Rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dla osób niepełnosprawnych
Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było. 10 osób z różnego rodzaju niepełno sprawnościami, w tym m.in. osoba poruszająca się na wózku, osoba niedowidząca, osoby poruszające się o kulach, wyruszy 13 września w pięciodniowy rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnicy zmierzą się z własnymi ograniczeniami i odbędą prawdziwą wyprawę w głąb siebie...
Rejs odbędzie się w dniach 13-17 września pod hasłem „Małe Kilimandżaro - Mazury 2010". Projekt nawiązuje do wyprawy z października 2008 r., kiedy to dziewięć osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zmierzyło się z najwyższym szczytem Afryki, udowadniając, że niepełnosprawnowność nie może nikomu odebrać marzeń. Każdy z nas może dotrzeć tam gdzie chce, pod warunkiem, że obok są ludzie, którzy mu pomogą i dodadzą sił kiedy mu ich zabraknie. W czasie wyprawy po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich niepełnosprawnym uczestnikom towarzyszyć będą wolontariusze Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko", oraz wykwalifikowani sternicy. Start 13 września Stanica Wodna „Stranda" - keja firmy „Błękitny Piotruś" (szczegółowa trasa rejsu poniżej).
Pierwszego dnia tj. 13 września uczestnikom projektu będzie towarzyszyć Natasza Caban, żeglarka, która samotnie opłynęła świat i w czasie tej niezwykłej podróży dwukrotnie gościła na swoim jachcie osoby niepełnosprawne - podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko".
Niepełnosprawni uczestnicy rejsu „Małe Kilimandzaro - Mazury 2010" zostali wyłonieni w drodze konkursu. Każdy z nich musiał przekonać w swoim liście motywacyjnym organizatora projektu, że to właśnie on powinien się znaleźć na pokładzie jednego z pięciu jachtów, które pożeglują po Mazurach. Ostatecznie w tę niezwykłą podróż wyruszą m.in. pani Justyna, która na wskutek obrażeń odniesionych w czasie „białego szkwału" stała się osobą niepełnosprawną, niewidoma Ania, która „dopiero od niedawna ma odwagę marzyć", pan Konrad 37-letni inżynier u którego guz mózgu spowodował lewostronny niedowład, 19-letnia Beata poruszająca się o kulach, która trenuje podnoszenie ciężarów.
Oto fragmenty zwycięskich listów:
„Trzy lata temu, podczas »białego szkwału« na Mazurach, uległam wypadkowi. Złamany maszt jachtu spadł mi na głowę. Obecnie cierpię na niedowład lewostronny spastyczny, padaczkę pourazową i nadciśnienie tętnicze, poruszam się za pomocą
kijka do nordwalkingu... Borykam się ze złymi wspomnieniami i urazami spowodowanymi »białym szkwałem«, ale bardzo chcę to przełamać...".
„Piszę do Państwa, ponieważ dopiero od niedawna mam odwagę marzyć... To pew-nie brzmi zaskakująco, jeśli weźmie się pod uwagę, że mam już prawie 30 lat, koń-czę kolejne studia, pracuję i mam wspaniałych przyjaciół (...) Mimo trudności w poru-szaniu się, staram się spełniać swoje marzenia, żyć aktywnie, a nade wszystko uśmiechać się do ludzi i do świata...".
„Zawsze chciałem się nauczyć żeglować, ale, niestety, z braku czasu odkładałem to na później, a później zachorowałem(...) "
„Chciałabym poczuć, jak wiatr targa moje włosy, usłyszeć szum rozbryzgującej się wody spod dziobu łodzi; stawić czoło żywiołowi głębokiej toni. A po skończonym rej-sie stanąć na brzegu łodzi i niczym rozwrzeszczana mewa wykrzyczeć: udało się!!!".
„Mogę spełnić swoje marzenie o zobaczeniu Krainy Wielkich Jezior, o żeglowaniu, o przełamaniu stereotypu własnego wizerunku, że nie mogę, że mnie nie stać, że nie podołam, że wszyscy tylko nie ja...".
Uczestnicy rejsu wezmą udział m.in. w szkoleniu coachingowym pt. „Instalacja wewnętrznego coacha", które przeprowadzi certyfikowany coach z wieloletnim doświadczeniem - Piotr Ciepliński. - Coaching to metoda, która umożliwia pełne i satysfakcjonujące wykorzystywanie indywidualnych zasobów i zdolności. Moim zadaniem podczas rejsu będzie pomaganie uczestnikom w wydobyciu własnego potencjału, wspieranie ich w pokonywaniu barier i osiągnięciu celów, które sobie postawili. - tłumaczy Piotr Ciepliński, dodając, że nie może doczekać się startu.
Organizatorem rejsu jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko". Partnerują jej: firma Ciepliński Coaching, która jest pomysłodawcą i inicjatorem projektu i Biuro Żeglarskie „Błękitny Piotruś", które zapewnia bezpłatny czarter pięciu jachtów i opiekę sterników. Więcej informacji na www.mimowszystko.org
Trasa rejsu „Małe Kilimandżaro - Mazury 2010":
1 dzień (13 września): Stanica Wodna „Stranda" - Port Sztynort
2 dzień (14 września): Port Sztynort - Port Węgorzewo
3 dzień (15 września): Port Węgorzewo - Port Kal
4 dzień (16 września): Port Kal - Stanica Wodna „Kietlice"
5 dzień (17 września): Stanica Wodna „Kietlice" - Stanica Wodna „Stranda" (zakończenie rejsu zaplanowane jest około godz. 18.00
Szczegóły projektu:
Termin realizacji projektu: 13-17.09.2010
Lokalizacja: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
Ilość osób: 10 uczestników + 10 wolontariuszy + 5 sterników + 5 osób do pomocy sternikom
Ilość jachtów: 5
*** W zależności od pogody, możliwości i samopoczucia uczestników planujemy: ogniska, wspólne muzykowanie, wycieczka po okolicy w czasie postojów. Jednocześnie zaznaczamy, że jeśli warunki atmosferyczne okażą się niekorzystne trasa rejsu może ulec zmianie.
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu następujących sponsorów:
Polskie Jadło S.A.
General Logistic Systems
DTS - Drukarki Tonery Serwis
Nestle Waters Direct - Dar Natury
Stowarzyszenie MSiR "Alpejczyk" przy PGNiG S.A. w Warszawie
Ergo Hestia