Przygotowania do rejsu Niebieskiej Szkoły

2013-08-02 17:08 Katarzyna Jacobson/Prasownia
_
Autor: Fundacja STS Fryderyk Chopin

Przygotowania do rejsu Niebieskiej Szkoły na żaglowcu STS Fryderyk Chopin trwają pełną parą. Postój żaglowca w Szczecinie na początku sierpnia to świetna okazja, by je podejrzeć. STS "Fryderyk Chopin" jest jeszcze w drodze do Szczecina – to ostatni etap The Tall Ships Races 2013. Z młodzieżową reprezentacją Szczecina na pokładzie walczy o dobry wynik i miejsce na podium. Kciuki trzeba trzymać do końca.

Ale już od 3 do 6 sierpnia w szczecińskim porcie będzie można podziwiać ten jeden z największych na świecie żaglowców typu bryg. Jest co oglądać: mierzący 55,5 metra długości 6-cio rejowy STS Fryderyk Chopin posiada 21 żagli o łącznej powierzchni 1200 m2. Z 53 osobami na pokładzie żaglowiec może pływać po morzach i oceanach przez 100 dni bez zawijania do portu. Swego czasu ten typ żaglowców był ulubionym przez piratów ze względu na osiągane duże prędkości... Dzisiaj portem macierzystym Fryderyka Chopina jest Szczecin, w którym piratów nie ma, ale jest mnóstwo chętnych do jego zwiedzenia.

Postój w Szczecinie to ważny etap przygotowań do Niebieskiej Szkoły. Dla wszystkich osób biorących udział w rekrutacji na dofinansowane przez Fundację STS Fryderyk Chopin miejsca na najbliższy rejs to wyjątkowa okazja, by jeden z etapów rekrutacji – autoprezentację - odbyć na pokładzie żaglowca. Wszyscy chętni do zaprezentowania się na pokładzie Fryderyka Chopina w terminie od 3 do 6 sierpnia (w ramach trwającej już rekrutacji) mogą zgłaszać swoją gotowość mailowo na adres [email protected]. Chętnych nie brakuje. To świetna okazja, by zmierzyć się z żaglowcem i poczuć przedsmak morskich przygód. O zasadach rekrutacji na dofinansowane przez Fundację STS Fryderyk Chopin miejsca można przeczytać na nowej stronie Fundacji: www.fryderykchopin.org.pl. `

W czasie pobytu Fryderyka Chopina w Szczecinie na pokładzie żaglowca szkolenie rozpoczną nauczyciele, którzy popłyną przez Atlantyk w rejs Niebieskiej Szkoły z grupą 25 uczniów. To nie tylko przygoda, ale również wielkie wyzwanie. Bardzo zależy nam na tym, by poziom nauki na pokładzie Fryderyka Chopina był wysoki. Nie mamy wpływu na liczebność klas, więc zdarza się, że lekcje odbywają się dla 1 osoby. To świetna okazja, by nie tylko doskonale opanować bieżący materiał, ale również nadrobić zaległości - uczeń ma nauczyciela tylko dla siebie, również w czasie wacht, które razem pełnią – mówi Marek Muszyński, dyrektor Niebieskiej Szkoły. Szybko dodaje, że wybór nauczycieli to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie – chętni do pracy w Niebieskiej Szkole nauczyciele muszą nie tylko być dobrymi pedagogami, ale również muszą mieć w sobie to coś: pasję, którą potrafią zarażać. Choroba morska to dodatkowa atrakcja, której trzeba sprostać. Przygotowania nauczycieli będzie można podglądać ze szczecińskiego wybrzeża w dniach 6 i 7 sierpnia.

Dwumiesięczny 'semestralny' rejs Niebieskiej Szkoły na trasie Lizbona – Martynika rozpocznie się już 14 października i potrwa niemal 70 dni. Uczniowie na Boże Narodzenie wrócą do domów. Kolejny dwumiesięczny rejs Niebieskiej Szkoły na trasie Martynika – Szczecin zaplanowany jest w terminie od 1 lutego do 1 kwietnia 2014 roku, a rekrutacja gimnazjalistów i licealistów na dofinansowane przez Fundację STS Fryderyk Chopin miejsca rozpocznie się w październiku – warto wpisać to do uczniowskiego kalendarza.

Więcej informacji: www.fryderykchopin.org.pl, www.niebieskaszkola.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.