Port Nieporęt-Pilawa - nowe perspektywy

2014-04-10 16:52 Anita Madej/Pełnomocnik Wojta Gminy Nieporęt
Otwarcie sezonu w Porcie Jachtowym Nieporęt
Autor: Seweryn Czarnocki 9 - 10 Maj 2009 r. Zalew Zegrzyński

Przejęcie przez Gminę Nieporęt terenów Portu Nieporęt - Pilawa nastąpiło z dniem 1 listopada 2013 roku, po zakończeniu umów dzierżawy zawartych z dwoma dotychczasowymi dzierżawcami tego terenu. Obecnie gmina  przystąpiła do realizacji działań w celu stworzenia na terenie Kompleksu/Portu optymalnych warunków do aktywnego uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku.

Jednym z powodów podjęcia tej decyzji był fakt, iż dzierżawa przedmiotowego terenu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów w postaci właściwego zagospodarowania i utrzymania terenu oraz wykorzystania w pełni jego naturalnych walorów i możliwości turystyczno-rekreacyjnych.  Skłoniło to Gminę do poszukiwania nowych rozwiązań, zmierzających do kompleksowego zagospodarowania na wysokim poziomie Portu Nieporęt-Pilawa i dostosowania go do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Zgłoszona przez jednego z dzierżawców chęć wykupienia samego portu w Nieporęcie była nie do przyjęcia przez gminę i z punktu widzenia interesu społecznego można by ją porównać z pozbycia się np. części ważnej drogi publicznej.

Podobnie nie można było zaakceptować propozycji 10-letniej dzierżawy terenu Port Nieporęt, zakładającej realizację naniesień inwestycyjnych przez dzierżawcę w wysokości tylko ok. 1,5 mln. zł. Jest to bowiem kwota niegwarantująca poprawy wizerunku i funkcjonalności terenu a jednocześnie nieporównywalna z wydatkami zaplanowanymi przez gminę na inwestycje w obszarze Kompleksu rekreacyjno - wypoczynkowego (Port Nieporęt Pilawa), które w samym 2014 roku wyniosą ponad 0,5 mln złotych oraz 60 tys. złotych na koncepcję i projekt zagospodarowania terenu. Końcowa wartość modernizacji obiektu z naniesieniami inwestycyjnymi może wynieść szacunkowo ok. 30 mln złotych, które Gmina planuje pozyskać ze środków zewnętrznych, w tym unijnych.

Gmina już obecnie przystąpiła do realizacji działań intensywnych w celu stworzenia na terenie Kompleksu/Portu optymalnych warunków do aktywnego uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku, z wykorzystaniem wszystkich możliwości, jakie daje ten piękny obszar i jego położenie z zachowaniem nowoczesnych standardów.

Kompleks Portu Nieporęt-Pilawa ma dla Gminy Nieporęt ogromne znaczenie, z uwagi na jego turystyczno - rekreacyjno - wypoczynkowy charakter. Podobnie jak Dzika Plaża po przeprowadzonej z sukcesem jej rewitalizacji, może przy wykorzystaniu środków unijnych stać się za parę lat wizytówką turystyczną gminy.

Aby osiągnąć zamierzony cel, niezbędne jest w pierwszej kolejności wykonanie i przyjęcie koncepcji zagospodarowania terenu oraz dokumentacji projektowej, co poza kompleksowym i planowym zagospodarowaniem terenu pozwoli na aplikowanie o środki unijne w perspektywie 2015-2020. Gmina zaplanowała wykonanie tych zadań w ciągu najbliższych dwóch lat, tak by docelowy proces inwestycyjny mógł rozpocząć się już w 2016 roku.

Do tego czasu, w okresie ,,przejściowym", gmina chce zapewnić niezakłócone funkcjonowanie Kompleksu rekreacyjno - wypoczynkowego, tak aby mogli z niego korzystać na bieżąco mieszkańcy i inni użytkownicy: amatorzy sportów wodnych, w tym żeglarze oraz turyści.

Dotychczasowy dzierżawca Portu Nieporęt nie wyrażał zgody na przekazanie pomostów cumowniczych na rzecz Gminy Nieporęt. Natomiast oferta finansowa przedstawiona przez tego dzierżawcę za całą jego infrastrukturę, która z uwagi na wysoką cenę, nieadekwatną do złego stanu technicznego tej infrastruktury, nie mogła zostać i nie została zaakceptowana przez gminę.

