Konferencja Gienieczki w Kętrzynie - mieście wspierającym podróżnika
Zapraszamy do Kętrzyna na konferencję prasową Marcina Gienieczki, dotyczącą wyścigu Jukon River Quest oraz prezentacji najnowszej książki podróżnika - "Kierunek Północ". Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy - miasto Kętrzyn będzie wspierać Gienieczkę w najbliższych wyzwaniach. Konferencja odbędzie się 14 marca w kinie Gwiazda o godzinie 18.00.
Część spotkania będzie dotyczyć prezentacji morderczego wyścigu Jukon River Quest, w którym weźmie udział Marcin Gienieczko. Miasto Kętrzyn jest jednym z partnerów w tym wyzwaniu oraz w późniejszym projekcie przepłynięcie Amazonki. Władze miasta zakupiły canoe, które tym samym przyjęło nazwę KĘTRZYN i pod takim tytułem będzie prezentowane w mediach w Polsce oraz Kanadzie.
- To jedna z form promocji miasta w całej Polsce oraz i świecie – dodaje Gienieczko. – Jest to powszechnie stosowna forma promocji miast przez sportowców, ludzi, którzy swoją pasją chcą zainteresować tych, którzy spędzają swoje życie przed komputerem zamiast gdzieś aktywnie. Tak samo promuje miasto Gdańsk znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz, Paweł Nastula swoje miasto, kajakarz Aleksandr Doba który przepłynął Atlantyk kajakiem miasto Police.
W czerwcu tego roku jako pierwszy Polak Marcin Gienieczko będzie reprezentował Polskę w Yukon River Quest, najbardziej morderczym wyścigu po rzece. Wyścig będzie ukoronowaniem eksploracji Marcina na Północy. Więcej o wyścigu będzie można usłyszeć podczas prezentacji i konferencji w Kinie Gwiazda. Po tych zmaganiach podróżnik "przeniesie" się na Amazonkę, gdzie podejmie próbę samotnego przepłynięcia w canoe największej rzeki globu. Projekt nazywa się ,,Solo Amazon!”. W trakcie spotkania będzie można zakupić najnowsza książkę Marcina Gienieczko, wsiąść do łodzi KĘTRZYN, zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po spotkaniu będzie można również porozmawiać z podróżnikiem, napić się lampkę wina, coś zjeść oraz przekonać się, że do dużych wyzwań trzeba mieć tylko chęci. Catering na konferencję prasową oraz premierę książki zorganizował CityClub Restauracja – Kręgielnia Piotr Pietras.
W ramach przygotowań zarówno do wyścigu jak i również do przepłynięcia całej Amazonki. Marcin postanowił, że przepłynie otwartym canoe Bałtyk z Bornholmu do Kołobrzegu no stop bez spania w 30 godzin. W tej mini wyprawie sprawdzającej możliwości podróżnika będą towarzyszyć (i asekurować) przedstawiciele Kętrzyńskiego Klubu Zegalskiego ,,Kaper”: Dariusz Rek i Tadeusz Siwicki na jachcie NOSTRESS.
Projekt wspiera Philips Lighting Poland, Miasto Kętrzyn, Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie oraz kilka innych firm w Polsce.
Tematem nowej książki, której prezentacja będzie kolejnym punktem spotkania w Kętrzynie, jest przemierzanie dalekiej północy. Pieszo, w kanoe, na nartach, skuterem, kajakiem - od północnych rubieży Norwegii po Półwysep Kolski, Góry Mackenzie w Kanadzie, skutą lodem rzekę Kołymę w północno-wschodniej Syberii oraz największą rzekę Syberii - Lenę. Od brzegów Bajkału po Ocean Arktyczny!
Jest to wieloetapowa podroż przez miejsca, gdzie oprócz strzelających od mrozu świerków nie słychać nic. Czasami można tylko usłyszeć własne bijące serce.
Książka, która ukaże się już w marcu nakładem wydawnictwa Bellona, nie jest tylko podróżniczą opowieścią. Autor próbuje przedstawić zasady przetrwania na Dalekiej Północy, pokazuje świat zachodu i wschodu na Dalekiej Północy. Posiada dużo osobistych refleksji, spostrzeżeń, doświadczeń, walki z samym sobą.
W książce pada też pytanie:
- Czy autor chce przeżyć tylko dziką, męską i romantyczną przygodę? Czy może to wyrafinowana chęć dokonania wyczynu, który zostanie odnotowany w światowych kronikach podróżniczych zdarzeń? Gienieczko zwleka z odpowiedzią. Podczas tych wypraw sam nie może się zdecydować, którą ścieżkę wybrać.
Etap samotnej wędrówki przez daleką Północ jest kluczowym wątkiem dramaturgicznym książki. Gienieczko ma zaledwie wyobrażenie o tym, co może go na tej „drodze prawdy" spotkać. Reszta jest wielką niewiadomą. Również dla książki - dotarcie do celu i końcowy sukces nie jest tak ważny jak fakty zarejestrowane uszami, oczami i innymi zmysłami, które się wyostrzyły w głuszy syberyjskiej zimy. Książka jest niepowtarzalną okazją wyrażenia swojego stanu ducha, swoich emocji-właśnie tam, daleko od ludzi, w królestwie ciszy i pustki. Gienieczko sam tworzy opowieść o sobie, o tym, co przeżyje, co zobaczy, jakich ludzi spotkał. To walka nie tylko z naturą, ale z ludźmi żyjącymi w wielkich metropoliach. Opowiada, że trzeba czasami iść na przekór losowi mimo różnych życiowych sytuacji nie koniecznie kończących się w iście hollywoodzkim stylu. Marcin Gienieczko przemierzając te bezkresne przestrzenie czuje się zagubiony. Zagubiony na Dalekiej Północ. Dzięki tej wieloetapowej podróży ożywił nie jeden wątek wyczytany z książek Jacka Londona. Odpowiedział też na pytanie do czego jest zdolny człowiek w ekstremalnych sytuacjach zdany tylko sam na siebie. Staje sięobserwatorem przypominającym wałęsającego się bezdomnego psa. U kresu tej wieloletniej podroży po Dalekiej Północy podróżnik stwierdza, że tam, wśród żywiołów, wyłania się fundamentalna mądrość - naprawdę najważniejsze rzeczy w życiu to rodzina, zdrowie i miłość, a sama wędrówka liczy się bardziej niż jej cel. Tę lekcję podróżnik odrobił będąc pogrążony w samotności na Dalekiej Północy.
Książa również przedstawia konsekwencje bycia podróżnikiem w Polsce - jakie są wyrzeczenia i jakie są z tym związane przeciwności losu.
Marcin Gienieczko jest podróżnikiem, który stawia sobie wielkie wyzwania. – mówi o autorze książki inny znany podróżnik i poszukiwacz przygód, Arkadiusz Pawełek - Poznajemy chłopaka, który miał odwagę rzucić wyzwanie światu, który nie toleruje ludzi o słabej duszy. Świat przygody toleruje tylko tych, którzy mają niezwykle silną wolę walki, przetrwania i... improwizacji. Nie da się wszystkiego zaplanować! To, co wyłania się z kart tej książki, to człowiek, który miał czelność marzyć i żyć marzeniami. Marzeniami, które spełnia dla siebie i dla NAS.
Zapraszam na spotkanie z niezwykłym światem Marcina Gienieczko.
Arek Pawełek to drugi człowiek na świecie, który przepłynął samotnie pontonem na żaglach Ocean Atlantycki, uczestnik regat Sydney–Hobart, zawodowy nurek, poszukiwacz przygód.
Do książki jest dołączona płyta DVD z filmem jego autorstwa Marcina Gienieczko, gdzie kamera pokazuje jeden z etapów wielkiej włóczęgi-przeprawa przez Góry Mackeznie. Film też uzupełnia obrazowo książkę.
Marcin Gienieczko ma 34 lata. Specjalizuje się w dużych projektach eksploracyjnych, jest przewodnikiem na Juko Terytorium, dziennikarzem, podróżnikiem, żeglarzem, zawodowym marynarzem morskim oraz śródlądowym. Pływał pod banderą holenderską, gdzie jako Matrose przeprowadzał statki z załadunkiem o wyporności 10 tysięcy ton. Mieszka w Trójmieście i jest ojcem dwóch synów. Na swoim koncie ma przepłynięte rzekami ponad 11 tys. km. W 2003 roku przepłynął pontonem największą rzekę Alaski – Jukon (3100 km) a dwa lata później cały system rzeczny Mackenzie w canoe (4 tys. km). Pieszo pokonał góry Mackenzie (350 km) oraz na nartach 600 km, w temperaturze minus 53 stopnie, rzekę Kołymę. W 2012 roku samotnie przepłynął w canoe od Rezerwatu Bajkalsko –Leńskiego aż po ujście do Morza Łapitiewów największą rzekę Syberii Lenę - 4328 km. To dziesiąta, co do długości rzeka świata.
Gienieczko współpracuje z czołowymi tytułami w Polsce: publikuje swoje reportaże i artykuły w prestiżowych magazynach (również w Rosji), przekazuje w nich swoje przeżycia podczas odbytych wypraw w najbardziej niedostępne rejony świata. Jego publikacje ukazały się dotychczas w "Extremium", "Playboy", "Żagle", "Sukces", "Przegląd", "Dziennik", "Gazeta Wyborcza", "Góry", "Magazyn Rowerowy", "Gazeta Olsztyńska" , "CKM" , "Zwierciadło", "Poznaj Świat", "Podróże" , "Żagle", "Góry", "Dziennik", "Newsweek", "Forbes" , "Fotografia Cyfrowa", "Angora", "Maxim", "Zwierciadle" itp. Aktualnie podróżnik przygotowuje się do morderczego wyścigu w kanoe Jukon River Quest, gdzie w czerwcu tego roku jako pierwszy Polak będzie reprezentował Polskę. Wyścig będzie ukoronowaniem eksploracji Marcina na Północy. Po tych zmaganiach podróżnik "przeniesie" się na Amazonkę, gdzie podejmie próbę samotnego przepłynięcia w canoe największej rzeki globu.
Rozmowę z Marcinem Gienieczko dla Żagle TV przeprowadził podczas targów turystycznych "Podróże" redaktor naczelny "Żagli", Waldemar Heflich:
https://zagle.se.pl/zagle-tv/zagle-tv-marcin-gienieczko-o-pokonaniu-leny
Więcej o podróżniku na stronie www.gienieczko.pl oraz na http://www.facebook.com/pages/Marcin-Gienieczko/192576324147090
Książka Marcina Gienieczko "Kierunek Północ"
Książka Marcina Gienieczko "Kierunek Północ"