Sejmik Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku

2010-03-26 12:25 Janosz Józefczyk
Logo HOM Puck
Autor: archiwum Żagli Logo HOM Puck

Janosz Józefczyk informuje z Pucka: 24.03.2010 r. w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku odbył się Sejmik Żeglarski. Uczestnikami spotkania byli dawni i obecni instruktorzy oraz działacze związani z ośrodkiem na przestrzeni pięćdziesieciu lat jego istnienia. Ich celem było zorganizowanie i rozpoczęcie prac nad monografią historyczną HOM w Pucku, który obchodzi swoje 50-lecie.

Przeczytaj koniecznie: o spotkaniu Komitetu Honorowego obchodów 50-lecia HOM pisaliśmy TUTAJ

Podczas pierwszej części sejmiku wygłoszone zostały prelekcje na tematy:
· Początki i rozwój floty harcerskiej
· Wielkie rejsy
· Szkolenia instruktorskie
· Wodna Nieobozowa Akcja Letnia
· Żeglarstwo regatowe
· Ratownictwo i motorowodniactwo.

Po przerwie uczestnicy sejmiku rozmawiali o wygłoszonych prelekcjach i zaplanowali działania zmierzające do realizacji postawionego celu. W toku prac nad monografią wokół wymienionych powyżej tematów wystąpień skupią się ludzie posiadajacy wiedzę i dokumenty związane z danym działem. Zadaniem zespołu historycznego będzie weryfikacja zgromadzonego materiału i późniejsze jego opracowanie. Koniec prac nad monografią, a także filmem i kroniką 50-lecia planowany jest na luty 2011 roku.

Harcerski Ośrodek Morski w Pucku został otwarty w 1960 r. Z czasem stał się centrum spotkań harcerzy-wodniaków i młodzieży niezrzeszonej z całej Polski. W ośrodku od pół wieku organizuje się obozy, kursy, regaty, szkolenia na stopnie żeglarskie i motorowodne, rejsy zatokowe i pełnomorskie.
Bieżący rok jubileuszowy będzie obfitował w wiele ważnych wydarzeń, m.in. planowane na 17 kwietnia Regaty 50-lecia HOM Puck o Puchar Naczelnika ZHP i Otwarcie Sezonu Nawigacyjnego Polskiego Związku Żeglarskiego i Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Poniżej prezentujemy jeszcze krótki artykuł-historię HOM, napisaną ręką kpt. Andrzeja Remiszewskiego, zamieszczoną na portalu Jerzego Kulińskiego http://www.kulinski.gdanskmarinecenter.com:

50 LAT HARCERSKIEGO OŚRODKA MORSKIEGO W PUCKU
Zaraz po wojnie puccy harcerze stworzyli niemal z niczego własną stanicę wodną. Niestety długo się nią nie nacieszyli, po likwidacji harcerstwa w latach 40 przeszła ona w inne ręce, a po jego reaktywacji w roku 1957 nie udało się jej odzyskać. W tej sytuacji pucki hufiec podjął budowę nowej stanicy. Powstała ona w latach 1958 -59 na „ziemi, której nie było" - nadbrzeżnym bagienku, według projektu druha Aleksandra Wieckiego, jeszcze przedwojennego komendanta puckiego hufca ZHP.

Obok ochotniczej pracy puckich harcerzy i sympatyków, potrzebne były jeszcze środki finansowe, te pochodziły, zgodnie ze scentralizowaną struktura ZHP z gdańskiej Komendy chorągwi i dlatego tez postanowiono, że stanica będzie ogólnochorągwianym Harcerskim Ośrodkiem Morskim. 7 lipca 1960 roku uroczyście otwarto HOM i stad w bieżącym roku obchodzimy jego 50 -lecie.
Potem były pokolenia harcerzy poznających żeglarstwo, budowa łodzi klasy „Słonka", budowa „Wydr", zakup pierwszych nowych jachtów balastowych: plastikowych „Zefirów", wreszcie pojawiły się kolejno „Alf", „Jan Kuczyński", „Wodnik II", rejsy były coraz dalsze.
Przemianę ustrojową HOM zdołał przetrwać, jak się rozwija, każdy może zobaczyć gołym okiem. Uczestnicy Jesiennych Zatokowych Spotkań Internetowych Żeglarzy wiedzą to najlepiej od lat korzystając z gościnności Ośrodka i jego Komendanta Sławka Dębickiego.
Żeglarze i instruktorzy, wychowawcy i wychowankowie HOM postanowili uczcić ten jubileusz, powołano komitet honorowy pod przewodnictwem puckiego posła Kazimierza Plotzke ale przede wszystkim podjęto prace nad opracowaniem monografii historycznej HOM.
24 marca w Ośrodku odbył się Sejmik Żeglarski, na którym obok wspomnień pojawił się apel: ktokolwiek posiada jakąś wiedze, a szczególnie materiały dotyczące historii HOM, osobiste notatki, kroniki i zapiski z rejsów i obozów, zdjęcia, proszony jest o kontakt z Ośrodkiem.
A 17 kwietnia obok oficjalnego otwarcia sezonu żeglarskiego obu „właściwych związków sportowych" spotykają się harcerze żeglarze związani duchem z HOM. Na stronie http://www.hompuck.org/ można zasubskrybować newslettera, są też dane kontaktowe.

Andrzej Colonel Remiszewski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.