Nowy jacht klasy Żagle 500

2008-06-23 14:25

Na stronie internetowej Wojciecha Kasprzaka - www.siz.org.pl przeczytaliśmy niezwykle interesującą informację o powstaniu nowego jachtu klasy Żagle 500. Oto ona: Przy prezentacji na grupie p.r.z planów Sztrandusi wywiązała się dyskusja na temat, "czy na bazie Sztrandusi można zaprojektować łódkę regatową mieszczącą się w klasie Żagle 500". Takiej, aby miała cechy całej rodziny Sztrandków. Te cechy to taniość, łatwość budowy, konstrukcja sklejkowa oraz charakterystyczny kształt kadłubów. Krótko mówiąc pełnokrwista regatówka dla każdego za niewielkie pieniądze. Zapoznałem się z przepisami klasowymi, zmieniłem linie teoretyczne tak, aby spełnić wymogi klasy Żagle 500 i mogę zaprezentować "Sztrandusie - Żagle 500".        

Czekam na zgłoszenia chętnych, którzy są zdecydowani budować Sztrandusię - Żagle 500.  Jeżeli będą  zdecydowani na budowę, przystąpię do opracowania dokumentacji wykonawczej.  Jeszcze w tym sezonie da się radę wystartować w doborowym towarzystwie i sprawdzić swoje umiejętności jako szkutnik i regatowiec.  Proszę o zgłaszanie się!     

"Sztrandusia - Żagle 500" to łódka regatowa zaprojektowana zgodnie z przepisami klasy Zagle 500. Wersja ta wymaga sporych kwalifikacji, gdyż wyposażona jest w genaker stawiany na wysuwanym bukszprycie i achtersztag na  "wędce". Konstrukcja Sztrandusi - Żagle 500 oparta jest na sklejce 4 - 6 mm. Kadłub z zewnątrz pokryty jest laminatem o gramaturze 200 g/mkw.  Całość zaprojektowana jest zgodnie z przepisami pomiarowymi klasy Żagle 500.

Dla wszystkich chcących budować jedną "Sztrandusię -Żagle 500" dla siebie, dokumentacja jest bezpłatna. Każdy może ją wydrukować ze strony www.siz.org.pl

 Jeżeli armator (budowniczy) będzie chciał Sztrandusię zarejestrować, będzie wymagana tzw. licencja. Licencje będę wysyłał budowniczym normalną pocztą, tym którzy przyślą mi zdjęcia z różnych stadiów budowy. Zdjęcia zostaną wykorzystane do zrobienia katalogu Sztrandusi oraz opisu budowy ilustrowanego zdjęciami. Następnym budowniczym będzie łatwiej. Będą mieli do kogo zwrócić sie o pomoc i zobaczyć na zdjęciach jak to się robi.

Dane techniczne
Długość kadłuba     499 cm
Długość linii wodnej 490 cm
Szerokość kadłuba  198 cm 
Zanurzenie           22 /100
Wyporność             480 kg

   Podst.  ożaglowanie 
                 grot 10  m kw 
                   fok 5 m kw.
             genaker 20  m kw. 
Ciężar własny  330 kg
Załoga  2 - 3 osoby
Materiał   sklejka wodoodporna - oblaminowana 

   Podst.  ożaglowanie 
                 grot 10  m kw 
                   fok 5 m kw.
             genaker 20  m kw. 
Ciężar własny  330 kg
Załoga  2 - 3 osoby
Materiał   sklejka wodoodporna - oblaminowana 


 

    

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.