Rzuciła wszystko, aby pływać po Pacyfiku. "Żyję bez ograniczeń"
Gdy była nastolatką, chciała zostać kapitanem własnej łódki. Żeglarskie marzenia nie rozpłynęły się z biegiem lat, a powodów, by porzucić dotychczasowe życie znalazło się więcej. Liz Clark żegluje po Pacyfiku i żyje bez ograniczeń. O jej wyprawie pisaliśmy już w 2016 roku. Na liczniku pani kapitan były wówczas 22 tysiące mil morskich. Teraz jest znacznie więcej, a za kilka tygodnia do księgarni trafi książka autorstwa dzielnej żeglarki.
Liz Clark pochodzi z Kalifornii, gdzie do 2006 roku pracowała jako barmanka. W wieku 24 lat porzuciła pracę i dotychczasowe życie, by żeglować po Pacyfiku.
„Wzrost populacji i zanieczyszczeń w miastach sprawił, że pomysł życia na morzu bez żadnych barier stał się jeszcze bardziej atrakcyjny” – czytamy na blogu, który Liz prowadzi od początku podróży.
To właśnie przekonanie o destrukcyjnym wpływie człowieka na środowisko naturalne skłoniło Liz do „ucieczki” na morze. „Życie na żaglówce pozwoliło mi znacznie umniejszyć swój niekorzystny wpływ na planetę (...) poza tym marzyło mi się zostać pewnego dnia kapitanem własnej łódki”.
Marzenie Clark spełniło się na początku 2006 roku, gdy wypłynęła swoim 50-letnim jachtem żaglowym z portu w Kalifornii na południe. Zanim jednak to się stało, przez rok nabierała doświadczenia na stanowisku kapitana, żeglując z przyjaciółmi na wielu różnych jachtach. Żeglować nauczyła się w wieku 7 lat. Jako 10-latka przepłynęła z rodzicami ponad 5 tys. mil podczas półrocznej podróży wzdłuż wybrzeży Meksyku. Potem zafascynowała się windsurfingiem.
12-metrowy dzielny "Swell"
Przygotowań do wieloletniej podróży wymagała również sama łódź. "Swell" to 12-metrowy jacht żaglowy typu Cal-40, który po 3-letnim remoncie Clark zamieniła w samowystarczalny, pływający dom. "Swell" posiada stosunkowo płaskie dno, które w latach 60. było rewolucyjnym rozwiązaniem konstrukcyjnym; dzięki temu rozwija znaczną prędkość, gdy płynie z wiatrem. Na co dzień jednak „porusza się nie wiele szybciej niż biegnący człowiek” – pisze Liz. „To nie jest zwykły rejs – to pasja i styl życia, dzięki któremu szukam dla ludzkości lepszych sposobów na życie na wspólnej planecie”. Clark wyposażyła jacht w baterię słoneczną i wiatrową, na nowo zaaranżowała jego wnętrze i usprawniła działanie niektórych elementów konstrukcji, mimo że ogólny stan żaglówki w chwili zakupu wydawał się nie najgorszy (z czasem okazało się, że wymiany wymaga m.in. silnik). Clark zamieniła niepozorną łódkę w nowoczesnego morskiego cruisera, który jest w stanie pokonać cały Pacyfik. Opłynęła nim już m.in. Francuską Polinezję i Kiribati.
W 2013 roku na pokładzie "Swell" niespodziewanie pojawiła się Amelia. Bezdomny, wówczas półroczny kot, zwany również Tropicat, błąkał się w poszukiwaniu jedzenia. Od tamtej pory nie opuszcza Liz na krok, nawet podczas dłuższych przystanków na lądzie. „Odwiedza ze mną przyjaciół i chodzi na imprezy”. Tropicat idealnie przystosował się morskich warunków. Całymi dniami obserwuje ptaki, wspina się po obłożonym matą do jogi maszcie, który pełni rolę drzewa, albo poluje na ryby w specjalnie wyznaczonym do tego punkcie. „Ma silny zmysł łowczy” – pisze Liz.
Podróż Liz Clark ma inspirować innych do przełamywania własnych barier, które sami sobie narzucamy poprzez przywiązanie do określonego systemu. Ma ona również wymiar praktyczny. Liz promuje ekologiczny styl życia w lokalnych szkołach i bierze udział w projektach przyrodniczych. „Zamierzam dalej pływać po Pacyfiku, nie tylko dla fal, ale i osobistego rozwoju (...) aby czerpać nieskończone korzyści, jakie daje rozumienie siebie”.
Podróż Liz Clark możecie śledzić nan jej blogu Swell Voyage lub na Instagramie.