Natasza Caban zakończyła etapowy rejs dookoła świata

2009-12-04 11:36 archiwum Żagli
_
Autor: nataszacaban.com

1 grudnia o godzinie 17.00 czasu lokalnego Natasza Caban zamknęła wokółziemską pętlę swego etapowego rejsu. Po przepłynięciu blisko 26 tys. mil morskich, dopłynęła do portu w Honolulu, skąd rozpoczynała wyprawę.

Rejs rozłożony na 16 etapów trwał 2 lata i 4 miesiące. 32-letnia juz teraz Polka odwiedziła w jego trakcie takie miejsca jak  Vanatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Durban, Kapsztad, wyspy Świętej Heleny i Świętej Łucji, Panamę, Galapagos i Markizy. Do wszystkich tych miejsc dopłynęła niewielkim dziesięciometrowym jachtem o wdzięcznej nazwie "Tanasza Polska".

 W trakcie rejsu nie pobito żadnego rekordu, ale też nie to było jego głównym celem (Caban mogła zostać najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła kulę ziemską, ale ubiegła ją 23-letnia Marta Sziłajtis-Obiegło). Niespodziewana propozycja ze strony aktorki Anny Dymnej zaangażowania się w prace jej fundacji "Mimo Wszystko", pomagającej osobom niepełnosprawnym, nadała Caban nowy cel. W pierwszej kolejności zaprosiła 15-letnią Karolinę Sawkę, chorującą na dysplazję kręgosłupowo-nasadową, do wzięcia udziału w jej przygodzie. Przez tydzień, od 8 do 15 września 2008 r., dziewczynka żeglowała po Archipelagu Wysp Kokosowych. Kolejnym gościem na jachcie był 14-letni Robert Rumak, który przez 10 dni przebywał na Karaibach.

W Honolulu cumy od żeglarki odebrał Krzysztof Kamiński, właściciel jachtu, na którym płynęła Caban.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.