Nagrody im. L. Teligi 2011 - przyznane!

2012-05-21 12:26 Stanisław Iwiński
Logo nagrody
Autor: Magazyn "Żagle" Logo nagrody

11 maja w Pałacu Prymasowskim, siedzibie Zarządu grupy ZPR w Warszawie odbyło sie wręczenie nagród im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce.

Od roku 1971, a więc od 40 lat miesięcznik „Żagle” przyznaje co roku nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju. Przyznawana jest przez jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego "Żagli". Awers medalu zaprojektował w 1970 roku Adam Myjak, dziś profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rewers projektował jego kolega z ASP, późniejszy olimpijczyk w klasie Star z 1980 roku Zbigniew Malicki.
W ciągu 40 lat jej laureatami byli najwybitniejsi pisarze, publicyści, żeglarze, redakcje i organizacje.

Teliga był pierwszym Polakiem i pierwszym Słowianinem, który samotnie opłynął świat. Jego rejs na jachcie „Opty” trwał 2 lata i dwa miesiące. Bez zawijania do portu żeglował z Fiji do Dakaru, wokół Przylądka Dobrej Nadziei – 13.500 mil morskich non-stop  w 165 dni. W tamtych czasach był to niezwykły wyczyn. Leonid zmarł 21 maja 1970 roku, niespełna rok po zakończeniu swojego wielkiego rejsu.

Oto nominowani i laureaci nagrody im. Leonida Teligi za 2011 rok.

W kategorii literatura i sztuka jury nominowało:
1. Anna Grebieniow  za książkę “Żagle nad pustynią – Z wiatrem przez Gobi”
2. Monika Witkowska za książkę  “Kurs Arktyka”
3. Grzegorz Pawlak za podręcznik “Morska nawigacja elektroniczna w praktyce”

Nagrodę otrzymuje - Monika Witkowska “Kurs Arktyka” za niezwykle ciekawą książkę o arktycznym rejsie Solanusa płynącego w wyprawie „Morskim Szlakiem Polonii” dookoła obu Ameryk.

W kategorii wyczyn sportowy nominacje otrzymali:
1. Zofia Noceti-Klepacka za zdobycie wicemistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w windsurfingowej klasie RS:X
2. Piotr Myszka za zdobycie wicemistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w klasie RS:X
3. Zbigniew Gutkowski za zajęcie drugiego miejsca w wokółziemskich etapowych regatach samotnych żeglarzy  Velux 5 Oceans

Nagrodę otrzymuje – Zbigniew Gutkowski za 2. miejsce w wokółziemskich etapowych regatach Velux 5 Oceans

W kategorii popularyzacja żeglarstwa jury nominowało:
1. Andrzej Armiński za zakończenie 5-letniego programu “Mantry” dookoła świata
2. Szczeciński Program Edukacji Morskiej za 15 lat działalności
3. TVP Bydgoszcz za relacje z rejsu jachtu “Solanus” dookoła obu Ameryk – “Morskim Szlakiem Polonii”

Nagrodę otrzymuje - Szczeciński Program Edukacji Morskiej za 15 lat działalności na rzecz promocji żeglarstwa i jego twórca Wiesław Seidler

W tym roku przyznaliśmy także nagrodę specjalną im. Leonida Teligi. Wręczamy ją ludziom wyjątkowym, za wyjątkowe dokonania w różnych dziedzinach związanych z żeglarstwem. Ostatnio na jubileusz 50-lecia magazynu „Żagle”, nagrody specjalne za pracę na rzecz popularyzacji żeglarstwa otrzymała Krystyna Szloser oraz Jerzy Pieśniewski – wybitny konstruktor i Zygfryd Perlicki – nasz kultowy żeglarz.

W tym roku jej laureatem jest Kapitan Franciszek Haber, autor wielu podręczników, słowników, książek i tomików wierszy. Kapitan jachtowy, który obchodzi w tym roku 50-lecie aktywności pod żaglami. Franciszek, jest także działaczem sportowym i od lat pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.