Ostrość widzenia = bezpieczeństwo na wodzie. Spraw sobie... sokoli wzrok!

2015-08-17 12:40 Hoya.pl
Hoya.pl Spraw sobie... sokoli wzrok!
Autor: Hoya.pl

W środowisku regatowców amatorów od lat krąży anegdota: pewien sternik starszego pokolenia żeglując bez okularów pomylił statek wycieczkowy, który - by pasażerowie mogli podziwiać zmagania jachtów - stanął przy trasie regat, ze statkiem komisji regatowej stojącym na linii mety. W efekcie wyścig przegrał... To przypadek zabawny, pokazujący jednak, że to jak widzimy, zwłaszcza w trudnych warunkach (zła pogoda, silne odblaski, zmierzch itp.), może zadecydować o bezpieczeństwie jachtu i jego załogi. Nie należy więc tego lekceważyć!

Żeglarze bardziej niż inni sportowcy doceniają znaczenie dobrych okularów. Właściwie dobrane soczewki okularowe umożliwiają ostre, naturalne widzenie, niezależnie od sytuacji i warunków pogodowych, w jakich się znajdujemy.

Pierwszym krokiem przy zakupie okularów powinno być precyzyjne określenie potrzeb. Aby je poznać, optyk przeprowadza szczegółowy wywiad, by móc następnie zaproponować stosowne rozwiązanie. Jest ich bardzo wiele, a wyboru nie determinuje jedynie wada wzroku jaką mamy, ale także styl życia, rodzaj oprawy okularowej, a nawet stopień zadowolenia z poprzednich okularów.

W poprzednim artykule poruszaliśmy temat ochrony wzroku przed słońcem i promieniowaniem UV - w obecnym zajmiemy się problemem pogarszającego się widzenia, który dotyka wiele osób po 40 roku życia. Prezbiopia to naukowe określenie dalekowzroczności związanej z wiekiem. Różni się ona od “zwykłej” dalekowzroczności, która jest zazwyczaj wrodzona, ale może także wystąpić, gdy pewne funkcje oka, takie jak ogniskowanie lub rozpoznawanie szczegółów, nie są optymalne.

Z drugiej strony, dalekowzroczność związana z wiekiem jest naturalnym procesem, podczas którego elastyczność soczewek oczu powoli spada, co dzieje się zazwyczaj około 40 roku życia. W rezultacie pojawiają się coraz większe trudności przy czytaniu czy oglądaniu obiektów znajdujących się w odległości nawet 30 cm. Prezbiopia jest zjawiskiem naturalnym - fizjologiczną zmianą w procesie widzenia, która prędzej czy później dotyka wszystkich.

Ostre widzenie na każdą odległość

Konieczność ciągłego zmieniania okularów z tych “do czytania” na te do dali i odwrotnie, nie jest komfortowym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas rejsu. Dlatego właśnie optycy polecają soczewki progresywne, będące obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem optycznym. Posiadają one kilka obszarów korekcji, pozwalających użytkownikowi widzieć wyraźnie na każdą odległość.

Obszar do dali znajduje się w górnej części soczewek - zapewnia komfortowe widzenie obiektów położonych daleko. Obszar pośredni, zwany również strefą progresji, to środkowa część soczewek okularowych, w której moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej indywidualnie dla każdego użytkownika konstrukcji soczewek. Mimo iż jest to jej najwęższa część, umożliwia użytkownikowi wyraźne widzenie na dystansach pośrednich, takich jak ekran komputera czy urządzenia GPS.

Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska. W obszarze tym moc soczewek jest największa, co gwarantuje komfortowe, szerokie pole widzenia.

Obszary peryferyjne lub tak zwane strefy peryferyjne soczewek progresywnych, są obszarami nieostrego widzenia na brzegach soczewek. Nie mogą one zostać całkowicie wyeliminowane, ale nie stanowią przeszkody w użytkowaniu soczewek, pod warunkiem korzystania z okularów zgodnie ze wskazówkami.

