Podsumowanie wyprawy "Katharsis II": cel osiągnięty! [WIDEO]
Najnowsza relacja wideo z mety rejsu jachtu "Katharsis II" dookoła Antarktydy z Kapsztadu do Hobart, gdzie ośmioosobowa załoga kapitana Mariusza Kopera dotarła po 102 dniach żeglugi non stop na południe od 62. stopnia szerokości południowej.
Powitanie załogi "Katharsis II" w Hobart było bardzo serdeczne, a wyczyn – okrążenie non stop Antarktydy po jej wodach po raz pierwszy w historii światowego żeglarstwa – spowodował najazd miejscowych dziennikarzy prasy, radia i telewizji z najważniejszych redakcji. Australijczycy uważają Antarktydę za niemalże swój kontynent. Bardzo "czują" morze i doceniają wyczyny żeglarskie. Stąd każdy tego typu sukces odbija się szerokim echem w australijskich mediach.
Pierwsze słowa Kapitana Mariusza Kopera po minięciu mety w Hobart i dotarciu do gościnnej mariny RYCT (Królewskiego Jacht-Klubu Tasmanii):
– Dopłynęliśmy! Jesteśmy szczęśliwi, chociaż jeszcze nie zrelaksowani. Cały czas żyjemy tym czasem, który jest za nam i który spędziliśmy w morzu. Warto było zrobić ten wysiłek. I mieć później niesamowitą satysfakcję z tego, że nam się to udało. Jako pierwszym żeglarzom na świecie. Miałem obawy przed i nawet w trakcie czy damy radę... Ale daliśmy! Wróciliśmy w jednym, całym kawałku. I to jest najważniejsze.
Ostatnie dni i godziny rekordowego rejsu "Katharsis II" w wyjątkowym materiale wideo:
O wyprawie:
Celem rejsu jachtu "Katharsis II" z ośmioosobową załogą pod komendą kapitana Mariusza Kopera(Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojciech Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu w RPA do Hobart w Australii) podczas żeglugi non stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Cel został zrealizowany: antarktyczna pętla została zamknięta 20 marca 2018 roku, a żegluga po kręgu została dokonana na południe od 62. stopnia szerokości geograficznej południowej.
Cały rejs zakończono zgodnie z planem w Hobart na Tasmanii 5 kwietnia 2018 roku. Lokalna Komisja Sędziowska Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSR) w Tasmanii poinformowała, że linia mety została przekroczona o godzinie 05:55.25 czasu uniwersalnego (UTC) czyli 15:55 i 25 sekund lokalnego czasu AEST (Australian Eastern Standard Time), czyli 07:55 i 25 sekund czasu polskiego. Uzyskany czas okrążenia kontynentu Antarktydy w rejsie z Kapsztadu do Hobart, w pasie na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej to 102 dni 23 godziny i 1 minuta. Ten wynik musi jeszcze potwierdzić Rada Światowych Rekordów Żeglarskich w Londynie, ale już wiadomo, że polska załoga zrealizowała rejs najbliżej najzimniejszego kontynentu Ziemi jako pierwszy jacht na świecie, w trakcie okrążania pokonując całą trasę non stop na południe od 62. stopnia szerokości południowej. Żeglarze pod dowództwem kapitana Mariusza Kopera od startu w Kapsztadzie w dniu 23 grudnia 2017 roku przepłynęli łącznie 15853 mile morskie.
Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec pod tytułem "Badajmy Się, Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Wyprawa była także wyzwaniem naukowym. Podczas wykonywanej pętli wokół Antarktydy załoga pobrała szereg próbek wody w ramach autorskiego programu Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Badania koordynowane są przez członka załogi, prof. PAN Piotra Kuklińskiego i dotyczą rozprzestrzeniania się w oceanach mikro plastiku. W trakcie rejsu "Katharsis II" brał także udział w międzynarodowym programie badawczym ARGO.
Więcej na http://antarcticcircle60s.pl