Nagrody imienia Leonida Teligi wręczone na Targach Wiatr i Woda 2015

2015-02-15 14:03 "Żagle"
Gwiazda Leonida Teligi - pierwszego polskiego żeglarza, który opłynął świat
Autor: FOT. JERZY KNABE Gwiazda Leonida Teligi - pierwszego polskiego żeglarza, który opłynął świat

Od roku 1971, miesięcznik „Żagle” przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju.

W tym roku nominacji i wyboru laureatów dokonało jury w składzie:

Krystyna Szloser - laureatka nagrody, wieloletni współpracownik „Żagli”, Zbigniew Stosio – sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, profesor Jacek Czajewski – laureat nagrody, współpracownik magazynu „Żagle” Jerzy Pieśniewski - wybitny konstrukor, współpracownik "Żagli" oraz członkowie redakcji „Żagli”: Jerzy Klawiński, Dominik Życki, Stanisław Iwiński, Jerzy Kubaszewski oraz Waldemar Heflich – przewodniczący jury, redaktor naczelny magazynu „Żagle”.

WAŻNE: W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej jury zdecydowało o nieprzyznaniu nominacji za rok 2014 w tej kategorii za konkretne pozycje.

W tej sytuacji jury przyznało nagrodę specjalną za całokształt twórczości literackiej Zbigniewowi Kosiorowskiemu. Autorowi kilkunastu doskonałych książek min. „13 w
skali Beauforta”, „Ocean pierwszy”, „Skarby kapitana Flinta”, „Rozbitkowie”, „Desant” oraz kilku publikacji naukowych z zakresu żeglarstwa. Kapitan Kosiorowski był laureatem nagrody im. Leonida Teligi w 1990 roku, którą otrzymał na za czterotomowy cykl powieści "Przez cztery oceany".  Zbigniew Kosiorowski, to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego żeglarstwa, wieloletni członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. Były szef Radia Szczecin i Wydawnictwa „Glob”, animator życia żeglarskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Uczestnik regat Admiral’s Cup w 1979 roku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

W kategorii żeglarski wyczyn sportowy nominacje otrzymali:

1. Załoga w składzie Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro.
2. Karol Jabłoński za zdobycie ósmego tytułu mistrza świata w bojerowej klasie DN.  
3. Radosław Furmański za tytuły mistrza świata i Europy juniorów w klasie RS:X
4. Piotr Myszka za wywalczenie tytułu Mistrza Europy w klasie RS:X  

Nagrodę otrzymali - Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro. To ich drugi tytuł mistrzowski w tej klasie. Potwierdzenie polskiej dominacji w klasie Micro, umiejętności żeglarskich, zdolności polskich konstruktorów – łódkę zaprojektował Leszek Gonciarz, budowniczych – łódkę zbudował Grzegorz Banaszczyk i żaglomistrzów – żagle uszył Stanisław Sawko. 

 

W kategorii popularyzacja żeglarstwa jury nominowało:
 
1. Bractwo Kaphornowców - za 40 lat promocji polskiego żeglarstwa oceanicznego.
2. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku - za działania na rzecz popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
3. Marka Szurawskiego za upowszechnianie od lat kultury związanej z morzem i jego historią.  

Nagrodę otrzymał – Marek Szurawski - To człowiek instytucja, jeden z najwybitniejszych polskich szantymenów, członek legendarnej grupy „Stare Dzwony”, niestrudzony popularyzator kultury morskiej i historii z nią związanej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Od lat wielki przyjaciel magazynu „Żagle”, laureat nagrody im. Leonida Teligi w 1992 roku za książkę "Szanty i szantymeni".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.