Prawda i mity

Istnieje kilka mitów na temat soczewek progresywnych. Najczęściej spotykane są opinie, że bardzo trudno jest się do nich przyzwyczaić, powodują ból głowy i zmuszają do przyjmowania nienaturalnych i niewygodnych pozycji. Nic bardziej mylnego. Owszem, prawdą jest, że przyzwyczajenie się do nowych soczewek może zająć trochę czasu – od kilku godzin do kilku dni. Ale fakty mówią same za siebie: 86% użytkowników soczewek progresywnych twierdzi, że są w pełni usatysfakcjonowani swoim wyborem, nie zgłaszają żadnych skarg i czują się komfortowo już po kilku dniach ich użytkowania.

Aby skrócić czas adaptacji do minimum, należy nosić nowe okulary możliwie jak najczęściej. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie ich spowalnia proces adaptacji. W szczególności, podczas pierwszych kilku dni ważne jest, aby nowe okulary nosić przez cały dzień. Nie należy wracać do poprzednich okularów, ponieważ oczy za każdym razem będą musiały od nowa przyzwyczajać się do nich, co może powodować ich zmęczenie.

Coraz doskonalsze konstrukcje

Konstrukcje soczewek progresywnych bardzo ewoluowały od momentu ich wynalezienia. Pierwsze ich generacje nie gwarantowały idealnego widzenia, a przenoszenie wzroku pomiędzy obiektami znajdującymi się daleko, a tymi położonymi blisko nie było w pełni komfortowe.

Obraz sprawiał wrażenie jakby pływał lub był zniekształcony, zwłaszcza podczas poruszania się, a użytkownicy soczewek doświadczali poczucia niepewności i niestabilności, które zaburzało ich równowagę. Trzeba przyznać, że to dosyć niekomfortowe uczucie dla kogoś, kto znajduje się na jachcie.

Na szczęście postęp techniczny i rozwój technologii (m.in. freeform) dostarczył narzędzi, dzięki którym możliwe jest zaprojektowanie soczewek progresywnych gwarantujących doskonałe widzenie, niewymagające kompromisów. Doskonałym tego przykładem jest stworzona przez firmę Hoya rodzina soczewek progresywnych Hoyalux iD, zapewniająca doskonałe widzenie na każdą odległość, optymalną korekcję wzroku i niespotykany dotąd komfort użytkowania.

Potęga indywidualizacji

Najbardziej zaawansowaną konstrukcją progresywną, oferowaną przez firmę Hoya, są soczewki Hoyalux iD MyStyle V+. Stworzone z myślą o indywidualnych potrzebach i preferencjach klienta, są idealnie dopasowane, tak jak ubranie szyte na miarę. Aby powstały, niezbędne są informacje dotyczące stylu życia przyszłego użytkownika, stopnia zadowolenia z noszonych dotychczas okularów oraz pomiar indywidualnych parametrów, wykonany przez optyka. Te wszystkie dane, w połączeniu z najbardziej zaawansowaną technologią projektowania i produkcji soczewek progresywnych iD FreeForm Design Technology, zapewniają stworzenie unikalnych, w pełni zindywidualizowanych soczewek progresywnych, gwarantujących niezwykle ostre, komfortowe i naturalne widzenie w każdej sytuacji.

Konstrukcja taka w połączeniu z elastycznym, odpornym na uderzenia i wytrzymałym materiałem (np. PNX 1.53), odpowiednio wyprofilowanymi oprawkami, podnoszącym kontrast widzenia barwieniem oraz powłoką, chroniącą soczewki przed zarysowaniem, parowaniem oraz wpływem zmiennych warunków pogodowych, gwarantują pełen komfort widzenia nie tylko podczas uprawiania tak wymagającego sportu jakim jest żeglarstwo, ale również na co dzień.

Dowiedz się więcej: na www.hoya.pl oraz twojeoczy.expert

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.