Pomyślne wieści z pokładu "Chopina"

2011-10-01 23:05 Małgorzata Baranowska/Dyrektor Fundacji Szkoła pod Żaglami
_
Autor: Ze strony szkolapodzaglami.org.pl

26 września tuż przed zmierzchem żaglowiec "FRYDERYK CHOPIN" wszedł do Falmouth pod pełnymi żaglami, a następnie zacumował dokładnie w tym samym miejscu, co rok temu - w stoczni, która go później remontowała. Na brzegu czekali przedstawiciele miejscowego stowarzyszenia żeglarskiego, którzy przygotowali dwudniowy pobyt dla polskiej młodzieży z wizytą w Muzeum Morskim i całodzienną turą objazdową po Kornwalii. Złe wspomnienia zostały odczarowane!

Przy tym samym nabrzeżu zacumował parę godzin wcześniej inny żaglowiec, norweski SORLANDET z kanadyjską Szkołą pod Żaglami. Młodzież z obu żaglowców wspólnie ćwiczyła w czasie porannej rozgrzewki, a wieczorem bawiła się. Korzystając ze stałego lądu pod nogami, wiedeńczyk Marcin Tyfa (nauczyciel niemieckiego) uczył młodzież, jak poprawnie tańczyć walca.

W zeszły czwartek 29 września FRYDERYK CHOPIN ze Szkołą pod Żaglami ruszył w dalszą podróż na Wyspy Kanaryjskie gdzie dotrze za około 2 tygodnie. Wyspy Kanaryjskie będą kolejnym po Anglii przystankiem w drodze na Martynikę.

Na pokładzie nauka biegnie zgodnie z programem szkolnym – z języka polskiego: utopia jako motyw literacki, z matematyki: wyrażenia algebraiczne, z fizyki: elektrostatyka, z biologii: genetyka, z chemii: metody otrzymywania soli, z historii: Oświecenie dla jednej grupy, a Wielka Rewolucja Przemysłowa dla drugiej, z geografii: meteorologia, a z języków: angielski, niemiecki i francuski, każdy w dwóch grupach zaawansowania. Uczniowie maja dodatkowo lekcje plastyki i historii sztuki oraz wiedzę o społeczeństwie.

Na morzu, oprócz obowiązków uczniowskich (minimum 6 godzin dziennie), młodzież pełni obowiązki marynarskie: nocą i po południu pełni służbę pokładową – w 4-godzinnych wachtach. Alarmy do żagli, gdy zachodzi taka potrzeba, wzywają na pokład całą załogę przerywając zarówno lekcje jak i sen. Każdy mimowolnie uczy sie precyzyjnie gospodarować swoim wolnym czasem, bo jest go bardzo niewiele.

Szczegóły z oprawą zdjęciową znajdziecie Państwo na http://szkolapodzaglami.org.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.