Polsko-włoska współpraca na rzecz dzieci

2016-10-04 13:12 Dariusz Olejniczak
Nort-South-One Sea
Autor: Tadeusz Lademann Delegacja żeglarzy z Sycylii z wizytą w Trójmieście

Od 29 września do 1 października, na zaproszenie Pomorskiego Związku Żeglarskiego, gościła w Trójmieście delegacja żeglarzy z sycylijskiej gminy di Ragusa. To kolejny etap przygotowań do realizacji wspólnego projektu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do dzieci, który ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Projekt pod nazwą „North-South – One Sea” zakłada wakacyjną wymianę dzieci w wieku 7-10 lat, które wezmą udział w szkoleniu żeglarskim na łódkach klasy Optimist. Planowana jest także nauka pływania oraz języka angielskiego.

Wizyta włoskich gości była dla nich okazją do rozmów z pomorskimi żeglarzami i samorządowcami oraz – co chętnie podkreślali – poznania Polski i przełamania stereotypów na temat naszego kraju.

– Jesteśmy zaskoczeni waszą ogromną gościnnością – powiedziała Enza Di Raimodo, szefowa przystani jachtowej w Marina di Ragusa. – Odwiedziliśmy między innymi Gdynię, Sopot i Gdańsk, i bardzo nam się tu podoba. Sopot jest przyjemnym miastem, podobnym do miejscowości, jakie znamy z Sycylii. Podobało się nam także gdańskie Stare Miasto. A żeglarze, których tu spotkaliśmy są jak ludzie morza, jakich poznałam w portach Francji czy Wielkiej Brytanii. Wszyscy jesteśmy podobni i mamy podobną wrażliwość – dodała.

Ale wrażenia turystyczne były tylko tłem dla roboczego charakteru wizyty. Włoscy żeglarze  spotkali się w Sopocie z prezydentem Jackiem Karnowskim, odwiedzili też klub UKS Navigo, gdzie jego komandor Piotr Hlavaty opowiadał o historii, działalności na rzecz najmłodszych mieszkańców miasta i sukcesach sportowych. W gminie Cedry Wielkie Włosi zobaczyli Przystań Żeglarską w Błotniku. Gości zapoznano z funkcjonowaniem Mariny, a w szczególności szkółki żeglarskiej, w której dzieci z terenu gminy mają zajęcia teoretyczne i praktyczne.

– Ta wizyta zaowocowała konkretnymi ustaleniami dotyczącymi realizacji projektu – powiedział Leopold Naskręt, sekretarz PoZŻ. – Z naszej strony zobowiązaliśmy się, w następnym etapie przedsięwzięcia, do dostarczenia na Sycylię jachtów typu Optimist. Będzie ich najprawdopodobniej dziesięć. Z kolei Włosi przygotują bazę, w której odbywać się będą zajęcia z dziećmi, zajmą się promocją przedsięwzięcia w szkołach gminy di Ragusa, w szkółkach żeglarskich i w tamtejszym wydziale oświaty – dodał.

Żeglarstwo nie jest sportem szczególnie popularnym wśród najmłodszych mieszkańców Sycylii. To, co szczególnie może dziwić, to fakt, że większość tamtejszych dzieci nie umie pływać. Projekt pomoże m.in. w pewnym stopniu odwrócić tę tendencję.

– Chcemy promować u nas żeglarstwo wśród najmłodszych – zapewniła Enza Di Raimodo. – A przy okazji klasę Optimist. Ta współpraca jest dla nas bardzo interesująca, możemy zyskać dzięki niej sporo doświadczenia w tego rodzaju działaniach na przyszłość. Ze swojej strony oferujemy przyjazną atmosferę i klimat sprzyjający żeglowaniu – powiedziała.

Wymiana pierwszych grup młodzieży polskiej i włoskiej zaplanowana jest na przyszły rok. Będą to dziesięcioosobowe ekipy złożone z dzieci, które do tej pory nie miały kontaktu z żeglarstwem.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.