„Śladami ŚMIAŁEGO” - rejs jachtem „Polonus” dookoła Ameryki Południowej.

2011-05-28 14:14 Marek Grzywa/Organizator wyprawy
_
Autor: Ze strony www.jachtpolonus.pl

W sobotę 28 maja o godz. 12.00 spod Wałów Chrobrego w Szczecinie rejs dookoła Ameryki Południowej rozpocznie polski jacht s/y „Polonus”. Po uroczystym pożegnaniu jednostka wyruszy z kraju w kierunku Amsterdamu.

Kolejne porty etapowe do których zawijać będzie „Polonus” to: francuski Lorient, stolica Portugalii Lizbona, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, brazylijski Natal, Rio de Janeiro, Buenos Aires i argentyńska Ushuaia na Ziemi Ognistej skąd odbędzie się kilka rejsów przez Cieśninę Drake’a wokół Hornu i na Antarktydę.
Po żegludze, po burzliwych wodach wokół legendarnego przylądka Horn, który dla żeglarzy jest tym, czym Mount Everest dla alpinistów, „Polonus” wyruszy po wodach oceanu Spokojnego na północ wzdłuż wybrzeża chilijskiego do Valparaiso, stamtąd do stolicy Peru Limy, dalej do Buenaventury w Kolumbii a stamtąd po przejściu Kanału Panamskiego jacht zacumuje w St. Martin na Antylach.
Po krótkim odpoczynku na Karaibach, podczas którego zostaną wykonane konieczne prace konserwacyjne na jachcie, „Polonus” wyruszy w maju 2012 na atlantycką część swojej podróży, poprzez Bermudy do kanadyjskiego portu Halifax a stamtąd do Reykjaviku na Islandii. Ze stolicy Islandii „Polonus” popłynie w rejs okrężny do portów Grenlandii, a po powrocie wyruszy przez Atlantyk do Dublina. Ze stolicy Irlandii żeglarze popłyną do Amsterdamu a stamtąd do Świnoujścia.

Uczestnicy wyprawy „Polonusa” odwiedzą Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Hiszpanię i Portugalię, Brazylię, Urugwaj, Argentynę, Chile, Peru, Ekwador, Kolumbię, Panamę, Wenezuelę, wyspy karaibskie, St. Martin, Kanadę, (być może USA) oraz Grenlandię, Islandię, Irlandię i Wielką Brytanię. Wyprawa potrwa 465 dni, a zakończenie planowane jest na 10 październik 2012 r. W 22 etapach weźmie udział około 150 osób z Polski, Danii, Argentyny, Australii i Niemiec.

Inspiracją tego wielkiego, żeglarskie przedsięwzięcia był słynną rejs jachtem s /y „Śmiały” pod dowództwem kpt. Bolesława Kowalskiego w latach 1965‐66, opisany później przez w książce „Kapitan kuk” przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Pomysłodawcą rejsu jest Marek Grzywa, który będzie kapitanem na kilku etapach. Podczas tego prawie półtorarocznego rejsu „na krańce świata”, w najtrudniejszych jego rejonach dowodzić jednostką będą kapitanowie Henryk Wolski i Radosław Przebitkowski, którzy już żeglowali po tamtych wodach. Ponadto pozostali kapitanowie reprezentują środowiska żeglarskie z całej Polski. Trasę rejsu znaleźć można na stronie internetowej www.pagaj.pl. Dla miłośników wielkiego żeglowania są jeszcze miejsca na niektórych etapach tej ciekawej wyprawy.

S/y Polonus to stalowy kecz typu Bruceo o długości 14 metra oraz ożaglowaniu o powierzchni 80 m².„Polonus” zbudowany został w 1991 r., w stoczni im. Leonida Teligi w Szczecinie ma na wyposażeniu silnik o mocy 78 KM a ponadto VHF, Navtex, radar, kompas satelitarny, GPS, telefon satelitarny Iridium, AIS, chartplotter, echosondy, ponton z silnikiem i mnóstwo innych ułatwiających życie drobiazgów.
Armatorem „Polonusa” i współorganizatorem wyprawy jest:
Piotr Mikołajewski tel. 602‐745‐805.
Więcej o jachcie na www.jachtpolonus.pl

Planowana trasa rejsu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.