Prezydent Bronisław Komorowski otworzył Ekomarinę i zagłosował na „Mazury Cud Natury”

2011-07-16 23:18 Małgorzata Kulas/Wydział Promocji UM w Giżycku
Prezydent RP Bronisław Komorowski otwiera Ekomarinę
Autor: Waldemar Heflich Prezydent RP Bronisław Komorowski otwiera Ekomarinę

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oficjalnie otworzył dziś Ekomarinę w Giżycku, nowoczesny i największy na Mazurach port nad jeziorem Niegocin i zagłosował na Mazury w konkursie New7Wonders.

JAK GŁOSOWAĆ?

Zachęcamy do głosowania na ,,Mazury Cud Natury” – konkurs potrwa do 11 listopada 2011 roku:

  • w Internecie: zapraszamy na stronę www.MazuryCudNatury.org – tam można znaleźć instrukcję głosowania po polsku i link do strony, na której można oddać swój głos.
  • za pomocą sms-a: wystarczy wysłać sms-a na numer 7155 wpisując w treści: Mazury; koszt sms-a to 1zł netto (całkowity koszt to 1,23 zł). By zagłosować, wystarczy kilka sekund, oddajemy swój głos tylko i wyłącznie na Mazury, można też głosować bez ograniczeń – nawet z jednego telefonu.

Więcej na:  www.MazuryCudNatury.org

 Spełniona obietnica

Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego na Mazurach to wynik spotkania, jakie miało miejsce w kwietniu 2011 roku w Pałacu Prezydenckim z organizatorami kampanii „Mazury Cud Natury” oraz Jackiem Pałkiewiczem, Ambasadorem Mazur w konkursie New7Wonders.

Prezydent RP zaproponował wówczas, że wesprze Mazury poprzez osobistą wizytę na Mazurach połączoną z rejsem po cudownych mazurskich jeziorach. Towarzyszem podróży będzie Jacek Pałkiewicz, odkrywca źródeł Amazonki, który nieraz żeglował po najbardziej znanych i nieznanych akwenach świata.

Prezydent RP wspiera "Mazury Cud Natury"

Bezpośrednim powodem wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Mazurach jest zaangażowanie się Głowy Państwa w promocję Polski przez wsparcie wyjątkowego regionu, zwanego potocznie Krainą Tysiąca Jezior.

4 lata temu, 7 lipca 2007 szwajcarska fundacja „New7Wonders”, kończąc plebiscyt na 7 Nowych Architektonicznych Cudów Świata, ogłosiła nowy konkurs polegający na wybraniu 7 Nowych Cudów Natury.

Do końca 2008 roku instytucje odpowiedzialne za turystykę w danym kraju zgłaszały swoje kandydatury do 7 kategorii. Polska Organizacja Turystyczna zgłosiła do konkursu 3 propozycje: Pustynię Błędowską, Puszczę Białowieską oraz Mazurskie Jeziora. Z całego świata zgłoszono 440 kandydatur. Od stycznia do lipca 2009 r. trwała kampania zmierzająca do wyłonienia finalistów konkursu. 9 lipca 2009 r. do półfinału zakwalifikowała się Puszcza Białowieska (w kategorii lasy i parki narodowe) oraz Mazurskie Jeziora (w kategorii krajobrazy i formacje polodowcowe). 21 lipca 2009 r. z grona 71 półfinalistów, na które głosowało najwięcej osób, specjalny Panel Ekspertów wybrał finalistów konkursu.

W tym gronie znalazła się jedna polska kandydatura – Mazurskie Jeziora, które zostały uznane jednym z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie oraz jednym z 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Mazury jako jedyne reprezentują w konkursie formację przyrodniczą – jeziora. Mazury weszły do finału z takimi takimi fenomenami natury jak: Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado, Anielski Wodospad w Wenezueli, Amazonka czy Kilimandżaro.

Od lipca 2009 roku do 11 listopada 2011 r. trwa ostatni etap konkursu, mający wyłonić ostateczną listę 7 Nowych Cudów Natury.

Otwarcie największej ekomariny na Mazurach

Podczas wizyty Prezydent RP oficjalnie otworzył nowoczesny port pasażerski w Giżycku. Ekomarina to obiekt z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników. Właścicielem portu jest Miasto Giżycko, a zarządcą Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku. Ekomarina kosztowała ponad 19 mln zł, z czego połowa to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Basen portowy to keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających.

Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. W budynku obok (412 m2) znajdują się sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia. Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m2 chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe: 168 dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów. Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe. Obiekt włącznie z basenem portowym oraz parkingiem jest całodobowo monitorowany.

 

Kandydaturę Mazur poparli już trzej prezydenci – Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa oraz Premier Donald Tusk. Patronat nad akcją objął Minister Sportu i Turystyki RP, a po wejściu do finału konkursu patronat nad poszczególnymi projektami kampanii objęło też: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na czele oficjalnego Komitetu Wspierającego stoi Jacek Protas – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Działania promocyjne realizuje Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którego partnerem jest Polska Organizacja Turystyczna. W akcje promujące Mazury włączyło się wiele instytucji, m.in. Komenda Wojewódzka Warmińsko-Mazurskiej Policji oraz Warmińsko-Mazurska Izba Celna.

- Głosowanie zakończy się 11 listopada 2011 roku, do tego czasu będziemy namawiać  do wsparcia Mazur – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. -  Już udało nam się pozyskać wsparcie tak znanych osób jak kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, reżyser i zdobywca Oscara, Andrzej Wajda czy ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Natomiast Jacek Pałkiewicz, światowej sławy podróżnik, został ambasadorem Mazur w ramach kampanii Mazury Cud Natury. Jestem przekonany, że dzięki ich pomocy osiągniemy sukces i wierzę, że 11 listopada oczy całego świata będą zwrócone w stronę Polski.

 

Akcja promocyjna "Mazury Cud Natury" przyniosła nadzwyczajne rezultaty - w 2009 roku internauci oraz członkowie panelu ekspertów, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów - wśród nich Mazury, jedynego polskiego kandydata. Tym samym zostały one uznane jednym z pięciu najpiękniejszych miejsc w Europie i jednym z 28 na świecie. Dotarły do finału obok takich fenomenów natury jak: Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado, Anielski Wodospad  w Wenezueli, Amazonka czy Kilimandżaro.

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył Ekomarinę i zagłosował na „Mazury Cud Natury”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.