawet propozycję od kpt. Zientary asysty STS "Zawiszy Czarnego" w rejsie tą łódką na Bornholm ze Świnoujścia baksztagiem. Kto wie, może i to marzenie dokona się i będzie kolejna ciekawa morska opowieść Samosterowa po takim rejsie? 

A już 21 listopada organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie. Tym razem o żeglowaniu w Indonezji, które poprowadzi Wiesław Drabik. Wstęp wolny. 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

samoster
Autor: Archiwum Żagli samoster
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.