Pojezierze Ełckie: Jeziora Ełku
W Ełku można żeglować dosłownie w mieście, bo trzy piękne jeziora – Ełckie, Sunowo i Szarek – leżą w strefie granic miasta. Wszystkie trzy, a zwłaszcza Ełckie, mają szansę stać się akwenami wewnętrznymi aglomeracji, ponieważ coraz więcej ich linii brzegowej anektuje infrastruktura miejska. Dokładniej omówimy tu dwa z nich.
Wymienione powyżej zbiorniki wodne leżą w samym centrum Pojezierza Ełckiego. Dojazd tam jest prosty, gdyż Ełk od niemal 1000 lat stoi na skrzyżowaniu prastarych traktów handlowych. Obecnie są to ruchliwe drogi krajowe nr 16 i 65.
W stosunku do wododziału wschodniego, położonego bezpośrednio za jeziorem Selmęt Mały w odległości 1500 m od Jeziora Ełckiego, to ostatnie leży o 2 m niżej. Wahania poziomu wody w sezonie letnim wynoszą średnio od -18 do +10 cm. Najwyższy +26 cm notowany był w 1957 roku, najniższy natomiast to - 40 cm w 1993 roku.
W sezonie letnim warunki pogodowe na jeziorach ełckich są podobne do panujących na położonych w niewielkiej odległości jeziorach mazurskich. Dni z zachmurzeniem od 0 do 4/8 jest 40 proc., od 4/8 do 8/8 40 proc., a dni z opadami 20 proc. Średnia temperatura wody przeciętnie wynosi 21oC, powietrza 24 - 26oC. Wiatry najczęściej (60 proc.) wieją z północno-zachodniej ćwiartki. Siła ich w zasadzie nie przekracza 3B. Wtedy, dzięki konfiguracji brzegów uniemożliwiającej rozbudowanie się dużej fali, rzadko przekracza ona 0,5 m. Zimą, przy średnich warunkach pogodowych, w lutym grubość pokrywy lodowej dochodzi do 25 cm. Tereny przybrzeżne wokół jezior, łagodnie schodzące, są przeważnie niskie i bezleśne, w większości zajęte przez pola uprawne. Niewielką część stanowią...
Cały artykuł można przeczytać w lutowym wydaniu miesięcznika „Żagle" 01/2010. Preumeratę i egzemplarze archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl