Przekop Mierzei Wiślanej. "Umowa podpisana. Rozpoczynamy budowę!"
W piątek 4 października podpisano umowę z wykonawcą pierwszego etapu prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W uroczystości na terenie kapitanatu portu w Elblągu wzięli udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. "Historyczna chwila. Kończymy etap przygotowawczy i rozpoczynamy budowę" – poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych MGMiŻŚ.
– Otwarcie Zalewu Wiślanego na Bałtyk było naszym priorytetem. Umowa podpisana. To historyczny dzień dla Polski, dla Elbląga, dla całego regionu. Uniezależniamy transportowo tę część naszego kraju od wschodzniego sąsiada – powiedział podczas piątkowej uroczystości minister Gróbarczyk.
Wojewoda pomorski odczytał z kolei list przewodniczącego Konwentu Morskiego:
Przekop to decyzja historyczna, która na dobre zmieni stan naszego bezpieczeństwa i uruchomi wiele pozytywnych reakcji gospodarczych. Ta inwestycja wzmocni gospodarczo nie tylko 120-tysięczny Elbląg, ale też województwo warmińsko-mazurskie i całą Polskę północno-wschodnią – napisał kpt. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący KM.
Budowa kanału ma poprawić dostęp do portu w Elblągu (elbląski terminal będzie mógł przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie) i umożliwić swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem Cieśniny Piławskiej.
Kanał ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa ma potrwać do 2022 roku.
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie przekopu wraz ze śluzą i portem zewnętrznym oraz wyspą na Zalewie Wiślanym złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł.
Kolejny etap będzie dotyczył prac na rzece Elbląg - obudowy brzegów oraz robót czerpalnych. Trzecie postępowanie (zaplanowano za 1,5 - 2 lata)
to pogłębianie Zalewu Wiślanego .
Etap przygotowawczy dotyczący inwestycji to tysiące stron dokumentacji oraz kilkanaście postępowań administracyjnych. Wojewoda Pomorski w związku z inwestycją wydał dwie decyzje z 15.02.2019 r. (dotyczy infrastruktury dostępowej - powiat nowodworski) i z 24.06.2019 r.( dotyczy infrastruktury dostępowej - powiat elbląski). Granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego.
Polecany artykuł: