Prognoza pogody i stan wód na okres 08.07-15.07.2015
Przedstawiamy ocenę aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w Polsce na okres 08.07 - 15.07.2015. Co czeka nas w najbliższym czasie?
1. Prognoza pogody dla Polski na okres 08/09.07.-15.07.2015
Ważność: od godz. 19:30 dnia 08.07.2015 do godz. 19:30 dnia 09.07.2015
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie Polski początkowo również burze i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 50 mm. Temperatura minimalna od 12°C, 15°C na przeważającym obszarze kraju do 16°C, 17°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i w centrum okresami porywisty, na Pomorzu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a na południu Polski do 120 km/h.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu. Miejscami burze, głównie na wschodzie i południu Polski. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 20 mm. Temperatura maksymalna od 18°C, 20°C na zachodzie i północy Polski do 24°C na południowym wschodzie, na wybrzeżu około 17°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Na Pomorzu porywy wiatru do 65 km/h, na wybrzeżu do 85 km/h, a w burzach do 70 km/h.
Ważność: od godz. 19:30 dnia 09.07.2015 do godz. 19:30 dnia 10.07.2015
W nocy zachmurzenie umiarkowane, na północy, wschodzie i w centrum Polski okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 9°C do 12°C, a na wybrzeżu nieco cieplej, do 14°C. Wiatr na południu Polski słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu do 85 km/h, zachodni.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na południu Polski początkowo zachmurzenie małe. Na zachodzie, północy i w centrum miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C. Wiatr umiarkowany, na zachodzie, północy i w centrum okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na wybrzeżu do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.
ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
10/11 - 12.07 (piątek/sobota - niedziela)
Na południu Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. W sobotę temperatura minimalna od 6°C, 8°C na południowym zachodzie do 9°C, 12°C na przeważającym obszarze kraju i 13°C, 15°C lokalnie na Pomorzu, a maksymalna od 18°C do 22°C. W niedzielę temperatura minimalna od 6°C, 9°C w kotlinach górskich do 13°C na wybrzeżu, a maksymalna od 22°C na północnym wschodzie do 27°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni.
12/13 - 15.07 (niedziela/poniedziałek - środa)
Zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 11°C. Temperatura maksymalna od 17°C do 22°C, jedynie w środę cieplej, od 20°C, 23°C na północy kraju do 24°C, 26°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
2. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne:
O upałach stopnia 2 (czas trwania zjawiska 4 lub 5 dni)
- woj. małopolskie
- woj. świętokrzyskie
- woj. podkarpackie
- woj. lubelskie
- woj. mazowieckie
O burzach z gradem stopnia 1
- woj. śląskie
O silnych burzach z gradem stopnia 2:
Woj. małopolskie
Woj. podkarpackie
Woj. świętokrzyskie
3. Aktualna sytuacja hydrologiczna w Polsce
Ryc. 1. Stan wody w rzekach w Polsce.
Dorzecze Wisły
Stan wody (08.07.2015) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej. Stan średni zanotowano na Nidzie, Bystrzycy, Krznie i Bzurze oraz lokalnie na górnym i ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Skawie, Rabie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Kamiennej, Pilicy i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody (08.07.2015) w dorzeczu Odry układa się gównie w strefie wody niskiej. Stan wysoki notowano na Gwdzie oraz lokalnie na Małej Panwi, Bobrze i Noteci. Stan średni obserwowano na Kłodnicy, Osobłodze i Bystrzycy oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.
Rzeki Przymorza
Stan wody (08.07.2015) rzek Przymorza układa się na ogół w strefie wody niskiej. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Łynie. Stan średni notowano na Łebie, Nogacie, Pasłęce i Gołdapi.
Uwaga!
Dnia 08.07.2015 (godz. 08:00 cz. lokalnego) nie notowano przekroczenia stanu alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce.
Stan ostrzegawczy był przekroczony na jednej stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry.
4. Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez IMGW-PIB:
Dziś do godziny 14:00 nie wydano ostrzeżeń hydrologicznych. Planowane jest wydanie informacji o niebezpiecznym zjawisku hydrologicznym stopnia 1 – gwałtowne wzrosty stanów wody – dla województwa małopolskiego i podkarpackiego. W razie potrzeby możliwe jest także wydanie informacji o niebezpiecznym zjawisku hydrologicznym stopnia 1 także dla województwa śląskiego i świętokrzyskiego.
5. Prognoza hydrologiczna dla Polski
W najbliższych dniach stan wody większości rzek nadal układać się będzie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Okresowe wzrosty mogą wystąpić jedynie w południowo-wschodniej części kraju, gdzie prognozowane są opady deszczu o charakterze burzowym.
Uwaga!
Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane
OCENA ZAGROŻENIA NIŻÓWKĄ HYDROLOGICZNĄ
W związku z utrzymującym się od dłuższego czasu niedoborem opadów sytuacja hydrologiczna w niektórych rejonach kraju wskazuje na wystąpienie zagrożenia niżówką hydrologiczną tj. zmniejszeniem się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego (SNQ). Na kilku stacjach w Polsce notowany jest przepływ niższy od najniższego dotychczas obserwowanego przepływu (NNQ).
Prognoza meteorologiczna na najbliższy tydzień nie przewiduje wystąpienia opadów, które wpłynęłyby korzystnie na zmianę sytuacji hydrologicznej (opady głównie konwekcyjne burzowe są na ogół krótkotrwałe o nierównomiernym rozkładzie w terenie)..
Utrzymywanie się takiej sytuacji meteorologicznej będzie powodować dalsze obniżanie się poziomu wody w rzekach.
Aktualnie największe obniżenie się przepływu wody w rzekach poniżej SNQ (średniego niskiego) obserwuje się:
- w dorzeczu Wisły: na dopływach Wisły (w szczególności zlewnie Przemszy, Wisłoka, Pilicy, Narwi, Bugu i Drwęcy).
- w dorzeczu Odry: na środkowej i dolnej Odrze, w zlewni Warty i Noteci oraz miejscami na dopływach środkowej Odry;
- punktowo w rzekach przymorza.
Prognozowane, lokalnie burze i związane z nimi opady będą powodować lokalne i okresowe wzrosty stanu wody nie zmieniając ogólnej sytuacji hydrologicznej.
Po spływie wód opadowych stany wody ponownie obniżą się do poziomu niskiego.
Część meteorologiczną przygotował: Adam Dziedzic - synoptyk CBPM
Grażyna Dąbrowska - synoptyk meteorolog CNOPSHM
Część hydrologiczną przygotował: Marcin Dąbrowski - synoptyk hydrolog CNOPSHM
Uwagi i opinie proszę kierować na adres: [email protected]