Podobnie były dzierżawca nie przeniósł na gminę praw do wody na części akwenu Jeziora Zegrzyńskiego sąsiadującej z portem Nieporęt (mowa z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie, zawarta przez byłego dzierżawcą Portu Nieporęt, obowiązuje do października 2015 r.), w związku z czym, w okresie ,,przejściowym" Gmina będzie montowała pomosty na pozostałej części akwenu, pozostawiając możliwość slipowania w dotychczasowym miejscu. W porcie Pilawa zachowana została natomiast pełna dostępność miejsc portowych.

Po protokolarnym przejęciu Kompleksu/Portu Nieporęt - Pilawa, w okresie od 1 listopada 2013 r. do chwili obecnej, Gmina Nieporęt podjęła i zrealizowała następujące działania:

 

1          dokonano szczegółowej analizy i oceny stanu Kompleksu

2          ubezpieczono obiekt,

3          ustalono warunki korzystania z obszarów Kompleksu z podmiotami funkcjonującymi dotychczas na tym terenie w zakresie dalszego świadczenia usług związanych z funkcjonowaniem Kompleksu ok. na okres najbliższych dwóch lat,

4          przeprowadzono znaczną część prac porządkowych na terenie Portu Nieporęt-Pilawa, likwidując między innymi wysypiska gruzu i odpadów,

5          dokonano rozbiórki nienadającego się do użytku budynku, (starej inżynierii),

6          usunięto drzewa zagrażające bezpieczeństwu użytkowników i obiektu (na parkingach i w obrębie parku),

7          przeprowadzono konsultacje społecznych w formie ankiety, celem zbadania opinii oraz oczekiwań mieszkańców i użytkowników terenu - w związku z przygotowaniami do jego zagospodarowania,

8          ogłoszono Konkursu otwarty na opracowanie koncepcji programowo - przestrzennej zagospodarowania „Portu Nieporęt i Pilawa”; z terminem składania prac konkursowych do dnia 31 marca br,

9          przygotowano i złożono wniosek o dzierżawę części akwenów Jeziora Zegrzyńskiego,

10        podpisanie umowy z firmą „Solid” na monitorowanie sygnałów alarmowych z czujek, zamontowanych w obiektach na terenie portów oraz patrolowanie obiektu,

11        stworzenie możliwość zimowania jednostek pływających na terenie portu, w okresie zimowym 2013/2014,

12        podpisanie umów na dostawę mediów,

13        powołanie pełnomocnika ds. obiektu Port Nieporęt-Pilawa w Urzędzie Gminy Nieporęt,

14        zatrudniono pracowników strefy portowej,

15        ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie pomostu pływającego,

16        zlecono wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren Kompleksu,

17        przygotowanie umowy na wykonanie remontu obiektów na terenie Kompleksu,

18        podjęto remont sanitariatów,

19        ustawiono kontener z natryskami,

20        przygotowano zlecenie całodobowej ochrony Kompleksu,

21        przygotowano przetarg na zakup systemu parkometrów,

22        wykonano podział Kompleksu na systemy funkcjonalne i przygotowano regulaminy korzystania z Kompleksu oraz cenniki korzystania z obiektów użyteczności publicznej, celem uchwalenia tych dokumentów przez radę gminy,

23        przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych budowy pomostów pływających.

 

Jak wynika z powyższej informacji, w niedługim czasie udało się przeprowadzić wiele działań organizacyjnych, porządkowych i przygotowawczych. Wiele zostaje jeszcze do załatwienia, tym bardziej, że stan przejętego terenu wymagał i nadal wymaga wielu przedsięwzięć.

Zdajemy sobie sprawę, że ,,okres przejściowy" może powodować pewne przejściowe utrudnienia i niedogodności - tak jak to bywa w takich okresach.

Jesteśmy przekonani, że dążąc do osiągnięcia założonego celu, w tym pozyskania środków stwarzających możliwość radykalnej zmiany wizerunku i funkcjonalności obszaru - uda się nam stworzyć, tak jak w przypadku Dzikiej Plaży, niepowtarzalny obiekt - kolejną wizytówkę Gminy Nieporęt, z której z satysfakcją będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani sportem, rekreacją i wypoczynkiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.