Sail Gdańsk 2004 otwarty!

2008-06-23 14:07 archiwum Żagli

Ósmy już zlot żaglowców Sail Gdańsk otwarty. Właściwie rozpoczął się kiedy pierwsze jachty pojawiły się w Gdańsku, ale oficjalnie - dzisiejszą paradą żeglarzy od targu Węglowego w stronę Motławy. Morski festiwal przyciąga nie tylko żeglarzy.

Bałtycka Piękność
Wczoraj na Sail Gdańsk 2004 atrakcje były umiarkowane, bo jednostki dopiero zawijały do Gdańska, a różnica czasu między nimi wynosiła nawet do kilku godzin. Na szczęście pierwszy pojawił się największy, bo 40-metrowy z powierzchnia żagli ponad 500 m, najwyższy, bo liczący 27 metrów maszt, i chyba najładniejszy jacht Baltic Beauty. Zacumowany przy Targu Rybnym od razu stał się tłem turystycznych fotografii, mimo, że nie można było podziwiać go w pełnej okazałości ze względu na zwinięte żagle. Dzisiaj już pod pełnymi żaglami wypłynął na dwa rejsy po Zatoce Gdańskiej. Także kapitan Victor Gottlow, który wczoraj okazał się trudno dostępny, ponieważ udał się na zasłużony wypoczynek po przebytym rejsie, w czasie którego przyszło mu się zmierzyć ze sztormem - dzisiaj tryskał humorem i opowiadał o historii jachtu. Baltic Beauty został zbudowany w 1926 roku w Holandii i początkowo był łodzią rybacką, w 1979 roku rozpoczęto jego renowację i przebudowę, które zakończono w 1982, od tegoż roku żegluje po wodach Europy. Sam kapitan Gottlow też jest niezwykłą postacią - gra na harmonii stare szwedzkie pieśni żeglarskie. Jest byłym oficerem szwedzkiej marynarki i nurkiem głębinowym. Kiedyś uratował dwóch członków załogi łodzi podwodnej, która zatonęła u wybrzeży Francji. Gottlow dostał za to odznaczenie od szwedzkiego rządu.

... oraz inni
W gdańskiej marinie zajętych jest już wszystkich 60 miejsc. Wśród nich łodzie klubowe i prywatne - m.in. Bryza H, Nauticus, Joseph Conrad, Tornado, Peter von Danzig, Minewra, Duży Ptak, Aleksander, V Symphony, Portowiec Gdański i wiele innych. Dla części z nich Baltic Sail to jedna z wielu imprez żeglarskich, a niektóre do Gdańska przybyły po zakończeniu XX Regat Heweliusza (tzw. Kredensów, czyli jednostek, których jedynym budulcem jest drewno - dąb, tik i mahoń) rozgrywanych na trasie: Gdańsk-Łeba-Gdańsk. Żaglowce startować będą również w Regatach o Błękitną Wstęgę (podczas których na maszty wciąga się wszystko, co może pomóc złapać wiatr i doprowadzić do zwycięstwa od klasycznych żagli po bieliznę), które odbędą się 24 sierpnia na jeziorach wdzydzkich. W czasie Gdańsk Sail 2004 wszystkie jachty są dostępne dla zwiedzających, po uzyskaniu zgody od kapitana, z którą zazwyczaj nie ma żadnych problemów.

Replika za milion funtów
W Centralnym Muzeum Morskim na Ołowiance odbyło się seminarium "Budowa Replik Żaglowców". Zorganizowano je po raz pierwszy, prawdopodobnie będzie tez otwierać co roku Gdańsk Sail, aby przybliżyć sposób powstawania replik i zainspirować do ich budowy w Gdańsku. Radny Bristolu Leon Hagis opowiadał słuchaczom o doświadczeniach, jakie zdobył i trudnościach jakie napotkał podczas budowy repliki żaglowca "The Matthew". Na "The Matthew" w 1497 roku kapitan John Cabott odbył rejs do Nowej Funlandii, a 500 lat później Hagis podjął decyzje o budowie repliki za milion funtów, która w przyszłym roku weźmie udział w Sail Gdańsk 2005. Podczas seminarium odbyła się również prezentacja fotografii i filmów przedstawiających muzea, w których buduje się repliki. Przeważnie są to miejsca, w których dokonano wydobycia wraków statków: Neuchantel w Szwajcarii (łodzie z epoki wczesnego żelaza), Roskilde w Danii (Muzeum Łodzi Wikingów), Kampen w Holandii (kogi), Mainz w Niemczech (Muzeum Statków Antycznych).

Rejsy integracyjne
Grupy dzieci z dwóch gdańskich domów dziecka (Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i Dom Integracyjno-Rodzinny) zostały zaproszone na pokład jachtu Knudel i rejs po Zatoce Gdańskiej. Po zakończeniu otrzymały dyplomy za odwagę. Odwdzięczyły się gromkim hip hip hura. Na jachcie Nord odbywały się też rejsy dla osób niepełnosprawnych, które zaprosił Urząd Miasta Gdańsk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.