Politechnika Wrocławska ożywia Odrę
Politechnika Wrocławska kupiła zabytkową przystań położoną w centrum Wrocławia na prawym, północnym brzegu Odry Śródmiejskiej, potocznie zwanej na tym odcinku Odrą Sportową lub Akademicką.
Zwłaszcza ta ostatnia nazwa jest bardzo adekwatna do istniejącego stanu rzeczy, ponieważ na blisko pięciokilometrowym odcinku rzeki zamkniętej przez Wyspę Piaskową nad brzegami rozlokowały się największe uczelnie wrocławskie: Politechnika, Uniwersytet, AWF i ASP. Usytuowanie przystani przy wejściu do awanportu śluzy Szczytnickiej, w którym znajduje się będące pod opieką Politechniki Otwarte Muzeum Odry we Wrocławiu, dało asumpt do stworzenia szerokiego programu dydaktyczno-wychowawczego tej uczelni obejmującego wiele dziedzin życia akademickiego.
Budynki przystani wraz z zapleczem zostały kupione w bardzo złym stanie technicznym i doprowadzenie ich do stanu pełnej używalności wymaga od Politechniki Wrocławskiej nakładu dużych sił i środków.
Przy pracach projektowych i częściowo budowlanych można będzie skorzystać z elementów programu naukowo-dydaktycznego Wydziału Architektury.
Plany wykorzystania zakupionych obiektów oraz rozpoczęcia działalności wodniackiej bazującej na tych obiektach są bardzo szerokie i w dużej części wpisują się w strategię programową Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zasadniczym celem tych działań jest ożywienie Odry (na początek Akademickiej) w możliwie najszerszym zakresie.
Oprócz kajakarstwa i wioślarstwa wyczynowego przewiduje się wprowadzenie w celach sportowo-rekreacyjnych większej liczby małych jachtów żaglowych lub z napędem elektrycznym, a także rozwój green-jachtów – w tym własnych konstrukcji.
Wszystkie te jednostki udostępniane będą studentom, pracownikom oraz ogółowi mieszkańców. W niedalekiej przyszłości po zakończeniu prac remontowo budowlanych przystań stanie się ogólnodostępną mariną motorowo-żaglową.