Relacja z pokładu "Katharsis II" przed wielkim rejsem

2017-12-04 15:42 materiały prasowe projektu AntarcticCircle60S.com
Kapsztad
Autor: materiały prasowe projektu AntarcticCircle60S.com V&A Marina w Kapsztadzie

Pozdrowienia z pokładu jachtu "Katharsis II" – obecnie z V&A Marina w Kapsztadzie. Po krótkim pobycie w kraju (w tym w redakcji ŻAGLI) na jacht powrócili już Hanna Leniec i Mariusz Koper, czyli drugi oficer i skiper jachtu oraz dowódca wyprawy "Dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60 równoleżnika S".

Rozpoczyna się ostatni etap przygotowań przed planowanym na 20 grudnia startem wyprawy dookoła Antarktydy. Poza Hanną Leniec i Mariuszem Koperem na jachcie są już dwaj członkowie załogi rejsu – kpt. Tomek Grala (I oficer) i Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN odpowiedzialny za planowane w trakcie wyprawy eksperymenty naukowe. W środę 6 grudnia dołączy reszta ekipy: kpt. Michał Barasiński (III oficer), kpt. Irek Kamiński, sternik jachtowy Robert Kibart, Wojtek Małecki i kpt. Magda Żuchelkowska (IV oficer). Na pokładzie "Katharsis II" praktycznie do samego startu będzie także Filip Małynicz, który wraz z Tomkiem Gralą "dopieszczają" sprawy techniczne.

Prace na jachcie idą pełną parą. Przed załogą ostatnie trzy tygodnie intensywnych przygotowań, w tym bardzo ważne zaprowiantowanie na cztery miesiące (w tym 20 dni zapasu) dla dziewięciu osób załogi. To spore wyzwanie logistyczne.

Udało się już dopiąć wszystkie formalności wymagane przez Radę Rekordów Żeglarskich Światowej Federacji Żeglarskiej ISAF/WSSRC. O przygotowaniach i o całym rejsie będziemy starali się informować na bieżąca zarówno na naszej stronie www.antarcticcircle60S.pl (dostępnej także pod łatwiejszym adresem www.aroundtheice.pl) jak i na FB. Wszystkie relacje także na stronie internetowej i facebooku magazynu "Żagle".

Wyprawa "Katharsis II" jest dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec pod nazwą "Badajmy Się, Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do młodych kobiet oraz ich rodzin i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie.

W oczekiwaniu na rejs na Południe kapitan Mariusz Koper chciałaby polecić specjalną, nową wersję wideo-relacji z poprzedniej wyprawy antarktycznej:

"78. RÓWNOLEŻNIK" to filmowy opis rejsu jachtu "Katharsis II" z 2015 roku do położonej najbliżej Bieguna Południowego Ziemi Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa. Żegluga tam możliwa jest tylko przez około osiem tygodni w roku, kiedy akwen na krótko staje się relatywnie wolny od lodu. Film, z doskonałymi zdjęciami, w reżyserii Roberta Kibarta i z muzyką Jana Gembali możecie obejrzeć poniżej.

Jak mówi Kapitan Mariusz, to relacja z odwiedzin jednego z jedenastu mórz Antarktydy. Tym razem, załoga "Katharsis II" w trakcie żeglugi dookoła kontynentu planuje odwiedzić wszystkie.

WYPRAWA JACHTU KATHARSIS II
Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60°S
Planowany start: ok. 20 grudnia 2017, Cape Town, RPA,
Trasa: dookoła kontynentu Antarktydy non-stop w ok. 100 dni,
Finał: Hobart, Australia,
Strona: http://antarcticcircle60s.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.