Przyznano Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza

2020-02-03 14:51 Marek Zwierz
Jury Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza
Autor: Marek Zwierz Jury Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2020. Kapitanowie Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański otrzymali Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

Bartłomiej Skwara, kapitan STS „Fryderyk Chopin” został nagrodzony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. Uhonorowanie kapitana Skwary Nagrodą im. kapitana Leszka Wiktorowicza to docenienie jego wyjątkowych dokonań żeglarskich oraz osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej. Jak mówi sam laureat ,,(…) Jestem dla nich surowy, bo przyjeżdżają tu zahukane przez rodziców dzieci. W domu nie mają obowiązków, a jak mają i ich nie zrobią, to w zasadzie nic się nie stanie. Tutaj każdy jest odpowiedzialny za statek. Za życie swoje i innych. Nikt nie może powiedzieć, że od teraz nie robi (…)". Na pokładzie hołduje zasadzie, żeby myśleć nie tyle o samym żeglarstwie jako takim, ale o tym, że właśnie żeglarstwo jest często jedyną drogą dotarcia do młodego człowieka pozbawionego motywacji, kompetencji społecznych, wiary w siebie. Rozwoju tych podstawowych kompetencji nie da się zadekretować ze szkolnej ławki. Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący „Darem Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży. Nagrodę Specjalną stanowi medal.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
Waldemar Heflich, Press Club Polska; red. nacz. miesięcznika „Żagle”

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w na przełomie lutego i marca w Warszawie.

***

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

Ustanowili ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club. Nagroda będzie przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w roku 2012 i jej laureatem został kapitan Janusz Zbierajewski, za odwagę i profesjonalizm w realizacji projektu „Zobaczyć morze”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.