Przylądek Dobrej Nadziei - kolejne wyzwanie przed płynącym dookoła świata Michałem Palczyńskim
Dla Michała i „Crystal” Przylądek Dobrej Nadziei będzie czwartym przylądkiem z wielkiej piątki przylądków półkuli południowej, po Hornie, Przylądku Południowo-Zachodnim na Tasmanii i Południowym Przylądku w Nowej Zelandii. Przedsmak pogody, z jaką przyjdzie się im zmierzyć niebawem w okolicach Przylądka, mieli już w czasie żeglugi w Kanale Mozambickim.
Meldunki z pokładu „Crystal”:
17 listopada: Czas leci i postój w Durbanie - wielkim i nowoczesnym mieście - powoli przechodzi do historii. Dzisiaj po południu wychodzimy w morze. Do East London jest stąd 250 mil. Mamy na to 36 godzin i znowu sztorm z południa. Jest to najniebezpieczniejszy fragment całego etapu wokół Przylądka Dobrej Nadziei. To na tym odcinku notowano fale 20-30 metrów. Nigdzie na świecie nie zatonęło tyle statków co tu. Na szczęście teraz dysponujemy aktualnymi i dobrymi prognozami pogody. Oby się sprawdziły i tym razem…
20 listopada: O godzinie 00.30 czasu lokalnego Crystal podchodzi do lądowania w East London. Temperatura na zewnątrz 17 stopni. Wiatr siada i powoli odkręca na południowy. Za 6 godzin ma tu wiać 35 węzłów z południowego zachodu.
ZDĄŻYLIŚMY
Tak się spieszyliśmy, że przy okazji pobiliśmy 2 rekordy Crystal:
· 48 mil w 4 godziny
· 215 mil w dobę
To była wspaniała jazda przy pięknej słonecznej pogodzie.
Zobacz również: Sputnikiem dookoła Ziemi - przed przelotem przez Atlantyk
24 listopada: W East London spędziliśmy 4 spokojne dni w oczekiwaniu na poprawę pogody. Staliśmy w bardzo sympatycznym kameralnym jacht klubie. Samo miasto poza plażami nie ma do zaoferowania zbyt wiele, dlatego jednego dnia zrobiliśmy wycieczkę samochodową wzdłuż pięknego Dzikiego Wybrzeża przez bantustan Transkei, który jako pierwszy uzyskał w 1976 roku niepodległość. Jest to najbardziej rolniczy i afrykański region RPA. Z tych okolic wywodzi się Nelson Mandela.
Kraina na prawdę przepiękna i widokowo śmiało może konkurować z Nową Zelandią. Tylko zabudowa i infrastruktura trochę inna.
Nie zdawałem sobie sprawy, że to RPA jest taka ładna (zdjęcia). A to dopiero początek rejsu. Dzisiaj wypływamy.
Dzisiaj, 25 listopada, Crystal dotarła do Porth Elisabeth.
W połowie grudnia zaczyna się 7-tygodniowy przelot przez Atlantyk Południowy z Kapsztadu do brazylijskiego Belem. Później Surinam, Gujana, Trynidad i Tobago, Antyle Holenderskie, Jamajka, Meksyk, Nowy Jork…
Każdy może dołączyć do rejsu Michała na dowolnym etapie. Szczegóły na: www.skiff.pl
Relacje z pokładu: https://www.facebook.com/RejsDookolaSwiata/