Solo non stop Gdynia-Gdynia 2019. WOJOWNIK VIII popłynie śladem kapitana Jaskuły

2019-06-12 14:31
Caravela 950
Autor: Maja Glebow

Dokładnie 40 lat temu, 12 czerwca 1979 roku, kapitan Henryk Jaskuła wyruszył na pokładzie "Daru Przemyśla" w samotny rejs non stop dookoła świata. Wyjątkową wyprawę zakończył 344 dni później – 20 maja 1980 roku o godzinie 11:20 zacumował do nabrzeża portu jachtowego w Gdyni. Został pierwszym Polakiem, a trzecim żeglarzem na świecie, który opłynął kulę ziemską solo, bez zawijania do portów. Z okazji zbliżającej się czterdziestej rocznicy tego wspaniałego wydarzenia, łódzki żeglarz Rafał Moszczyński zamierza powtórzyć wyczyn kapitana Jaskuły, pokonując dokładnie tę samą trasę jachtem Caravela 950 Racer.

Rafał, o którym śmiało można powiedzieć, że jest stuprocentowym żeglarzem-regatowcem i w którego żyłach płynie gorąca krew wyścigowca, ma zamiar nie tylko powtórzyć dokładnie trasę pokonaną przez "Dar Przemyśla" (co samo w sobie stanowi wielkie wyzwanie, chociażby ze względu na trudności w samotnej żegludze przez cieśniny duńskie i Kanał Angielski), ale chce także dokonać tego w czasie o ponad połowę krótszym niż jego znamienity poprzednik.

Swoją wyprawę odbędzie na budowanym obecnie przez stocznię jachtową Caravela z Ustki jachcie Caravela 950 Racer. Przygotowywana specjalnie na tę wyprawę jednostka ma 9,5 metra długości (a wraz z bukszprytem 11 metrów), trzymetrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantujący bardzo dobre parametry statecznościowe oraz maszt o wysokości 12,20 metra. Całkowita powierzchnia żagli wynosi około 180 metrów kwadratowych. Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu, a z pełnym wyposażeniem, niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4-5 miesięcy, będzie ważył mniej niż 3 tony.

Oficjalne rozpoczęcie projektu zaplanowano dokładnie w 39. rocznicę opuszczenia przez "Dar Przemyśla" portu jachtowego w Gdyni. Natomiast oddanie cum i rozpoczęcie rejsu planowane jest na listopad 2019 roku.

Więcej informacji na stronie http://solononstop2019.pl/blog/ oraz profilu facebookowym www.fb.com/solononstop2019

Rafał Moszczyński to dwukrotny mistrz świata w klasie Micro w dywizji Cruiser i Racer (2010, 2011), uczestnik regat oceanicznych samotników TRANSATLANTYK 2016 oraz regat samotników Puchar Poloneza 2015, wielokrotny medalista Długodystansowych Mistrzostw Polski i flotowych Mistrzostw Polski oraz czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro.

Rafał Moszczyński i Henryk Jaskuła
Autor: mat. pras. rejsu solo non stop Gdynia-Gdynia 2019 Rafał Moszczyński i Henryk Jaskuła
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.