Polinezyjskie Łodzie PROA po raz 4 nad jeziorem Jamno

2013-07-02 1:25 Krzysztof Tuz
Plakat zlotu
Autor: archiwum Żagli Plakat zlotu

Już po raz czwarty polskie łodzie Proa spotkają się w dniach 6-7 lipca 2013 r. na przystani Jacht Klubu Politechniki Koszalińskiej nad jeziorem Jamno niedaleko Koszalina. Zlot tradycyjnie już odbędzie się pod patronatem Centrum Podróży Masz Wakacje, armatora 2 pośród kilkunastu takich łodzi pływających w Polsce. Co roku spotkanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem żeglarzy i wodniaków.

W roku 2012 na wodach jednego z największych jezior w Polsce spotkało się 9 łodzi z zaledwie kilkunastu pływających po polskich wodach. W tym roku jest szansa, że nad Jamnem gościć będzie już kilkanaście łodzi, w tym goście z Niemiec.

Program:
Pierwsze łodzie można będzie spotkać na wodzie już tydzień wcześniej. Wiki Wiki i Mara Mara należące do koszalińskiego biura podróży Masz Wakacje na stałe stacjonują w Mielnie i charakterystyczny, czerwony żagiel spotkać można na wodzie już od kwietnia. PROA Kocham Kotka należące do Jacka Sterny trenować na Jamnie będzie natomiast od poniedziałku. Pozostałe łodzie i ich załogi na przystani powinny stawić się w piątek i sobotę.
Sobota to dzień armatorów. To czas na przygotowanie łodzi do pływania, wymiana doświadczeń i czas na spotkania osób, które przez rok spotykały się tylko w przestrzeni wirtualnej. To również czas na pływania testowe i wymianę załóg oraz okazja do pochwalenia się swoimi łodziami przed innymi zlotowiczami i odwiedzającymi. Co bardziej odważni będą mogli zabrać się w krótki rejs na jednej z prezentowanych łodzi.
Sobotni wieczór to integracyjne ognisko i grillowanie połączone z pogadankami na temat możliwości wykorzystania łodzi Proa do rejsów bałtyckich wzdłuż polskiego wybrzeża oraz o sprawności aerodynamicznej żagli w kształcie „szczypców kraba” prowadzone przez doświadczonych Toliwagów jak Janusz Ostrowski, Krzysztof Mnich, Stefan Ekner czy Andrzej Nowacki.
Program niedzieli zależeć będzie od pogody. W przypadku sprzyjającej aury i przekopanego kanału większość łodzi PROA znajdzie się w swoim żywiole czyli bezpośrednio na morzu. Będziemy zapewne kursować na trasie od Unieścia po Mielno ciesząc oczy plażowiczów. Jeśli jednak kanał nie będzie jeszcze dostępny ok godziny 12:00 z przystani Klubu Tramp w Mielnie obserwować można będzie paradę łodzi Proa na wodzie, po czym ruszymy w rejs
turystyczny dookoła jeziora Jamno. Łodzie polinezyjskie doskonale prezentują się od strony wody, więc zachęcamy do skorzystania z rejsu jednym z pływających po Jamnie statków turystycznych: pływającym z Jamna Koszałkiem lub startującą z Mielna (przy Klubie Żeglarskim Tramp) Milą.

Łodzie PROA na zlocie 2013:
1. Mata Pjoa – drugie PROA Janusza i Mateusza Ostrowskich. Zbudowane i zwodowane na ubiegłoroczny zlot jako kontynuacja pierwszego PJOA I, które kilkukrotnie przepłynęło wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Mata Pjoa to 7 metrowe proa, które zostało zaprojektowane po 5 letnich doświadczeniach z eksploatacji podobnej jednostki. Łódź skonstruowana jest na wzór melanezyjskich walap'w przeznaczonych do podróży oceanicznych i dlatego cechuje się dużo większą dzielnością morską i umiejętnością utrzymania prędkości na wyższej fali. Charakterystyczne dla tych jednostek jest konstrukcja pomostu z wygiętymi belkami resorującymi ruchy na fali. Po zlocie w 2012 roku Mata Pjoa wspólnie z 2 innymi łodziami wyruszyła w kolejny, bałtycki rejs z Mielna do Łeby wykazując się wyjątkowo spokojną i suchą żeglugą.

2. Wiki Wiki – drewniana łódź zbudowana na potrzeby jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie. Uratowana od zapomnienia, odremontowana i zaopatrzona w charakterystyczny, czerwony żagiel, pływa pod banderą Biura Podróży Masz Wakacje w Koszalinie. To kolejne Proa, które również ma już za sobą swój bałtycki chrzest, chociaż o niebo skromniejszy niż Mata Pjoa czy Tavau. Na co dzień można spotkać je na wodach jeziora Jamno.

3. Mara Mara - czyli latająca ryba – eksperymentalna jednostka zbudowana przez Krzyśka Mnicha na festyn z Bydgoszczy. Zbudowana z płyt PCV, 4,5 metrowa PROA posiada ok. 6 metrów żagla „uszytego” z plandeki z Castoramy. Lekka i szybka. Trzeszczy, skrzypi, ale po zimowym liftingu szaleje po wodach jeziora Jamno. Również pod opieką Biura Podróży Masz Wakacje.

