Prokuratoria Generalna chce odebrać działkę w porcie Nieporęt!
Miała być nowa marina i powiew żeglarskiego luksusu, a jest wykorzystanie niezgodne z przeznaczeniem. W dniu 24 września Prokuratoria Generalna wszczęła postępowanie sądowe o odebranie gminie działki o powierzchni ponad 16 tys. m2 położonej w porcie Nieporęt. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że wójt gminy Nieporęt Maciej Sławomir Mazur nie wypełnił warunków umowy darowizny, na mocy której gmina otrzymała ten teren od Skarbu Państwa w 2001 roku.
Poniżej przedstawiamy oświadczenie środowiska żeglarskiego ze strony Ratujmy Zegrze na facebooku, decyzję wojewody mazowieckiego o odwołaniu darowizny, opinię prawną dotyczącą zasadności tej decyzji oraz artykuł, który zamieściliśmy w magazynie "Żagle" w sierpniu 2014 roku, z opisem planowanej inwestycji i szczegółami projektu nowej mariny Nieporęt.
Oświadczenie środowiska żeglarskiego
W dniu 24 września 2018 Prokuratoria Generalna wszczęła postępowanie sądowe o odebranie gminie Nieporęt działki o powierzchni ponad 16 tys. m2 położonej w porcie Nieporęt (dz. nr 1084).
Mieszkańcy otrzymali ten teren od Skarbu Państwa w 2001 roku, jako darowiznę na cele sportu i rekreacji. Tam też miała być Baza dla Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że wójt gminy Nieporęt p. Maciej Sławomir Mazur nie wypełnił warunków umowy darowizny. Na tym terenie prowadzona jest działalność gospodarcza, min. port łodzi motorowych, gdzie pomosty za ponad milion złotych zostały wybudowane z pieniędzy gminy i przekazane do komercyjnego wykorzystania dla właścicieli cumujących tam łodzi, co stanowi naruszenie prawa. Ponadto komercyjne imprezy organizowane w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa, takie jak wesela ze spożyciem alkoholu, zakłócają prowadzenie szkolenia dzieci i młodzieży.
Takie wykorzystanie tego terenu jest niezgodne z warunkami umowy darowizny i Prokuratoria Generalna podjęła działania zmierzające do pozbawienia mieszkańców gminy Nieporęt własności tego terenu, jako wykorzystywanego niezgodnie z celem darczyńcy.
Przypomnijmy: Baza Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, gdzie prowadzone są szkolenia powstała w roku 1963 wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W Bazie wykształciło się kilka pokoleń sportowców i żeglarzy. Mimo skromnych warunków wyszło stąd wielu olimpijczyków, mistrzów, trenerów. Warto podkreślić, że do dzisiaj na tym terenie szkolą się dzieci z całego województwa mazowieckiego, w tym wiele dzieci z rodzin niezamożnych. Większość pracy szkoleniowej odbywa się społecznie. W akcie darowizny z 2001 roku teren ten miał być m.in. przeznaczony na działalność Bazy.
Wójt gminy Nieporęt p. Maciej Sławomir Mazur nie zaprzestał naruszenia prawa, pomimo wszczętych procedur wyjaśniających i licznych apeli, w tym ze strony Ministra Sportu p. Witolda Bańka, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego p. Tomasza Chamery, Wojewody Mazowieckiego p. Zdzisława Sipiery, Wicewojewody Mazowieckiego p. Sylwestra Dąbrowskiego.
Biorąc powyższe pod uwagę środowisko żeglarskie wyraża nadzieję, że wójt gminy Nieporęt, p. Maciej Sławomir Mazur, ma świadomość działania na szkodę mieszkańców gminy i ryzyko utraty z majątku Gminy Nieporęt terenów o wielkiej wartości.
• umowa kopia umowy darowizny z 28/09/2001
• odwołanie darowizny z 23/04/2018
• opinia prawna z 01/05/2018
***
Artykuł zamieszczony w Magazynie "Żagle" Nr 8/2014: "Marina Nieporęt – projekt oczekiwany"
W 2013 r. upłynął termin dzierżawy terenów, na których zlokalizowane były dwie przystanie żeglarskie: Port Nieporęt i Port Pilawa. Władze gminy postanowiły nie dzierżawić dalej portów, powołując w to miejsce Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Pilawa – Nieporęt, będący w gestii Urzędu Gminy Nieporęt. Powstał projekt nowego obiektu, atrakcyjny przede wszystkim dla stołecznych żeglarzy.
