Nowa wizja architektoniczna molo w Międzyzdrojach

2014-03-07 14:00 Open Mind Monika Krupowicz/Materiały prasowe
Nowe molo w Miedzyzdrojach - materialy prasowe firmy Open Mind Monika Krupowicz (8)
Autor: Archiwum Żagli

Budowa na molo hotelu Baltic Twin Towers i centrum handlowo-usługowego z apartamentami oraz stworzenie plaży na morzu i pomostu z gondolą zanurzeniową to wizja przyszłości Międzyzdrojów, jaką opracował Adler-Schiffe przy akceptacji władz miasta.

Obecnie trwają rozmowy związane z pozyskaniem partnerów, z którymi Adler-Schiffe zrealizuje nowe plany architektoniczne. Molo w Międzyzdrojach o długości prawie 400 metrów należy do najdłuższych w Polsce i w Europie. Jego zasadniczą część wraz z przystanią dla statków wybudowała spółka Adler-Schiffe, która od ponad 10 lat organizuje do Międzyzdrojów regularne rejsy turystyczne.

Firma Adler-Schiffe opracowała koncepcję przebudowy molo i rozciągnięcia oferty usługowo-wypoczynkowej miasta bezpośrednio na morze. Oprócz istniejącego obecnie pasażu spacerowego oraz przystani dla statków, na molo znaleźć się mają: centrum handlowo-usługowe, hotel z restauracjami, „Plaża na morzu”, a także gondola zanurzeniowa, umożliwiająca turystom bezpieczne wycieczki na dno Bałtyku oraz oglądanie występującej tam fauny i flory. Obecnie spółka poszukuje partnerów, z którymi zrealizuje powyższe plany.

Jak podkreśla Prezes Zarządu Adler Schiffe Sven Paulsen - Chcemy, aby molo w Międzyzdrojach stało się jeszcze bardziej atrakcyjne i przyciągało większą liczbę turystów. Inwestycja ta to duże wyzwanie pod kątem wartości oraz skomplikowany projekt na morzu dlatego poszukujemy partnerów, którzy pomogą nam ją zrealizować”

Rozbudowane molo przybierze kształt litery Y, na której ramionach znajdzie się obecna przystań morska (po stronie wschodniej) oraz projektowany pomost z gondolą zanurzeniową (po stronie zachodniej). Nowy zespół obiektów na morzu utworzą centrum handlowo-usługowe z apartamentami oraz hotel Baltic Twin Towers. Jak podkreśla Wojciech Kokowski autor wizji architektonicznej - Projektując nowe obiekty na molo, udało nam się zachować publiczny charakter mola – tzw. „spacer w morze” będzie kontynuowany bez ingerencji w przestrzeń budowanych obiektów. Długość linii spacerowej wyniesie ok. 1 km.

Wysokość hotelowych bliźniaczych wież sięgnie 50 metrów, a całkowita powierzchnia użytkowa wynosić będzie ponad 6000 m2. Hotel będzie miał aż 6 kondygnacji, z czego 2 zostaną przeznaczone na obiekty gastronomiczne. „Plażę na morzu” zaprojektowano w rozwidleniu ramion molo. Zostanie ona wyniesiona ok. 5 m nad poziom morza i będzie osłonięta od wiatru szklaną ścianą osłonową. W założeniu „Plaża na morzu” stanowić będzie atrakcyjną przestrzeń o charakterze publicznym – miejsce wypoczynku oraz różnorodnych imprez. - Czas potrzebny na realizację tej inwestycji to od 5 do 10 lat - uważa radca prawny Adler Schiffe Michał Niedźwiecki.

Proponowana przez firmę Adler-Schiffe wizja zmodernizowanego molo może stać się nową wizytówką Międzyzdrojów. W ostatnich latach atrakcyjność turystyczna miasta znacznie wzrosła - zagospodarowano promenadę spacerową i skwery, uporządkowano i wypielęgnowano Park Zdrojowy oraz zieleńce miejskie, wybudowano amfiteatr i stadion - jednak największą atrakcją turystyczną pozostaje właśnie molo, będące przedłużeniem wypoczynkowego centrum miasta w kierunku morza. Z-ca burmistrza Międzyzdrojów Katarzyna Kutereba – Gnitecka zaznacza, że gmina jest bardzo przychylna nowej wizji, będziemy współpracować i pomagać w poszukiwaniu inwestorów. Z firmą Adler Schiffe współpracujemy owocnie od wielu lat.

Ponadto firma Adler-Schiffe przygotowała koncepcję architektoniczną zagospodarowania innych nieruchomości spółki w Międzyzdrojach. Obejmuje ona budowę budynku apartamentowego przy ul. Poprzecznej oraz hotelu przy ul. Zdrojowej. Proponowana architektura apartamentowca koresponduje z sąsiednimi nadmorskimi willami i pensjonatami, jednocześnie nie unikając współczesnego wyrazu. Projekt hotelu podkreśla prestiżową lokalizację oraz nawiązuje do kontekstu otoczenia. Komfort wypoczynku zapewni dodatkowo rozbudowane zaplecze usługowe hotelu - kawiarnie i restauracja, zespół welness i SPA oraz podziemny parking. Szacowana wartość inwestycji to 120 mln złotych.

Spółka Adler-Schiffe jest także właścicielem historycznej i uzupełnionej współczesną rozbudową Willi Promenada, mieszczącej się na Promenadzie, przy ul. Bohaterów Warszawy. Znajdują się w niej apartamenty na wynajem.

Przedsiębiorstwo żeglugowe Adler-Schiffe, z siedzibą w Westerland na wyspie Sylt w Niemczech, działa na rynku ponad 60 lat. Posiada obecnie 23 statki pasażerskie i zatrudnia około 250 pracowników. Statki Adler-Schiffe pływają regularnie na wybrzeżach Morza Północnego i Morza Bałtyckiego, a także na rzekach Łaba i Eider oraz po Kanale Kilońskim. Statki zawijają do wielu miejscowości w Schleswig-Holstein na wyspach Sylt i Amrum, jak również do Nordstrand, Tonning, Husum oraz Kilonii i Rendsburg. W Mecklenburg-Vorpommern statki odwiedzają hanzeatyckie miasto Wismar, a także Bansin, Heringsdorf, Ahlbeck, Zinnowitz i Koserow na wyspie Uznam. Na Rugii rejsy odbywają się do Gohren, Sellin i Binz.  Firma prowadzi także od 20 lat aktywną działalność w Polsce i oferuje rejsy do  Świnoujścia, Międzyzdrojów i Szczecina. W ciągu roku Adler-Schiffe przewozi około 1,3 miliona pasażerów, w tym do Świnoujścia i Międzyzdrojów około 150 tysięcy osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.