Nagrody im. Leonida Teligi i Regaty Roku PPJK

2016-03-14 12:00 Andreas Nicolaides

Ostatniego dnia Targów Wiatr i Woda wręczyliśmy nagrody im. Leonida Teligi. Nastapiło też przekazanie naszej nagrody za najlepiej zorganizowane regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w 2015 roku.

NAGRODY IM. LEONIDA TELIGI

W KATEGORII PUBLIKACJA O TEMATYCE ŻEGLARSKIEJ LAUREATEM NAGRODY został Piotr Kasperaszek za publikację „Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy” (wyd. ALMAPRESS).

Pozostali nominowani:

Mieczysław Pluciński. Jego łodzie i jachty - przypomnienie dorobku wybitnego konstruktora pióra Norberta Patalasa (wyd. Bernardinum)

Zarys historii polonijnego żeglarstwa - historia żeglarstwa polonijnego Jana Zamojskiego i Zbigniewa Turkiewicza (wyd. White-Red Anchor Publishing)

W KATEGORII ŻEGLARSKI WYCZYN SPORTOWY LAUREATEM NAGRODY został Karol Jabłoński.

Pozostali nominowani:

Małgorzata Białecka - za srebrny medal ME w klasie RS:X

Paweł Tarnowski - za złoty medal ME w klasie RS:X

W KATEGORII POPULARYZACJA ŻEGLARSTWA LAUREATEM NAGRODY został Jerzy Porębski.

Pozostali nominowani:

Bractwo Kaphornowców - za 40 lat promocji polskiego żeglarstwa oceanicznego

Program ENERGA Sailing - za wspieranie i popularyzację żeglarstwa regatowego wśród dzieci i młodzieży

Niestety Karol Jabłoński i Jerzy Porębski nie mogli odebrać nagród osobiście.

Laureaci zostali wyłonieni w tajnym głosowaniu jury w lutym br. 

Historia konkursu:

Trofeum to jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w tej dyscyplinie. Awers medalu zaprojektował w 1970 roku Adam Myjak, dziś profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a rewers - jego uczelniany kolega, późniejszy olimpijczyk w klasie Star z 1980 roku Zbigniew Malicki.

Uroczystość wręczenia tegorocznych wyróżnień odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia 2014 r. o godzinie 15.30 na scenie na Stadionie Narodowym podczas Targów Wiatr i Woda 2014. Termin dorocznej gali nie jest przypadkowy: Magazyn "Żagle" obchodzi 55-lecie istnienia, współpracujący z nami PZŻ 90-lecie, a od zakończenia rejsu Teligi mija równo 45 lat. "Opty" zakończył swój rejs 30 kwietnia 1969 roku w Casablance.

Leonid Teliga był pierwszym Polakiem i Słowianinem, który w latach 1967-1969 samotnie opłynął świat. Jego rejs na jachcie "Opty" trwał dwa lata i dwa miesiące. Bez zawijania do portu żeglował z Fidżi do Dakaru oraz wokół Przylądka Dobrej Nadziei, pokonując 13 500 mil morskich non-stop w 165 dni. W tamtych czasach był to niezwykły wyczyn. Zmarł rok po zakończeniu swojego wielkiego rejsu.

Więcej na temat Nagrody im. Leonida Teligi przeczytacie tutaj (KLIK)

REGATY ROKU PPJK

Niedługo po wręczeniu nagród im. Leonida Teligi nastąpiło przekazanie nagrody - Regaty Roku PPJK 2015. Przechodnie trofeum tym razem powędrowało do Giżycka.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.