Nagrody im. L. Teligi przyznane!

2009-08-07 20:02 Q
_
Autor: archiwum Żagli

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, którzy w 2008 roku zdobyli złoty medal mistrzostw świata w klasie Star, a w pekińskich igrzyskach olimpijskich zajęli czwarte miejsce, zostali laureatami ustanowionej w 1971 roku przez miesięcznik "Żagle" Nagrody im. Leonida Teligi w kategorii wyczyn żeglarski.

W kategorii publikacja poświęcona żeglarstwu uhonorowano Jacka Komudę za dwutomową książkę "Galeony wojny", a w kategorii popularyzacja żeglarstwa - Wydawnictwo "Almapress".

"W tym roku uroczystość wręczenia nagród przypadła w wyjątkowym czasie. Obchodzimy dwa ważne jubileusze - 40-lecie zakończenia samotnego rejsu dookoła świata przez Leonida Teligę oraz 50-lecie Magazynu Sportów Wodnych Żagle" - podkreślił redaktor naczelny Waldemar Heflich.
Z okazji jubileuszu półwiecza obecności "Żagli" na rynku jury przyznało trzy nagrody specjalne. Otrzymają je: Krystyna Szloser (50 lat pracy w redakcji "Żagle"), Jerzy Pieśniewski (jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów jachtowych, związany z miesięcznikiem od 40 lat) i Zygfryd Perlicki (olimpijczyk, wielokrotny mistrz kraju, uczestnik regat Whitbread i Admiral's Cup).

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sobotę wieczorem podczas specjalnej gali na Targach Wiatr i Woda w Gdyni.

Nagroda im. Leonida Teligi - najbardziej prestiżowe wyróżnienie w żeglarstwie, to przede wszystkim zaprojektowany przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka pamiątkowy medal z brązu z podobizną wybitnego żeglarza, pierwszego Polaka, który w samotnym rejsie na jachcie "Opty" opłynął kulę ziemską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.