Przedsezonowe ABC, Prawo drogi na wodzie i w kanałach

2017-04-16 15:42 "Żagle", oprac. jk
_
Autor: archiwum "Żagli"

Nadchodzi kolejny sezon żeglarski. Przypominamy kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć stresów związanych z wykonywanymi podczas żeglowania manewrami. To przedsezonowe przypomnienie przyda się przede wszystkim tym, którzy po latach pozostawania na lądzie zamierzają wybrać się po raz pierwszy od bardzo dawna na "wczasy pod żaglami" po wodach śródlądowych.


Na wodzie:
1. Jachty (żaglowe i motorowe) ustępują drogi statkom żeglugi oznaczonym na dziobie blaszaną chorągiewką, jednostkom służb ratowniczych i policyjnych oraz "kontrolerom";
2. Jachty motorowe ustępują drogi żaglowym;
3. Jachty żaglowe żeglujące lewym halsem ustępują prawohalsowym;
4. Jeżeli jachty żaglowe płyną tym samym halsem, to te po zawietrznej mają pierwszeństwo;
5. Jacht doganiający ustępuje doganianemu.

W kanałach:
Podobnie jak na drogach, obowiązuje ruch prawostronny. Wpływając do kanału, zwróćmy uwagę na znaki na wejściu. Na pewno wśród nich będzie zakaz wytwarzania fal i ograniczenie prędkości. Oba te znaki wiążą się z ochroną brzegów kanału przed nadmierną erozją, ale czynnik bezpieczeństwa wymijanych jednostek też powinniśmy brać pod uwagę.

Na kanałach obowiązuje zakaz pływania pod żaglami (!), a ponieważ nadwodą często zawieszone są linie telefoniczne i energetyczne oraz mosty, to przed wejściem musimy położyć maszt.Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.