"REJS ROKU 2016" i "SREBRNY SEKSTANT" dla Kuczyńskiego
Już po raz 47. na pokładzie fregaty "Dar Pomorza" odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych "Rejs Roku" i "Srebrny Sekstant". Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2016, poddało ostatecznie ocenie dziesięć wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Podium minionego sezonu zdominowali samotni żeglarze na niewielkich łódkach.
„Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016” Jury jednogłośnie zdecydowało uhonorować kpt. Szymona Kuczyńskiego, który w ramach ambitnego projektu „Maxus Solo Around” opłynął samotnie świat na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.
Ten rejs stanowił zwieńczenie konsekwentnych morskich przedsięwzięć realizowanych przez Szymona Kuczyńskiego w ostatnich latach. Oceaniczne regaty i obecna wokółziemska wyprawa miały dokumentować, że bez wielkich nakładów finansowych, na niewielkim jachcie można podejmować i bezpiecznie realizować nawet najtrudniejsze żeglarskie wyzwania.
Wypłynął w listopadzie 2014 roku z Wysp Kanaryjskich na łódce typu Maxus 22 (dł. 6,36 m) i po 15 miesiącach, 4 marca 2016 roku zamknął wokółziemską pętlę wpływając do Las Palmas po pokonaniu 28 587 Mm. Żeglował trasą pasatową – po przejściu Atlantyku i Kanału Panamskiego, z zaledwie jednym postojem (Markizy) przepłynął Pacyfik. Z australijskiego Darwin przez Reunion, opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei, na północ przez Atlantyk do kończącego wyprawę Las Palmas.
Mimo skrajnych często warunków pogodowych i przeciwności natury technicznej, wykazał żeglarski profesjonalizm i odpowiedzialność - żeglował bezpiecznie i z powodzeniem. Kapitan Szymon Kuczyński i jacht „Atlantic Puffin” ukończyli tę próbę w dobrej kondycji.
Drugą Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016” Jury przyznało Aleksandrowi Hanuszowi za śmiałą, transatlantycką samotną wyprawę samodzielnie zbudowanym, mieczowym otwartopokładowym jachtem „King of Bongo” (dł. 6,53 m). Był to pionierski w polskim żeglarstwie rejs, mający w ramach projektu „Atlantic Dinghy” realizować koncepcję swobodnego żeglarstwa morskiego na łódkach nawet na Mazurach uchodzących za niewielkie. Porty Portugalii, oceaniczny przelot na Maderę, Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, wreszcie najdłuższy (2196 Mm), transatlantycki skok na Martynikę.
Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016” przyznano kapitanowi Michałowi Palczyńskiemu za trzyletnią wyprawę dookoła świata na jachcie „Crystal”. Kapitan i organizator przedsięwzięcia żeglarsko i logistycznie profesjonalnie poprowadził jacht wokół globu. W 42 etapach, na dystansie 55 555 Mm, z załogami liczącymi w sumie 210 żeglarzy, bezpiecznie, mimo trudnych akwenów (m.in. Horn), i zgodnie z założonym harmonogramem Michał Palczyński przeżył jak sam pisał: „najwspanialszą przygodę życia. Wiatry i wody Świata były mi przychylne…”
Jury postanowiło także wyróżnić dwa kolejne żeglarskie projekty:
– kpt. Krzysztof Grubecki poprowadził jesienny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z gimnazjalistami w ramach szerokiego projektu edukacyjnego realizowanego przez Miedzynarodową Szkołę pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Z Civitavecchia przez Konstancę, Noworosyjsk, Warnę, greckie Skiros i Lavrię i powrót do Włoch.
– kpt. Piotr Kuźniar za kolejny polarny projekt – „Trawers Shackletona – 100 lat później” – 5 tygodni jachtem „Selma Expeditions”, z Ushuaia przez Georgię Południową, Falklandy do Ushuaia. Ciężkie warunki pogodowe ponownie wykazały jak wielkim była determinacja Shackletona w walce o przetrwanie ekspedycji przed 100 laty. Mimo problemów i ekstremalnej pogody Piotr Kuźniar dowiódł swych żeglarskich kwalifikacji.
Przyznano także nagrody specjalne:
Nagrodą specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) powołaną 1 stycznia 2002 roku. Od momentu powołania SAR-u, polscy żeglarze mogli liczyć na pomoc charakterystycznie pomalowanych, białoczerwonych jednostek ratowniczych, w każdych warunkach meteorologicznych. Jednostki SAR-u wielokrotnie ratowały życie żeglarzy, a także będące w poważnych tarapatach jachty. Niesiona pomoc zawsze była świadczona bez żadnych warunków finansowych, choć nie raz żeglarze jej nadużywali.
PZŻ chciałby tą drogą podziękować SAR-owi za wspaniałą współpracę na morzu – dzięki niej żeglarze morscy czują się bezpiecznie – i to niezależnie od wyszkolenia i doświadczeń.
Nagrodą specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano Akademicki Klub Morski w Gdańsku obchodzący w 2016 roku 85-lecie działalności. Wielki wkład AKM-u w rozwój polskiego żeglarstwa morskiego, szereg wielkich rejsów polskiej bandery sportowej. W barwach AKM-u pływała cała plejada znakomitości polskich żagli, żeglarzy regatowych, kapitanów i organizatorów słynnych wypraw, instruktorów, trenerów i popularyzatorów żeglarstwa.
Tradycyjną Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców uhonorowano 50 lat dobrej żeglarskiej roboty w trudnych warunkach Sekcji Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia za: pionierskie wyprawy wielokrotnie wyróżniane m.in. Nagrodami Rejs Roku; zbudowanie słynnych jachtów: Euros, Zentek i Solanus (dwa opłynęły z załogami klubowymi Horn); tysiące żeglarzy i dziesiątki kapitanów zdobywających na tych jachtach staż morski; wspaniały przykład utrzymania z sukcesami działalności żeglarskiej mimo trudnych lat transformacji ustrojowej.
***
WERDYKT JURY
„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”
Szymon Kuczyński za samotny rejs dookoła świata na s/y „Atlantic Puffin” – z Wysp Kanaryjskich trasą pasatową przez Kanał Panamski, Pacyfik, Australię wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Las Palmas. Start – 10.11.2014, zakończenie wyprawy 4.03.2016 po pokonaniu dystansu 28 587 Mm.
II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”
Aleksander Hanusz za samotny transatlantycki rejs na s/y „King of Bongo” – samodzielnie zbudowanym, mieczowym jachcie odkrytopokładowym. Z Portugalii przez Maderę, Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, z najdłuższym oceanicznym przelotem na Martynikę - 2196 Mm.
III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”
Michał Palczyński za wyprawę dookoła świata na s/y „Crystal”. Kapitan wraz ze zmieniającymi się załogami, w 42 etapach pokonał 55 555 Mm, bezpiecznie i zgodnie z założonym harmonogramem, w terminie: 16.09.2013 – 30.08.2016.
Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2016”
Krzysztof Grubecki za edukacyjny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z grupą 34 gimnazjalistów, w ramach Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Rejs z Włoch do Włoch: 28.08. – 21.10.2016, dystans 4 059 Mm.
Piotr Kuźniar za wyprawę „Trawers Shackletona – 100 lat później” na s/y „Selma Expeditions” – start i meta w Ushuaia; termin 9.10. – 12.11.2016, dystans 3 100 Mm.
Nagroda specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) za stały nadzór i wielokrotne akcje ratujące życie żeglarzy oraz ich jachty. To swoiste podziękowanie służbie SAR, dzięki której żeglarze morscy mogą czuć się bezpiecznie.
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”
Akademicki Klub Morski w Gdańsku w roku 85-lecie działalności. Za imponujący wkład AKM w rozwój polskiego żeglarstwa morskiego, i wyprawy przynoszące chwałę biało-czerwonej sportowej banderze.
Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców
Sekcja Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia za 50 lat dobrej żeglarskiej roboty w trudnych warunkach – organizowane wyprawy, zbudowane jachty, szkolenie i wychowanie morskie tysięcy młodych entuzjastów żeglarstwa i morskiej przygody.
Nagroda Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”
Kolegium redakcyjne, tradycyjnie wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach, tym razem przyznało nagrodę Szymonowi Kuczyńskiemu, za samotny rejs dookoła świata. Swoimi rejsami od lat pokazuje on, że żeglarstwo jest sportem bezpiecznym i może być dostępne dla wszystkich.