Jezioro Zegrzyńskie to główne miejsce rekreacji i sportów wodnych uprawianych przez mieszkańców Warszawy oraz okolic. Miejsce to przeżywało swoją świetność w latach 70., kiedy powstawało tu wiele firmowych ośrodków wypoczynkowych, które jednak z czasem zaczęły podupadać. Obecnie podjęto próby odtworzenia bazy rekreacyjno-wypoczynkowej nad akwenem przez liczne inwestycje gmin oraz indywidualnych przedsiębiorców. Powstają tu nowe ośrodki hotelowe, rekreacyjne oraz sportowe.
Gmina Nieporęt z uwagi na fakt, że jej znaczna część obejmuje Jezioro Zegrzyńskie, może pochwalić się największą liczbą inwestycji. Właśnie tutaj ma szansę pojawić się najciekawsza z nich – właśnie powstał projekt zagospodarowania gminnych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych Portu Nieporęt i Pilawa. Roboczo nazwany Marina Nieporęt, a stworzony przez architekta Michała Szymankiewicza, specjalizującego się w projektowaniu terenów nadwodnych (także i żeglarza) z pracowni Aren Architects wraz z zespołem Jarosława Kaniewskiego i Spójnią Warszawa. Główną ideą koncepcji jest stworzenie przestrzeni chętnie odwiedzanej przez różne grupy społeczne bez względu na zamożność. Ma być miejscem dla żeglarzy, wędkarzy, kajakarzy, rolkarzy, deskorolkarzy, windsurferów, kitesurferów oraz wszystkich miłośników aktywnego trybu życia, rozpoznawalnym tak samo z lądu, jak i z wody. To miejsce, do którego będzie się z chęcią przyjeżdżać w lecie i zimą, za dnia i w nocy. Marina ma być centrum sportu, rekreacji, wypoczynku oraz rozrywki i z tego powodu została podzielona na trzy strefy:
– rozrywkowo-handlową;
– sportowo-rekreacyjną;
– wypoczynkową.
Marina Nieporęt stworzy de facto nowe centrum Nieporętu i stanie się jednocześnie jego wizytówką. Wspaniała zieleń oraz dostęp do wody pozwolą licznym gościom odpocząć tu i zrelaksować się. Preferowany będzie ruch pieszy, a kołowy – niezbędny przecież do obsługi terenu – zostanie ograniczony do minimum.
Pomimo pewnych ograniczeń, które są konieczne dla zachowania jakości i spójności zagospodarowania całego terenu mariny, projekt tworzy atrakcyjne warunki dla inwestycji i możliwości zarobkowych. Jego głównymi założeniami programowo-przestrzennymi są:
– zachowanie i przebudowa istniejącej infrastruktury oraz zieleni;
– stworzenie różnych przestrzeni dla każdego typu użytkownika mariny;
– realizacja obiektów stosunkowo niskim kosztem;
– zapewnienie dostępu osobom niepełnosprawnym;
– wysoka jakość uporządkowanej przestrzeni;
– ograniczenie komunikacji samochodowej;
– sposób zabudowy, który pozwala dowolnie etapowo realizować kolejne inwestycje.
Projekt przewiduje zastosowanie różnych rozwiązań, które sprawią, że inwestycje infrastrukturalne i kubaturowe będą energooszczędne i w dużym stopniu samowystarczalne. Prosty układ przestrzeni i zabudowa pozwolą jej użytkownikom na miłe spędzenie czasu oraz wypoczynek, który jest dziś tak potrzebny mieszkańcom bliskiej metropolii.
Nie znamy jeszcze dokładniejszych ram czasowych realizacji projektu, ale pragnęlibyśmy, by tego rodzaju wzorcowa infrastruktura żeglarska powstała w Nieporęcie jak najszybciej!
(opr. red. na podst. mat. Aren Architects)