4. Tavau – bliźniacza siostra Wiki Wiki, która na zlot dotrze ze Szczecina drogą morską, wraz z Toliwagą Andrzejem Nowackim, właścicielem Szkoły Żeglarskiej Wiatr. Sprawdzona w warunkach morskich. 2 lata temu, wspólnie z Anną Wolny i Krzysztofem Tuzem przeprowadzona z Mielna do Szczecina, a w ubiegłym roku towarzyszyła przez pierwsze dni pozostałym łodziom w kolejnym bałtyckim rajdzie.

5. Nietoperz – pierwsze i jak dotąd jedyne PROA w Europie, a być może i na świecie napędzane paralotnią. Konstruktorem Nietoperza jest Krzysztof Mnich, konstruktor i budowniczy m.in. Tavau, Wiki Wiki czy Mara Mary, a zarazem jedyna osoba, która potrafi okiełznać to cudo i spowodować by płynęło w wybranym kierunku. Po kilku latach tułania się po ośrodkach znalazł wreszcie swoją przystań w Jacht Klubie Politechniki. Podwieszony pod dachem hangaru … W końcu jak nietoperz to Nietoperz …:)

6. RAPA NUI, - to pięciometrowe proa według projektu Othmara Karschulina P5 z żaglami w kształcie klasycznych kleszczy kraba. Wraz z Rapa Nui  przyjedzie Grześ Korczyński, który powinien dostać medal za wprowadzanie świeżego oddechu na zlocie – na każdym jest z inną łodzią :) Trzymamy kciuki by w tym roku udało się ją bez przeszkód zwodować i ciekawi jesteśmy bezpośredniego porównania z Lilli Uokalani Rito.

7. Kocham Kotka – Proa zbudowane przez Jacka Sternę było z nami już podczas ubiegłego zlotu. Pięknie wykonane, z niebieskim żaglem pięknie prezentowało się na wodzie. W tym roku będzie miało niebieską konkurencję... także razem z czerwonym żaglem Wiki Wiki zrobi nam się na Jamnie całkiem kolorowo …:)

8. Yabadabadu – nowe Proa zbudowane przez Marcina Stiburskiego, zafascynowanego łodziami polinezyjskimi po jednym z wcześniejszym zlotów. To będą jedne z pierwszych testów niebieskiego Proa na wodzie. Jak na razie prezentuje się co najmniej intrygująco …:) Dodatkowo warto zaznaczyć, że Toliwaga Marcin jest równocześnie twórcą strony o Proa i żeglarstwie plażowym – warto zajrzeć na www.baltic-proa.com

9. Maderka – Staszka Skorego to najmniejsze Proa w całej załodze, a przy tym najdzielniejsze. Staszek od lat pływa na swoich Maderkach po zatoce Gdańskiej i Wiśle, a w tym roku zaszczyci nas, mamy nadzieję, swoją obecnością po raz drugi.

10 Reto Brehm i jego wyścigowe PROA Lili Uokallani z Bavarii po raz kolejny zapowiedział, że odwiedzi nasz zlot – być może razem ze Stefanem Schalles-Rohde, z 5 metrowym lekkim proa halsującym. Lili Uokallani otrzymało po ubiegłorocznym zlocie przydomek Proa wyścigowe i całkowicie sobie na nie zasłużyło. Lekkie, szybkie, zwinne i z olbrzymią ilością regulacji każdej części takielunku. Mimo to doskonale sprawdzało się na morzu, choć to pewnie zasługa umiejętności i opływania Reto.

11. Bozon H Wojtka Justa to duże Proa halsujące, które wzbudziło największe zainteresowanie podczas ubiegłego zlotu. Bardzo duże, z ogromną ilością miejsca do zabudowy w pływaku. W ubiegłym roku było w fazie testów, udało się je podobno tak szybko położyć, jak i chwilę po tym postawić na równe pływaki. W tym roku będzie z pewnością śmigał już bez większych problemów po wodach Jamna.

12. Te Puke – historyczne, jedno z największych polskich PROA. Z kabiną i pięknymi żaglami w kształcie szczypców kraba. Niestety w tym roku  prawdopodobnie przyglądać się będzie zmaganiom pozostałych łodzi z pomostu. Trzymamy kciuki za powodzenie remontu i mamy nadzieję, że podczas kolejnego zlotu, TePuke będziemy mogli spotkać również na wodzie.

Aloha i do zobaczenia na wodzie. Lista osób i newsy zlotowe, galerie czy filmy do obejrzenia m.in. na www.facebook.pl/lodzieProa

PS. A od poniedziałku kolejna odsłona bałtyckiego rajdu czyli rejsu wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Rok temu na morze wypłynęły 3 łodzie. W tym roku apetyt jest większy ...

Polinezyjskie Łodzie PROA po raz 4 nad jeziorem Jamno

.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.