Ostatnia prosta przed regatami Transat Jacques Vabre
Zespół ENERGA Sailing, w składzie Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski, jest na ostatniej prostej przygotowań do transatlantyckich regat Transat Jacques Vabre. Na ostatniej prostej są również organizatorzy imprezy. W „sercu” Paryża, w kinie Max Linder Panorama, odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy rywalizacji.
Podczas konferencji prasowej, organizatorzy przybliżyli historię regat Transat Jacques Vabre oraz wyzwania, jakie czekają żeglarzy podczas najważniejszych regat oceanicznych świata, rozgrywanych jesienią 2013 roku. Wśród tej elity nie zabraknie Polaków. Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski na jachcie ENERGA wystartują w klasie IMOCA Open 60. Będzie to ich wspólny debiut i zarazem historyczny start polskiej załogi w tych prestiżowych zawodach o 20-letniej tradycji.
Jest to dla nas niezwykle ważna impreza z kilku powodów. Przede wszystkim chcemy godnie reprezentować Polskę oraz jak najlepiej przygotować się do okołoziemskich regat Barcelona World Race, które wystartują w przyszłym roku. Udział w Transat Jacques Vabre wymaga od nas nie tylko wysokich umiejętności, ale i perfekcyjnie przygotowanego sprzętu. Jacht ENERGA jest stworzony do oceanicznego ścigania, dlatego emocji w czasie regat na pewno nie zabraknie. Chcemy zaprezentować się jak najlepiej i uzyskać dobry wynik – podkreślił Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.
Trasa regat jest wyznaczona przez XVIII-wieczny, tzw. „szlak kawowy”. Wszyscy żeglarze wypłyną 3. listopada br. z portu we francuskim Hawrze. Zmagania na Oceanie Atlantyckim potrwają około trzech tygodni, a zakończą się w brazylijskim mieście Itajai.
Organizatorzy podkreślili, że port w Hawrze ma dla Francuzów szczególne znaczenie. Jest to największa marina w kraju, a od chwili otwarcia wioski regatowej stanie się mekką żeglarzy i kibiców. Rywalizacja w Transat Jacques Vabre stanowi dla nas bezpośrednie przetarcie szlaków. Mam nadzieję, że sprostamy zadaniu i w dobrych nastrojach przystąpimy do przygotowań przed najważniejszą żeglarską imprezą 2014 roku, czyli Barcelona World Race – powiedział Maciej Marczewski, szef techniczny zespołu i drugi skiper jachtu ENERGA.
W ubiegłym tygodniu załoga ENERGA Sailing zakończyła etap prac przeprowadzanych na lądzie. Jednostkę ponownie umieszczono na wodzie. Obecnie trwają prace m.in. przy regulacji masztu. Jacht ENERGA jest najnowocześniejszą jednostką regatową tego typu w Polsce.
Popularnego „Gutka” i „Świstaka” czeka jeszcze jedna konferencja prasowa (piątek; 18 października), tym razem w gdańskim hotelu Hilton, podczas której pożegnają się ze wszystkimi kibicami w naszym kraju. Po jej zakończeniu, bezpośrednio wypłyną do Francji na start regat.
Na starcie 11. edycji TRANSAT Jacques Vabre stanie 45 załóg podzielonych na cztery klasy żeglarskie. Jest do drugi najlepszy wynik frekwencyjny w historii tych prestiżowych regat.
Więcej informacji znajduje się na stronach www energasailing.ploraz polishoceanracing.com.pl
***
Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skipper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia
od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.
Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq.
To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników
– 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli
na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m2.
Transat Jacques Vabre
Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wiekówFrancję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzyHawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi znajlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na"szlak kawy". W tym roku regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach:IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 milmorskich (Le Havre – Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzidwudziestolecie istnienia.
ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy
ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych
przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start „Gutka" na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy Przemysław Miarczyński, Anna Weinzieher oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.