Nowy symulator w Akademii Morskiej w Szczecinie
Insytut Inżynierii Ruchu Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie wzbogacił się o nowy symulator. Polaris 7.5 – najnowszy sprzęt firmy Kongsberg – umożliwia profesjonalne szkolenia nawigacyjno-radarowe zarówno studentów nawigacji, jak i nawigatorów, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. To obecnie najnowocześniejszy tego typu symulator nawigacyjny w Polsce.
Podczas oficjalnego otwarcia, które odbyło się 9 lutego 2017 r. w Akademii Morskiej w Szczecinie, możliwości nowoczesnego symulatora poznali zaproszeni goście. Obok władz i pracowników Wydziału Nawigacyjnego AM oraz przedstawicieli firmy Kongsberg, producenta sprzętu, zjawili się przedstawiciele firm związanych z branżą morską oraz dziennikarze, którzy chętnie sprawdzali swoje możliwości w sterowaniu statkiem.
Symulator Polaris 7.5 składa się z konsoli instruktorskiej i czterech mostków nawigacyjnych wiernie odwzorowujących rzeczywisty mostek na prawdziwym statku. Symulacje można prowadzić na 15 modelach akwenów (są to m.in. Cieśniny Duńskie, Gibraltar, porty w Hamburgu, Szczecinie-Świnoujściu, Kanał Sueski, Cieśnina Bosfor), 20 modelach statków własnych – różnorodnych pod względem typu i wielkości, dodatkowo do dyspozycji jest 30 modeli obiektów wzbogacających różnorodność systemu wizyjnego (jachtów, promów, statków różnych wielkości i przeznaczenia).
Nowoczesny sprzęt pozwala też symulować warunki pogodowe (od mgły, przez opady atmosferyczne po sztormy i burze), obsługę holowania i cumowania, ćwiczenia akcji ratowniczych. Każdy z czterech mostków posiada 120-stopniowy system wizji oraz daje możliwość obserwacji dookólnej symulowanej jednostki. Co istotne – studenci ćwiczący na mostkach mogą się porozumiewać między sobą, ponieważ symulator umożliwia łączność między statkami.
– Ćwiczenia na symulatorze pozwalają zintegrować i zastosować w praktyce umiejętności nabyte przez studentów podczas wcześniejszych lat edukacji. Tutaj studenci mają do dyspozycji pełny zestaw narzędzi nawigacyjnych, takich, jakie spotkają w późniejszej praktyce na statkach – mówił dr inż. Wiesław Juszkiewicz, z-ca dyrektora Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego AM, gospodarz spotkania inaugurującego pracę symulatora Polaris.
Software tego urządzenia to efekt złożonej pracy technologów firmy Kongsberg. Najwyższa jakość grafiki i bardzo wierne odwzorowanie sytuacji, które mogą wydarzyć się w rzeczywistości sprawiają, że szkolenie na tym symulatorze będzie ogromną wartością dla przyszłych nawigatorów.
Warto nadmienić, że nowy symulator to nie tylko nowe możliwości szkoleniowe, ale też wzbogacenie zaplecza badawczego uczelni.