„Oceania” w Kinie pod Żaglami

2013-11-15 0:13 archiwum Żagli

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski na kolejny film w jesienno – zimowym projekcie kinowym wybrał film „Oceania – morskie laboratorium”

Film przez niecałe pół godziny opowiada o żaglowym statku badawczym Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, jednym z najbardziej zapracowanych polskich żaglowców o numerze PZ-50. „Oceania” jest w morzu średnio 240 dni w roku, z czego 70 dni w rejsie w rejon Spitsbergenu i 170 dni na Morzu Bałtyckim. Twórcy filmu opowiedzieli pokrótce historię tego żaglowca i pokazali w jaki sposób przeprowadzane są pomiary oceanograficzne.

Po filmie Joanna Szczucka, profesor PAN i kierowniczka Pracowni Akustyki w Zakladzie Fizyki Morza Instytutu Oceanologii w Sopocie zaprezentowała nie tylko zdjęcia różnych przyrządów oceanograficznych, ale opowiedziała też o efektach prac oceanografów i ekologów na zimnych wodach Spitsbergenu i na naszym Bałtyku. Nie zabrakło anegdot z północnych rejsów i dyskusji na koniec, w którą włączyli się także byli członkowie załóg, którzy dość licznie pojawili się na projekcji.

POZŻ w każdy czwartek o godzinie 17 organizuje Kino pod Żaglami prezentując w swojej siedzibie ciekawe filmy spod znaku żagli. W przyszłym tygodniu znaleziska, czyli stare filmy nakręcone jeszcze kamerą 8 mm znalezione w archiwach POZŻ. Oczywiście teraz zdigitalizowane, nie należy się więc obawiać częstego rwania taśmy i palenia filmu w projektorze.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.