Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Henryka Strzeleckiego ZDJĘCIA

2014-05-07 16:35 lsawala
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Henryka Strzeleckiego, fot: Waldemar Heflich
Autor: Archiwum Żagli

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą wielkiego Polaka, żołnierza, biznesmena i założyciela marki Henri Lloyd - Henryka Strzeleckiego.

Uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce 7 maja o godz. 12.30 w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Powązkowskim. Wcześniej, o godz. 11.00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę św. w intencji Henryka Strzeleckiego.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Martin i Paul Strzeleccy, synowie Henryka, jego bratanica Izabela Trojanowska, Andrzej Schuetz, Maria Mełcnia, jako przedstawicielka rodzinnej Brodnicy oraz przyjaciele Władysław Łada i Zygmunt Prugar-Ketling.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Henryk Strzelecki, sylwetka:

Urodził się  4 października 1925 r. w Brodnicy. W czasie wojny przedostał się do Włoch, gdzie w 1944 ukończył szkołę podoficerską i został żołnierzem armii generała Andersa . Wraz z II Korpusem brał udział w ciężkich walkach o wyzwolenie Bolonii.

Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1963 roku wraz z Angusem Lloydem założył firmę Henri Lloyd. Od samego początku Henryk Strzelecki był pionierem we wprowadzaniu nowoczesnych technologii w produkcji odzieży żeglarskiej. Znany i rozpoznawany na świecie jako „Mr Henri” rozwinął unikalną koncepcję marketingową. Kierując się w życiu zasadami wolności, uczciwości, pracowitości oraz szacunku do innych, stworzył firmę, która w krótkim czasie stała się jednym z głównych producentów najwyższej jakości odzieży ochronnej i codziennej.

Za swe dokonania został odznaczony m.in. przez Prezydenta Polski Złotym Krzyżem Zasługi oraz przez Królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.

Henryk Strzelecki był nie tylko świetnym biznesmenem. Angażował się także w różne przedsięwzięcia charytatywne, działał w Stowarzyszeniu Kombatantów Polskich, doradzał młodym przedsiębiorcom i wspierał sportowców. Zmarł 26 grudnia 2012 r.

Tablica pamiątkowa na Powązkach nigdy nie pozwoli rodakom zapomnieć o tym wyjątkowym człowieku, Kapitanie Wojska Polskiego, który swoją odwagą i ciężką pracą dbał o pozytywny wizerunek Polaka za granicą.

Swoim życiem zapracował na miejsce wśród innych polskich bohaterów.

Waldemar Heflich wspomina "Nieprzemakalnego Henryka" - zobacz wpis na blogu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.