Podpisano umowę na pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin

2018-10-01 0:19 MGMiŻŚ
Tor wodny Świnoujście – Szczecin
Autor: Mateusz War. / Wikimedia Commons Tor wodny Świnoujście – Szczecin: widok w kierunku Roztoki Odrzańskiej

W piątek 28 września 2018 roku w Urzędzie Morskim w Szczecinie odbyło się podpisanie umowy na pogłębienie toru wodnego Szczecin Świnoujście do głębokości 12,5 metra. Wzięli w niej udział m. in. Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztof Kozłowski – wiceminister MSWiA oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Na wstępie dyrektor Urzędu Morskiego powitał przybyłych gości oraz przypomniał założenia realizacji projektu.

– Inwestycja obejmuje pogłębienie toru wodnego do głębokości 12,5 metra na odcinku 62 km z równoczesnym poszerzeniem do 100 m oraz przebudowę skarp brzegowych, poszerzenie obrotnic statków – stwierdził dyrektor UMS.

Minister Marek Gróbarczyk podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, bez których jego realizacja nie byłaby możliwa. Podkreślił również znaczenie Szczecina, który staje się portem morskim, mającym niebagatelne znaczenie dla gospodarki morskiej nie tylko Europy, ale i świata.

– Myślę, że czas hamowania rozwoju, odpływu możliwości mamy już za sobą. Przed sobą mamy czas przypływu i budowania nowoczesnego, konkurencyjnego Szczecina – stwierdził minister.

O znaczeniu umowy dla rozwoju Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego mówił także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

– Port ma żyć, a żeby żył, muszą być spełnione określone warunki. Wbrew przeciwnikom, uważającym Szczecin jedynie za teren rekreacyjny, wierzę i nie mam wątpliwości, iż silne Pomorze Zachodnie musi być silne gospodarką, również gospodarką morską – dodał.

Umowę na realizację inwestycji podpisali przedstawicie firm Dredging Interntional oraz Van Oord Dredging and Marine Contractors oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Głębszy tor wodny umożliwi wpływanie do portu większym niż dotychczas jednostkom. Pozwoli to na szybszy rozwój portu, samego miasta, ale także całego Zachodniego Pomorza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.