Pokład „Zawiszy” należy od dzisiaj do niewidomych
W tym roku odbędzie się już VIII edycja projektu Zobaczyć Morze, którego głównym założeniem jest integracja osób niewidomych z osobami pełnosprawnymi, jak również możliwość pokonania swoich słabości poprzez czynny udział w rejsie morskim. Załogę w połowie stanowią osoby niewidome i słabo widzące.
Żaglowiec „Zawisza Czarny” przez miesiąc, między 5 sierpnia a 4 września, będzie pływał po morzach z niezwykłą polską załogą.
- W 2006 roku, kiedy to pierwsi niewidomi żeglarze weszli na pokład żaglowca, nie przypuszczaliśmy, że będziemy organizować VIII edycję. Zakładano wtedy, że grupka śmiałków popłynie do Norwegii i na tym zakończy się przedsięwzięcie – wspomina Robert Krzemiński, organizator Projektu.
Trasa tegorocznego rejsu biegnie ze Szczecina do Bergen, Antwerpii i zakończy się w Gdyni. Po raz pierwszy, dowództwo zostanie przekazane również i młodszemu pokoleniu. Pierwszy etap poprowadzi współtwórca projektu kpt. Janusz Zbierajewski, kolejne dwa rejsy poprowadzą kpt. Krzysztof Januszewski i kpt. Maciej Sodkiewicz.
W Antwerpii, 25 sierpnia, odbędzie się uroczyste spotkanie z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by móc przedstawić projekt, a także porozmawiać na temat problemów jakie napotykają osoby niepełnosprawne w Polsce.
Poseł Jolanta Hibner, która potwierdziła już swoją obecność na uroczystości, powiedziała - Przy każdym tak ważnym społecznie Projekcie, warto abyśmy wszyscy, jako Polacy złączyli siły i razem propagowali nasze wspólne dzieła. Mogę zapewnić, że my, jako Europarlametarzyści, z przyjemnością włączymy się w to działanie zarówno w Polsce jak i w Europie. Będziemy szerzyć idee rehabilitacji osób niewidomych na morzu oraz bacznie przyjrzymy się problemom na jakie napotykają osoby niepełnosprawne.
- Ze względu na fakt, iż rok 2013 został uznany w Polsce jako rok osób niepełnosprawnych, planując tegoroczną trasę rejsu zależało nam na spotkaniu z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i poruszeniem zagadnień zgłaszanych przez osoby niepełnosprawne na forum Unii Europejskiej. – stwierdziła Ewa Skrzecz, rzecznik prasowy Projektu.
Patronat Honorowy objął Minister Pracy i Polityki Społecznej p. Władysław Kosiniak – Kamysz, Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Norwegii, Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.
Więcej o projekcie na stronie: