Pierwsze Rekreacyjne Regaty Żeglarskie nad Jeziorem Swarzędzkim

2014-07-01 13:54 Informacja prasowa

W dniu 29.06.2014 odbyły się Pierwsze Rekreacyjne Regaty Żeglarskie nad Jeziorem Swarzędzkim. Punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie regat, które uświetnili swoją obecnością Pani Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz - Anna Tomicka, jej zastępca Agata Kubacka, Pani Monika Hajbowicz - Kierownik Działu Komunikacji fabryki Volkswagen Poznań oraz Pan Maciej Olszewski - Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Po podniesieniu bandery i odprawie sterników rozpoczęły się eliminacje grupowe. Załogi zostały podzielone na dwie grupy, w których rywalizowały cztery jachty o dwa premiowane awansem do finału miejsca. Po rozegraniu eliminacji załogi zostały podzielone na dwie grupy finałowe B oraz A. W finale A doszło do emocjonującej rozgrywki pomiędzy załogami Macieja Gałęzewskiego i Marka Nowackiego. Prowadzenie przechodziło wielokrotnie w inne ręce, linię mety przekroczył jednak z minimalną przewagą jacht prowadzony przez Gałęzewskiego.
 
Zawody zostały rozegrane w bardzo dobrych warunkach wiatrowych (wiatr zachodni, 6 - 9 m/s) oraz pięknej słonecznej pogodzie. Regaty odbywały się na jachtach odkryto-pokładowych typu Omega, które zapewniał organizator. Po raz pierwszy na wodach na jeziora swarzędzkiego pojawiło się aż sześć jachtów żaglowych. Nad obsługą regat czuwała ekipa strażaków z OSP Swarzędz, zabezpieczających imprezę. Dodatkowo na jeziorze znajdowała się motorówka hybrydowa oraz statek Komisji Regatowej, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników regat. Formuła regat, choć czysto rekreacyjna była w pełni zgodna z przepisami międzynarodowymi ISAF (edycja 2013-2016). Nad poprawnością wyników czuwała doświadczona Komisja Sędziowska z Wielkopolskiego OZŻ.
 
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom wydarzenia, bez których impreza nie odbyłaby się. Sponsorem generalnym była Fabryka Samochodów Użytkowych Volkswagen Poznań. Sponsorami były także firmy: Logaris Serwis, Delta Team, Holiday Service, Sea Adventure oraz Przedszkola Kompas i Mali Artyści.

Wyniki Pierwszych Rekreacyjnych Regat Żeglarskich nad Jeziorem Swarzędzkim
Miejsce Pierwsze
Maciej Gałęzewski - sternik
Krzysztof Świtalski
Agata Książyk
Leszek Jakubowski
 
Kolejne miejsca:
II - Marek Nowacki z załogą
III - Maciej Kuczma z załogą
IV - Karol Chyra z załogą
V - Wojciech Ponikierski z załogą
VI - Maciej Heigelmann z załogą
VII - Gregor Lavrin z załogą
 
Sędzia Główny: Szymon Polaczyk
Sędziowie: Sylwia Polaczyk, Kazimierz Kuncewicz, Gerard Polaczyk
 
Organizatorzy: Wielkopolski Okręgowy Związek oraz firma Sea Adventure
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.